c1.jpg

Mapy – abyste nebloudili
Mapy toho dnes umí mnohem víc, než byste čekali. Ukážou vám zajímavá nebo důležitá místa v okolí (památky, hotely, obchody i lékárny) včetně otevíracích dob, dají vám tipy na výlety a pomůžou i řidičům.

V Česku bohatě stačí Mapy.cz od Seznamu se zabudovanými turistickými trasami nebo hledačem treků (pěších, cyklo i běžkařských). Jsou čím dál propracovanější, takže v nich najdete třeba i převýšení na trase a využít můžete i funkce sdílení trasy v online prostoru. Pokud byste se s nimi vydávali třeba do míst s horším signálem a dostupností mobilních dat, určitě se bude hodit i možnost stáhnout si je předem do mobilu pro offline využití.

Na velkolepější výpravy doporučujeme Google Maps. Kromě klasických funkcí najdou i ubytování, obsahují recenze na podniky, hotely i obchody a funkce Explore vám poradí, co s načatým večerem.

Najdete v nich i seznamy „míst k vidění“ v dané lokalitě, fotky a mnoho dalšího. Při řízení upozorňují na uzavírky i radary a jejich časový odhad bývá velmi přesný. Bohužel toho s nimi ale moc nezmůžete coby turista (ať už jdete po svých, nebo na čemkoli jedete). Ideální je proto kombinace obou aplikací.

Překladače – abyste se dorozuměli
Ruku na srdce, ne všichni ovládáme světový jazyk. Ani přesto se ale nemusíte v zahraničí domlouvat rukama nohama. Ať už zvolíte Google Translate, nebo Microsoft Translator, máte na výběr z několika typů překladu.
Můžete si vyfotit menu v restauraci nebo pamětní desku a aplikace je převede do vašeho jazyka. Díky funkci konverzace bude mobil druhému člověku vaši řeč okamžitě překládat robotickým hlasem a naopak. Opravdu užitečné při komunikaci s místními.

Google aktuálně podporuje víc jazyků než Microsoft, otázkou ovšem je, jak kvalitní bude ve skutečnosti překlad například mezi svahilštinou a sinhálštinou. Evropské jazyky ale oba zvládají na jedničku. Doporučujeme před odjezdem požadované jazyky stáhnout pro offline použití. Pro všechny případy…

c2.jpg
Dnes už si na cestách vystačíte s málem. Papírové bedekry a vyměněné valuty vystřídaly mobil a platební karta.

Bydlení – abyste měli kde složit hlavu
Pokud si chcete ubytování shánět sami, celý vesmír se spojí, aby vám pomohl. Na hotely, kempy, chatky i další klasické typy ubytování jsou tady aplikace jako BookingTrivago nebo Hotels. Ty vám nabídnou neskutečné možnosti výběru podle desítek parametrů včetně těch nejdůležitějších, tedy podle ceny, hodnocení nebo vzdálenosti od centra navštíveného města. Fungují skvěle, i když hledáte bydlení na poslední chvíli.

Na dobrodružnější povahy myslí AirBnB, kde hostitelé pronajímají své byty nebo domy, a někdy dokonce třeba trafostanici přestavěnou na letní bydlení či prosklené byty v přírodě pod hvězdami. Výhodou je kontakt s místními a autentičtější atmosféra.  Nevýhodou je nutnost rezervovat déle dopředu a domluvit si s majiteli podrobnosti po vlastní ose. Za ty zážitky to ale stojí.

Couchsurfing byl fajn v začátcích, kdy byl koncept výměny pohodlí za ubytování zdarma něčím novým a vzrušujícím. Sdílet své životní zkušenosti s majitelem ubytování bylo všechno, čím jste měli platit. Teď už je v aplikaci mnoho uživatelů a najít bydlení zadarmo je docela oříšek. Důležité je mít dobré reference, vymazlený profil a hostitele přesvědčit, že mají dát přednost právě vám. Když chcete ušetřit, musíte se tu zkrátka „umět prodat“.

Doprava – abyste nepřešlapovali na místě
Aplikace pro vyhledávání dopravních spojení pro vaše dálkové přesuny se liší region od regionu podle převažujícího způsobu dopravy a lokálních společností. Po Evropě se asi nejlépe cestuje s appkou Omio. Ta najde a srovná autobusové i vlakové spoje.

Zkusit můžete i aplikaci Flixbus. Díky opravdu husté síti spojů totiž nijak zvlášť nevadí, že jste odkázáni na jednoho dopravce. Po Česku přibalte ještě IDOS, nebo aplikace konkrétního dopravce: Regiojet, Leo Express nebo Můj vlak od Českých drah.

Můžete zde najít spoje i na Slovensko.
Alternativou je carsharing, kde výměnou za nižší spolehlivost (řidič může cestu zrušit, nepřijet nebo jinak změnit plány) dostanete autentický zážitek, kontakt s místními, větší flexibilitu a často i lepší cenu než u vlaku nebo autobusu. Pokud jste naopak v zahraničí autem a máte volná místa, je to skvělý způsob, jak si trochu přivydělat a vyvážit náklady na pohonné hmoty. Nejznámějším zástupcem je BlaBlaCar.

6267ee90c3b6fobrazek.jpg
Dnes už existují i speciální aplikace pro majitele karavanů. Řeknou vám, kde (ne)smíte přenocovat i to, kde najít pitnou vodu.

Specializované aplikace – abyste měli pod kontrolou, co se dá
A na závěr pár lahůdek pro fajnšmekry. Karavanistická appka park4night nejenže zobrazí vhodná místa k přespání v autě (i ve stanu), ale upozorní také na důležité body, jako jsou servisy nebo třeba pitná voda. Každá lokalita má navíc hodnocení od uživatelů, abyste věděli, na která místa se spolehnout a kterým se radši vyhnout.

Pokud hledáte autopůjčovnu a zkoušíte srovnávače jako Kayak nebo RentalCars, vždy jejich nabídku porovnejte i s cenami dané autopůjčovny (přes jejich aplikaci nebo na webu) a dobře si pročtěte podmínky kvůli skrytým poplatkům, které mohou dosáhnout astronomických výšin. Autopůjčovny jsou tím vyhlášené. U srovnávačů letenek to taková divočina není.

Výdaje dostanete pod kontrolu s Nomad Wallet, která za vás sleduje, kolik už jste utratili a jestli byste náhodou neměli ten plánovaný oběd v michelinské restauraci vyměnit za občerstvení v pouličním stánku. Nastavit tu lze jakoukoli měnu, výdaje můžete sledovat v kalendáři, a dokonce je i hravě rozdělíte podle typu.

V žádném případě nezapomeňte na nějakou z finančních aplikací, jako je třeba HelloPay, abyste nezůstali bez peněz. To by obzvlášť v zahraničí byla slušná prekérní situace. Aplikace HelloPay vám poslouží i jako šikovná kreditní karta, kterou můžete jednoduše spravovat v telefonu a při placení využijete klidně i hodinky. Když vás zklame technika, budete mít v kapse ještě klasickou kartu.

V případě HelloPay vás v zahraničí obzvlášť potěší skutečně přátelský směnný kurz (jeden z nejlepších na trhu!), ať už budete platit v eurech, dolarech, nebo jiné měně. Kreditní karta vám zároveň poslouží v půjčovnách automobilů, kde se s „debetkou“ pravděpodobně nechytnete. Navíc nikdy neriskujete svoje peníze. Ty můžete mít v bezpečí na svém účtu a teprve později, při vhodnější příležitosti, splatíte to, co jste z kreditky využili.