Ať se snaží představitelé post-putinovského Ruska tvářit jako lidumilové a demokrati, jejich bývalý car-prezident Voloďa si uměl vychovat silný aparát nástupců, který bude i nadále prosazovat totalitární principy z časů studené války - tedy jeho vůli.
To, co lidem vyškoleným v komunistické tajné službě nejvíc vadí, je svoboda volného šíření informací a nezávislého projevu opozičních názorů. Kritika leží moskevským oligarchům v žaludku dlouho, a tak proti svobodě slova účinně bojují. Během osmi let Putinova řádění se podařilo zpacifikovat a dostat pod kontrolu všechny televizní stanice. Nyní je na řadě internet.
FSB, což není nic jiného než transformovaná KGB, v současnosti aktivně prosazuje, aby byla síť prohlášena za strategickou oblast, a chce tak dostat pod svůj dohled udílení licencí nejen internetovým providerům, ale i mobilním operátorům. Dále požaduje zákon, který má umožnit neomezený odposlech telefonů a kontrolu informací na internetu.
Nové nařízení podepsané osobně ministrem Leonidem Rejmanem se týká 16 typů mobilní a internetové komunikace. Firmy se samy musejí vybavit speciálním zařízením, které bude ovládané z prostor FSB a umožní agentům zjistit, kdo komu volá, píše sms či elektronickou poštu, odposlechnout obsah posílaného sdělení a u mobilních telefonů také určit, kde se volající nacházejí.
Nicméně server Fontanka.ru přináší ve svém zpravodajství i fakt, že všechna tato „nová“ opatření jsou v podstatě jen legalizací situace, která delší čas v Rusku panuje.
Věříte, že v Rusku bude někdy demokracie? Myslíte, že podobné praktiky jsou možné i u nás? Proč asi ruským politikům tak vadí kritika opozice?
Nový komentář
Komentáře
Dění v Rusku je čímdál zajímavější...
Nevolal někdo z našich politiků, aby mobily byly u nás pouze na smlouvu?
Bolševici jeden krok zpátky, dva kroky vpřed.
ne, jsou, našim snad ne?
ne, jsou, protože existuje
ne, jsou, nevím