Máme tu předposlední novinku na téma odpad. Najdete v ní názory hned čtyř čtenářek: Januše, Janka, Tindi1 a Renapla...


Přeji pěkný den, s tříděním odpadů jsem se poprvé setkala před 20 lety u sestry v Německu. Viděla jsem u ní v kuchyni několik barevných plastových košů. Vysvětlila mi proč jich je tolik a proč barevné. Kontejnery se stejnými barvami měla před domem a ukazovala mi, kam který odpad patří. Navíc měla i dva průhledné plastové koše na třídění potravin. Tento odpad z jídla vozila k nedalekému sedlákovi a ten jí za to prodával levné vejce, brambory a zeleninu. Proto jsem po čase uvítala stejné barevné třídění odpadu i u nás. Dokonce máme se sousedem, který chová prasátko a králíky, dohodu že budeme pro něj shromažďovat odpad z potravin a on na oplátku nám přenechá část zabíjačky a občas klepne králíka. Proto! Třiďte odpad, vyplatí se to!

Januše


Odpad...

Jsem pro třídění odpadu. Lidé ale málokdy dělají něco, z čeho nemají hmatatelný užitek. Upřednostnila bych změnu systému poplatků za odpad; nyní musí každý povinně platit ročně kolem pětistovky za svoz komunálního odpadu, bez ohledu na vyprodukované množství. Tento sytém lidi nedonutí třídit. Pokud budou zavedeny nižší sazby pro ty, co třídí a vyšší pro směs (s občasnou kontrolou dodržování), lidé si spočtou, co je výhodnější a začnou sami od sebe třídit.

Jsem studentka a při přestěhování do Brna jsem se dostala na privát, kde bydlí také skauti a skautky. Již od začátku se najelo na třídění skla, papíru, PET lahví (v Brně lze třídit jen PET láhve, plasty obecně ne a považuji to za obrovské mínus), hliníku, kovu a vyřazených elektrospotřebičů. Nepříjemným překvapením bylo, že ačkoliv všichni třídili, nikdo odpad vynášet nechtěl. Tak jsem každý týden tahala plné tašky odpadu a slibovala si, že až se odstěhuji, tak nic třídit nebudu a všechno hezky nacpu do komunálního odpadu... Ale když situace nastala, zjistila jsem, že něco takového nejsem schopna udělat. Už se mi to natolik zažilo, že nedokáži ani vyhodit víčko od jogurtu do popelnice. Jsem tomu ráda, nechci naše prostředí ničit více než je nutné. Užitečné věci, které nechci (nádobí, deky), nevyhazuji ale daruji charitě popř. nabídnu ve škole někomu, komu se ještě hodí. Staré oblečen
í dám do kontejneru na látky. Nakupuji nebalené potraviny nebo sáčky znovu používám.

Takže ano, třídím. Nejprve možná z donucení, ale nyní již zcela automaticky. Něco nosím do kontejnerů, starý nábytek, hliník, kov a elektrospotřebiče do sběrných dvorů. Chybí mi kontejnery na plast a kartony, ty bych v Brně uvítala.

Janka


Milá redakce!

I já jsem jedna z těch kolikrát nechvalně "postižených", co třídí úplně vše. Naše návštěvy si již zvykly a docela mě chápou. Když přijedou na návštěvu mí rodiče, tak to bojkotujou. Ale při představě, kolik odpadu se vyváží, prostě třídit budu a nechápu lidi, co mají kontejnery na třídění za rohem a stejně je to nechává chladnými. Jelikož v naší vesnici mají kontejnery s malými otvory, vyvážíme tříděný odpad v pytlích do města či sběrného dvora, kde je mohu vyhodit pohodlněji. U nás třídíme naprosto vše. Novinovým papírem podpalujeme krb, letáky a časopisy dáváme do krabice na papír, která je schována na skříni na chodbě. Nádoby a pytle na sklo a plasty máme v garáži. Ale abychom s každým plastem nelítali do garáže, máme v kuchyni pod dřezem koš na tříděný odpad. Třídíme i víčka od jogurtů a kelímky z paštik, které přidáváme do kovu a pak jej odvážíme do sběrného dvora. No a biologický odpad sypeme na hnůj, či jej dáváme slepicím a kozám. Naše kozy například samy začaly požírat slupky od banánu z hnoje, tak jim je teď dáváme rovnou, aby je neměly špinavé. U nás se nic jen tak nevyhodí. Šatstvo také dáváme do charity, když zrovna něco sbírá.

Třídili jsme odpad i v bytě 1+1, kde jsme dříve žili. Pytle byly schovány v kumbále. Ale je pravda, že kdo nemá nějaký kumbálek, tak v bytě se to těžko schovává. Máme nyní výhodu velké garáže a vůbec prostoru, kde se dá nějaký nepořádek schovat. Je to nekonečný koloběh. Vždy se těším, až se pytle odvezou a zase ubyde nepořádek. Jenže další den už jsou nachystány pytle nové. Za ten dobrý pocit z toho, že jsem alespoň trochu přírodě ulevila, to však stojí.

S pozdravem,
Tindi1


Odpad třídím. Ale pravdou je, že se držím pravidla všeho s mírou. Moje rodina totiž moje nadšení pro třídění nesdílí. Třídění vyžaduje místo - krabice na papír, krabice na plast a na sklo. Partner mi stále opakuje, že stejně přijede jeden popelářský vůz a ty kontejnery sesype dohromady. Má pravdu? Hlodá ve mně červíček pochybností.

Nicméně tvrdošijně separuji papír, plasty a sklo od ostatního odpadu, nosím je do dosti vzdálených kontejnerů a cestou doufám, že nebudou přeplněné, abych ten svůj náklad nemusela nosit zpátky nebo ho nechávat kolem kontejnerů. Musím uznat, že se přitom někdy cítím jako pitomec.

Někdy přece jen "vyměknu" a hodím i tyto suroviny do popelnice. Ono zvládat ty pohledy partnera není jednoduché. Tak třeba v sobotu, když jsem plánovala vyhodit plasty a papír do vzdáleného kontejneru, jsem byla přemluvena, abych obojí hodila do popelnice. :-) Příště snad budu silnější.

Pamatuji si paní v předchozím bydlišti, která pravidelně házela do plastů sáček se sekrety svého pejska. Řekněte mi někdo, co se pak stane s takovým nepříjemným "dárečkem" v kontejneru na plast?

Někdo to ručně přebírá? Nebo to tam zůstane a to fuj sežere nějaká chemikálie? Vyhodí se celý kontejner jinam? Pravdou je, že jsem asi neviděla kontejner, který by neměl ve svých útrobách i něco jiného než tam má být. Je hodně lidí, kteří snahy ostatních bojkotují a dokonce i kazí.

Další důvod, proč se mi někdy zdá nepochopitelné třídění odpadu jsou plošné poplatky za odpad. Jako asi každý člověk dělám radši věci, které vedou k úspoře. Co uspořím, když budu třídit odpad? Peníze? Ne. Svůj čas? Ne. Přírodu? Snad. Ale tím si nejsem jistá. Jestli to je opravdu tak, že odpad skončí stejně nakonec všechen na smetišti, jak říká partner, tak to dělám úplně zbytečně.

Vaše čtenářka,
Renapla

Pozn. red.: Příspěvky neprošly jazykovou korekturou.

Téma dne: Třídíte odpad?

Jaký je váš názor na třídění odpadu? A třídíte?

Své odpovědi mi posílejte dnes (10. srpna 2010) do 13.30 na redakční e-mailovou adresu...

Pokud chcete, aby byly vaše příspěvky uveřejněny, musí mít alespoň jeden středně dlouhý odstavec textu. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním pěkným dárkem! A to kazetou PICKWICK 9 chutí čaje.

9 chutílupa