První dubnový den je v České republice, podobně jako i jinde na světě, spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi. Ač tento svátek nemá původ v Česku, první písemné zmínky o českém vyvádění aprílem se objevily již v roce 1690 od Bartoloměje Chrystellia z Prahy.

Aprílové žertování bylo v Česku poměrně běžnou záležitostí již v 18. století. Podle dochovaných zápisů spočíval tehdy zvyk v tom, že se lidé posílali pro něco nesmyslného, například pro zaječí peří, kohoutovo vejce, muší sádlo či vtipné semínko. Ten, kdo se nechal nachytat, si vysloužil hanlivý titul "aprílový blázen" a byl celý den terčem posměchu.

V dnešní době mají lidé apríl spojen kromě vzájemného nachytávání se i s mystifikačními zprávami v médiích. Novináři si v tento jediný den v roce dovolí překročit rámec pravdivosti a vypustí několik takzvaných kachen. V roce 2007 se například mezi seriózními novinovými texty na serveru iDnes objevila zpráva o tajném kódu, po jehož vymačkání na semaforu u přechodu pro chodce mají poslanci vždy zelenou.

Původ svátku není zcela jasný, jedna z teorií jeho vzniku říká, že apríl vznikl jako reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro.

Už vás dnes někdo nachytal?

Reklama