62541b01279f8obrazek.jpg
Zvolit můžete sladké Cinzano Bianco, výrazné Cinzano Rosso nebo sušší Extra Dry. Svým chuťovým pohárkům můžete dopřát také legendární Aperol s mírně nahořklou chutí pomerančů či Campari – světoznámý bitter nádherně červené barvy s výrazně hořkou chutí bylin. A díky nealkoholickému aperitivu Crodino nepřijdou zkrátka ani ti, kteří alkoholu neholdují. K dostání je ve dvou podobách. Crodino Bianco je typické svou kořeněnou a hořkosladkou chutí, Crodino Rosso zase ocení milovníci lehce trpkého aroma krvavých pomerančů.

Pojem „aperitiv“, který pochází z francouzského termínu „apéritif“ nebo italského „aperitivo“, znamená „otevírající“. Aperitiv se obvykle podává zhruba půl hodiny před jídlem a jeho úkolem je nejen naladit a připravit chuťové buňky na nadcházející chody, ale také zpříjemnit stolovníkům čekání a zpestřit příjemnou přátelskou konverzaci. K tradičnímu aperitivu se podává také drobné občerstvení. Oblíbené jsou olivy, sušená rajčata, grissini, krekry a mnohé další pochoutky, které s nápoji skvěle ladí.

62541b45e7ddbobrazek.jpg

Aperitivů je k dostání celá řada – od sladkých, přes hořkosladké, až po výrazně hořké bittery. Nápoje se podávají čisté na ledu, doplněné plátkem citronu či pomeranče, nebo v podobě lehčích koktejlů se sodou či proseccem. Objevují se i silnější varianty v kombinaci s destiláty. Aperitivo Italiano nabízí drink úplně pro každého, pro všechny příležitosti a jakoukoliv náladu. Po kterém z nich ale sáhnout a jak se v tak široké paletě chutí vyznat

Všechny drinky je možné zařadit na pomyslnou osu, od těch nejsladších až po drinky nejvíce hořké. Milovníci sladkých chutí tak ocení zejména míchané drinky Cinzano Rosé, Cinzano Ginger a Cinzano Tonic, které se řadí mezi ty nejsladší aperitivy. Následují Crodino Biondo Spritz, Crodino Rosso Spritz a populární Aperol Spritz, s vyváženými hořkosladkými chutěmi. A lidé hledající skutečně hořkou chuť si zajisté vyberou mezi Campari Orange, Campari Spritz a Campari Soda.

62541b5765a4aobrazek.jpg

Čas na aperitiv je příjemným setkáním, pomyslnou tečkou za pracovní dobou a radostným přechodem k volnému večeru. A výběr je opravdu veliký, ten svůj si vybere úplně každý. Není divu, že se čas na aperitiv stal každodenní součástí italského životního stylu. Je proslulý svou uvolněnou atmosférou a užíváním si klidu a radosti ze setkání. Dopřát si ho může každý, ať už v Itálii nebo třeba u nás. Je krásné mít svůj malý rituál, na který se můžeme každý den těšit!

Cinzano – Italská ikona s více než 250letou tradicí

62541b6873bd6obrazek.jpg

Cinzano dělá radost našim chuťovým pohárkům už od roku 1757, kdy bratři Giovanni Giacomo a Carlo Stefano Cinzano poprvé smíchali kvalitní italské víno, alkohol, cukr a bohatou směs bylinek a vytvořili tak nápoj, který si okamžitě našel své obdivovatele po celé Itálii. Cinzano pil i slavný Giacomo Casanova a nápoj si oblíbili také na savojském dvoře, díky čemuž se bratři Cinzanové stali dvorními dodavateli specialit. Základní receptura slavného aperitivu je dodnes přísně utajená, jistě však obsahuje jalovec, pomerančovou kůru, hřebíček, muškátový oříšek, pelyněk či koriandr. Dnešní Cinzano ve všech třech svých podobách neodmyslitelně patří nejen na sváteční tabule, jako nepostradatelný přípitek, ale získává si stále více příznivců i jako součást míchaných drinků.

Cinzano – Dolce Aperitivo

62541b858ae97obrazek.jpg

Vychutnejte si léto plnými doušky! Tradiční italský aperitiv Cinzano zdobí naše stoly už více než 260 let a je synonymem pro příjemná setkání s rodinou či přáteli. Společně s olivami či slanými tyčinkami nás dovede přenést do slunné Itálie, odkud se nám nechce zpět. Cinzano si ale můžete vychutnat i v podobě svěžích míchaných drinků. Představujeme jednoduché recepty na tři drinky, které jsou určeny pro všechny, kteří svůj život oslavují v celé jeho sladkosti i hořkosti! Lehké Cinzano Rosé, chuťově plný Cinzano Ginger a svěží Cinzano Tonic. Je jenom na vás, do kterého se zamilujete. My slibujeme, že si vybere úplně každý.

Cinzano Rosé
62541b9fc8f92obrazek.jpg

Představte si rozkvetlou zahradu s bujnou vegetací, která vám za horkého letní podvečera poskytuje ve svém stínu příjemný úkryt před sluncem. Co dalšího by vám mohlo ještě chybět k dokonalosti? Něco na chuť? Cinzano Rosé je perfektním lehkým míchaným drinkem. Jeho příprava je navíc jednoduchá – do sklenice s ledem přidáte 1 díl Cinzano Bianco, 2 díly růžového toniku a navrch vaše oblíbené lesní ovoce, abyste měli drink sladký přesně tak, jak sladký chcete mít celý život! CIN CIN!

Cinzano Ginger

62541bb4553ebobrazek.jpg

Zázvor nejspíše každý zná díky jeho léčivým účinkům. Co ho takhle využít i jinak a zkusit ho s kapkou alkoholu? Míchaný drink Cinzano Ginger je pro všechny, kteří mají rádi život sladký, ale drinky maličko hořké. Do sklenice s ledem stačí přidat 1 díl Cinzano Rosé a 2 díly zázvorové limonády. Dokonalému požitku z koktejlu pak už schází jen plátek čerstvého citronu nebo kousek zázvoru. Na zdraví!

Cinzano Tonic

62541bc3ec7a2obrazek.jpg

Že zelenina patří jenom do salátu? Ale kdeže! Stejně jako milujeme zdravá jídla, zbožňujeme i svěží míchané drinky! Cinzano Tonic si navíc zvládnete připravit úplně sami. Stačí ve sklenici s ledem spojit 1 díl božsky suchého Cinzano Extra Dry se 2 díly klasického toniku a nechat se unášet lehkou svěží chutí. A až si drink budete připravovat společně s letní večeří, přidejte do něj ještě kus okurky a řiďte se s námi heslem „stay fresh“!

Crodino – Nejoblíbenější italský aperitiv bez alkoholu

62541bd586cf9obrazek.jpg

Delikátní a nealkoholické Crodino je skvělou volbou pro milovníky italského aperitivu, kteří si však současně chtějí zachovat jasnou hlavu. Vzniklo ve městě Crodo v?regionu Piemonte už v?roce 1965 a jeho receptura se od té doby nezměnila. Základem je místní pramenitá voda z pramene Liesel, ve které se louhují byliny, dřevo, kořeny a koření z?celého světa. Přesné složení i poměry 15 ingrediencí zná na světě pouze bylinkář a master blender značky Crodino, Bruno Malavasi.

Je však známo, že receptura varianty Crodino Biondo obsahuje mimo jiné muškátový oříšek, typický svým silně oříškovým a nasládlým aroma, dále také již v starověku oblíbená semena koriandru, která se používají pro svou dřevitou vůni s pepřovými a květinovými tóny, nebo poupata hřebíčku, která nápoji dodávají květinově sladký nádech. Poslední známou ingrediencí je kardamom, kterému se dokonce připisují magické účinky.

Crodino Biondo Spritz a Crodino Rosso Spritz

62541be6091baobrazek.jpg

Z aperitivů Crodino připravíte osvěžující nealkoholické drinky, jako stvořené pro rozpálené letní podvečery. Crodino Biondo Spritz je typický svou kořeněnou hořkosladkou chutí, zatímco Crodino Rosso Spritz ocení milovníci lehce trpkého aroma krvavých pomerančů. V obou případech stačí vinnou sklenici naplnit velkým množstvím ledu, přidat obsah lahvičky Crodino Biondo či Crodino Rosso a doplnit sodou. Nezapomeňte ozdobit plátkem pomeranče, potěšíte tak nejen své chuťové buňky, ale i čich. A to díky vůni pomerančových éterických olejů.

Aperol – Ztělesnění radosti ze života v italském stylu

62541bf9d721bobrazek.jpg

Aperol je ikonický aperitiv zářivě oranžové barvy s charakteristickou hořkosladkou chutí. Nejčastěji se podává v podobě Aperol Spritz, tedy míchaného nápoje vzniklého spojením Aperolu, prosecca, sody, pomeranče a ledu. Je oblíbenou součástí letních večerů, ale také relaxace po lyžování ve stylu „après-ski“.

Aperol se světu poprvé představil v roce 1919 na mezinárodním veletrhu v Padově. Po sedmiletém experimentování ho vytvořili bratři Luigi a Silvio Barbierové. Při výběru názvu „Aperol“ se inspirovali francouzským termínem „apéritif“, který označuje nápoj podávaný před jídlem a zpříjemňující společenskou konverzaci. Tím dali základ podávání Aperolu zejména při přátelských setkáních a společenských událostech. Přesné složení je opředené tajemstvím, podle původní receptury se však typicky oranžový nápoj vyrábí z citrusového oleje doplněného vzácnými bylinkami a kořeny, které tvoří vyváženou kombinaci chutí.

Italský Aperol je tradiční volbou aperitivu pro ty, kteří oceňují hořkosladkou chuť, v?50. letech 20. století však spatřil světlo světa recept na míchaný nápoj Aperol Spritz, který vznikl jako varianta benátského vinného střiku (Spritz Veneto). Drink Aperol Spritz je dnes již legendární kombinací prosecca, perlivé vody, Aperolu, pomeranče a ledu. Skvěle osvěží a je vhodný ke každé příležitosti.

Aperol Spritz

62541c0c3ea62obrazek.jpg

Nejlepší Aperol Spritz si připravíte, když do vinné sklenice plné ledu nalijete 1 díl prosecca nebo Cinzano Pro-Spritz, vyvinutého speciálně k vytvoření dokonalého Aperol Spritzu, přidáte 1 díl Aperolu a trochu perlivé vody. K promíchání stačí jedno otočení lžičkou, aby se ingredience spojily, ale nápoj neztratil perlivost. Nakonec přidejte do drinku plátek pomeranče. A obejdete se bez brčka. Jeho použitím byste se připravili o báječnou pomerančově bylinkovou vůni.

Campari – Jedinečný aperitiv a barmanská legenda

62541c1feaac9obrazek.jpg

Pravý bitter s jasně červenou barvou, výraznou hořkou chutí a výjimečným aroma – to je legendární italské Campari. Jeho otcem je Gaspare Campari, který svůj život zasvětil výrobě nápojů. Sytě rudý nápoj s výraznou hořkostí se záhy stal nedílnou součástí společenských akcí a jeho obliba stále roste, ať už v podobě tradičního Campari Soda nebo silnějších koktejlů typu Negroni.

V roce 1860 se v malé italské obci Novara lihovarníku Gaspare Camparimu podařilo vytvořit nápoj s nezaměnitelnou výraznou chutí. Budoucí hvězda večírků vznikla metodou louhování směsi hořkých bylin, aromatických rostlin a ovoce v alkoholu a vodě. Výsledný recept nakonec oslnil tehdejší italskou smetánku. Z Campari se zanedlouho stala zásadní součást milánských společenských akcí. K dalšímu rozmachu Campari došlo, když vedení společnosti převzal syn zakladatele Davide. Ten kladl důraz na propagaci a představení nápoje také zahraniční klientele. Otevřel také výrobní závod v obci Sesto San Giovanni ležící na železniční křižovatce. Nápoj se tak rozjel do celého světa.

Campari dodnes zůstává součástí řady klasických koktejlů, mezi nimiž najdete legendární Negroni, Garibaldi, Boulevardier nebo Americano. Dokonalé spojení však přichází již skrze zdánlivě prostou kombinaci Campari Soda. Čtyři díly Campari spolu se šesti díly sody ve sklenici naplněné ledem vám na jazyku vytvoří ohňostroj chutí a skvělý zážitek na sebe nenechá dlouho čekat. A pokud byste rádi ochutnali něco maličko komplikovanějšího, Campari si pro vás připravilo celou paletu chutí v podobě originálních drinků.

Campari Orange

62541c42a1d61obrazek.jpg

Hledáte letní klasiku? Ochutnejte koktejl Campari Orange, ve kterém se harmonicky snoubí hořkost Campari s pomerančovým džusem. Můžete si ho připravit dokonce doma. A obejdete se i bez čerstvých sicilských pomerančů. Stačí ve sklenici spojit 1 díl Campari, 3 díly čerstvě vymačkané pomerančové šťávy či pomerančového džusu, několik kostek ledu a plátek pomeranče.

Campari Spritz

62541c5a60d0eobrazek.jpg

Dali byste si lehký míchaný nápoj, ale přednost dáváte hořkým chutím? Vyzkoušejte Campari Spritz! Tento bratranec proslulého Aperol Spritzu vás překvapí svou osvěžující hořkostí, bublinkami a šumivým aromatem prosecca. A navíc ho zvládnete připravit ze 3 ingrediencí za pouhé 3 minuty. Stačí ve vinné sklenici plné ledu smíchat v tomto pořadí 1 díl sody, 2 díly prosecca a 1 díl Campari. Plátek pomeranče samozřejmě nesmí chybět.

Campari Soda

62541c6a2bca0obrazek.jpg

Campari Soda je osvěžující koktejl, vhodný především do teplých letních dnů. Získá si vás svojí vášnivou červenou barvou a jedinečnou, neopakovatelnou chutí. Je také jednoznačně nejoblíbenějším nápojem baru Camparino, který v roce 1915 otevřel sám Gaspare Campari. Tento tradiční suchý drink připravíte snadno přímo ve sklenici spojením 1 dílu Campari a 6 dílů vychlazené sody. Nakonec stačí ozdobit plátkem pomeranče.

Negroni

62541c7d79162obrazek.jpg

Milovníci silnějších koktejlů jistě dobře znají Negroni, s jedním dílem Campari, 1 dílem Cinzano Rosso a 1 dílem ginu na ledu, ozdobený plátkem pomeranče. Negroni je nejpopulárnějším drinkem na světě – pro top světové bary je na absolutním vrcholu. Není proto divu, že vzniklo také velké množství variací, stejně jako událost Negroni week, při které se část výtěžku z prodaných Negroni v barech napříč celým světem věnuje na podporu partnerských charitativních organizací.

Veškeré produkty z řady Aperitivo Italiano můžete zakoupit například v e-shopu warehouse # 1 (www.warehouse1.cz).

Více informací na:

62541c90684d4obrazek.jpg