Tento v podstatě přirozený jev kdysi vyvolával obrovskou úzkost - obvykle býval považován za špatné znamení, a prý mohl dokonce být předzvěstí konce světa. To ovšem neplatilo zdaleka o všech podivných deštích. Z nebe totiž rozhodně neprší jen žáby.

Zásilka z Afriky
Záhadné deště jsou většinou připisovány atmosférickému jevu zvanému tornádo. To prý vyzdvihne do svrchních vrstev atmosféry nejrůznější objekty, a ty poté v následných deštích či sněhových bouřích padají zpět k matičce zemi - a to často dost daleko od místa svého původu. Tak například 5. května roku 1848 pršely v Londýně podivné ryby dlouhé patnáct centimetrů, stříbřité barvy a s velkými ploutvemi. Po dlouhém pátrání bylo zjištěno, že se jedná o sladkovodní ryby žijící v severní části Arabského poloostrova a Afriky.

Žáby v ledu
Podle výše, do které jsou ubohé oběti vzdušných proudů vyzdviženy, padají dolu buď živé a značně překvapené, nebo zmrzlé v kostkách ledu. Tak například v šedesátých letech byl v Buenos Aires zaznamenán déšť zmrzlých žab, růží a dalších květin. Naopak žáby pršící v roce 1873 v Kansas City byly povětšinou živé a vzhledem k jejich obrovskému množství způsobily obyvatelům nemalé problémy.

Dary z nebes
Mnohem větší úspěch slavila bouře v Keokuku, která roku 1995 přinesla z 250 kilometrů vzdáleného Moberly v Iowě nečekanou spršku plechovek s minerálkou. Roku 1969 v Punta Gordě na Floridě pro změnu pršely golfové míčky a v Lake County v Kalifornii si roku 1857 mohli vychutnat déšť cukru. Obyvatelé prý nelenili a začali z něj vyrábět sirup.

Barevné deště
Poměrné běžné jsou deště nejrůznějších barev. Některé z nich mohou mít na svědomí i erupce sopek. Špatné pověsti se těší především deště černé a rudé - takzvané krvavé. Poměrně oblíbené jsou naopak deště žluté a zlaté. Jeden takový padal 14. února roku 1870 i v Janově v Itálii. Byl tak hustý, že ztížil schůdnost ulic. Zlatý déšť z roku 1877 zase těšil obyvatele německého Penchlochu jen do té doby, než zjistili, že silně páchne zvířaty a složením značně připomíná močůvku. Nejabsurdnějším barevným deštěm ovšem byly malé žluté myšky, pršící roku 1578 v norském Bergenu.

Nejslavnější déšť
Asi nejpopulárnějším záhadným deštěm je biblický „slejvák“ many, která živila Izraelity putující pouští. O tom, co to ta záhadná mana byla, a jestli šlo opravdu o meteorologický jev typu záhadných dešťů, se badatelé přou dodnes. Jedním z nejméně příjemných byl naopak déšť malých hadů z roku 1877 v Tennesse nebo „déšť“ housenek, pavouků a velkých mravenců v roce 1922 během sněhové bouře ve švýcarských Alpách. Jsou ovšem zaznamenány i deště obsahující vodní ještěrky, broskve, bahno, bavlnu, kříže, maso, medúzy, mořské hvězdice a jiné podivnosti.

Zdroj zde.

Zažila jste někdy nějaký záhadný déšť? Co byste chtěla, aby pršelo z nebe? Jak byste reagovala, kdyby začaly pršet třeba žáby nebo pavouci?

Reklama