Modrá planeta je krásná. Toto básnické spojení platí. Zatím. Příroda se ale bouří a o projevech jejího nesouhlasu s lidským jednáním slýcháme v každodenních zprávách: Povodně, zemětřesení, sucha… A pak se sejde několik politiků a tváří se, že jim tento stav leží na srdci. Skutečně se jenom tváří, nebo stejně tak, jako v úvodních sekvencích nového amerického filmu DEN POTÉ, tak i v reálu, se politici zajímají pouze o to, kolik je celosvětové omezování exhalátů bude stát.

Zatímco na jedné straně světa politici vyslechli zásadní projev klimatologa Jacka Halla (Dennis Quaid) a handrkují se o slova, ve filmovém Tokiu už padají ledové kroupy velké jako grapefruity. Na arktické kře vědci vrtají sondu a nikdo netuší, že světové ledovce se daly do pohybu. Ale v tomto momentu ještě nikdo nechce uvěřit, že by globální oteplování mohlo spustit prudkou a katastrofální změnu zemského klimatu. Jenomže zprávy z různých světových stran mluví jednoznačně: předpověď se stala skutečností. Množství vody z ledovců narušilo mořské proudy, které stabilizují klimatický systém Země a severní části Zeměkoule jsou na pokraji nové doby ledové.

Film R. Emmericha nabízí pohled na tuto strašlivou celosvětovou změnu přes příběhy několika konkrétních lidí. Zatímco Jack hledá se spolupracovníky řešení vzniklé situace, jeho syn Sam (Jake Gyllenhaal) uvízne v právě nejvíc postiženém New Yorku a profesor Rapson, odborník na meteorologii (Iam Holm) umrzne i se svými kolegy na opuštěném vysunutém pracovišti. Osud celého světa sledujeme přes počínání několika jedinců, včetně těch, kteří se v orbitální stanici vznáší nad planetou. Jejich pohled - nesmírně sugestivní – zřejmě počítačový obraz je působivý klidem, ale je mrtvý.

Protože se ale díváme na americký film, který by bez pořádné dávky sentimentu ani nemohl být, setkáváme se se situacemi, nad kterými se soudný člověk pozastaví: zatímco obyvatelé prchají na jih, otec-hrdina míří na sever, aby zachránil svého syna. Bez jakéhokoliv spojení netuše, kde se skrývá a zda vůbec žije. A to jen proto, že musí splnit slib. Všeobecně se ví, že míra patriotismu je u Američanů velká, ale scény, kdy přílivové vlny sahající k hlavě Sochy Svobody zaplavují postupně všechny hlavní ulice, jsou srdcervoucí. A taky jediným útočištěm, kde zbyl život, je Národní knihovna! Tam na pozadí plápolajícího krbu vyzná jeden z hrdinů lásku své dívce! Ach! Obraz apokalypsy je monumentální, a proto tyto scény působí poněkud směšně. Mírně pod pás vyznívá absolutně špatný vtip, kterým je prohlášení stávajících amerických politiků, o odpuštění dluhu Mexiku, na území kterého nacházejí útočiště lidé z doposud bohaté Kalifornie.

Film, který se snaží sdělit veliké poselství o globálním problému a o nutnosti se nad ním odpovědně zamyslet, bohužel trpí předimenzovaností. Scénáristé Roland Emmerich a Jeffrey Nachmanoff nastolují příliš mnoho periferních motivů, které bohužel jdou proti srozumitelnosti díla. Podívaná, která trvá přes dvě hodiny, je monumentálním výtvarným podobenství o možném zániku lidské civilizace. Poslední dobu ledovou lidstvo přežilo, nejsem si jista, zda by přežilo i tu, kterou ukazuje Emmrichův film. Náš svět je Titanic! To přesvědčení jsem pojala právě ve chvíli, kdy hrdina prochází zledovatělou knihovnou. Stejně jako podmořské záběry mrtvé krásy, tak působí kolébka lidského ducha, když lidské myšlenky směřují jen k materiálnu. I když dobrou zprávou je, že američtí tvůrci přes svoje dílo přiznávají, že Američané si už konečně uvědomují, že nejsou pupkem světa. Proto až katarzně působí vyznání díků amerického viceprezidenta (pouze toho filmového) směrem ke krajinám tzv. třetího světa, které USA po katastrofě pomáhají.

Místo závěru několik faktů:

Kjótsky protokol je smlouvou průmyslových států, které vypouštějí do ovzduší víc než 55 % skleníkových plynů. Aby tento celosvětově závazný dokument začal platit, je nutné, aby jej ratifikovalo 55 zemí světa. Největší státy světa, a tedy i nejzásadnější průmysloví znečišťovatelé - Rusko stejně jako USA, nemíní přistoupit ke Kjótskému protokolu o nepoužívání skleníkových plynů, neboť je to pro ně nevýhodné.

V médiích proběhla zpráva, že ruský prezident Putin dokonce řekl, že ratifikování této dohody by bylo pro jeho krajinu „ekonomickou Osvětimí“. Pak, uvědomuje si, že asi přestřelil, chtěl situaci vybalancovat jakýmsi humorným dodatkem: „V Rusku je velká zima. Když na Zeměkouli stoupne teplota o 3 nebo 4 stupně, u nás to bude jenom dobře. Nebudeme muset alespoň kupovat tolik kožichů!“ Myslím, že tady už není potřeba nic komentovat. Jenom snad: Pánbůh nás chraň před takovými politiky!

 
Reklama