Indiánské války v USA skončily v září 1886, kdy se poslední náčelník Apačů Geronimo spolu s hrstkou svých bojovníků vzdal americké armádě.
V předchozích desetiletích už skončily války proti Čejenům či Siouxům. Indiáni byli přemístěni do rezervací a již v poslední čtvrtině 19. století v USA neexistovali žádní svobodní indiáni.
Někdejší nepolapitelný válečník a šaman Geronimo, který dlouhá léta bojoval s mexickými a americkými vojáky ve snaze ubránit tradiční půdu Apačů na jihozápadě USA, zemřel 17. února 1909 v rezervaci u Fort Sillu v Oklahomě.
O životě i významu této legendy amerického západu panují dosud nejasnosti. Není přesně známo, kdy a v které apačské skupině se narodil, objevují se pochybnosti o významu Geronimova odboje v dějinách válek s Apači či o jeho postavení náčelníka a oblíbenosti mezi jeho vlastním lidem (byl považován za předlohu Vinnetoua Karla Maye).
Zásadní obrat v jeho životě nastal v březnu 1851, kdy mexičtí vojáci při masakru u Kaskiyehu zabili jeho ženu, tři syny a matku. Náčelník pak Geronima poslal, aby se Mexičanům pomstil. A tehdy také dostal jméno Geronimo. I tato událost je ale údajně sporná, protože se o ní nezmiňuje žádný jiný zdroj kromě samotného Geronima.
V dalších letech si vydobyl pověst neohroženého a statečného bojovníka, který chrání svůj lid, jiní v něm ale viděli zlosyna vraždícího bělochy. V letech 1858–1886 bojoval proti mexickým a americkým vojákům na území Arizony, Nového Mexika a západního Texasu a několikrát se mu podařilo uprchnout ze zajetí. Pak se ale do čela amerických vojsk dostal generál Phil Sheridan, který proslul větou: „Nejlepší indián je mrtvý indián.“
V posledních letech před kapitulací v září 1886 se Geronimovi dařilo s hrstkou svých bojovníků unikat mnohonásobné přesile vojáků, v roce 1885 pobilo jeho 34 bojovníků a osm starších chlapců v Mexiku a USA na 200 lidí. Po své kapitulaci byl převezen na Floridu a v roce 1894 do rezervace u Fort Sillu v Oklahomě, kde žil až do své smrti.
V posledních letech svého života se stal fortsillskou „turistickou atrakcí“ – prodával své fotografie, vyráběl suvenýry. Zemřel na zápal plic. Po Geronimovi, jehož osudy se mnohokrát dostaly i na filmová plátna, jsou v USA nyní pojmenována tři města.
Nový komentář
Komentáře
Ch.Z.Kochanská:
No co, ježíš byl Žid, proč by nemohl být Manitou Apač, když je navíc Geronimo hrdina.
Ch.Z. Kochanská:
Fakt byl Manitou z kmene Apačů?
shb: dyť píšu, že jsi dobrá
já melu co melu, nevím na co se mě ptáš, já přesně chápu co jsem napsala- jinak bych to asi nepsala ne? Takže znovu: čemu nerozumíš?
shb: přečti si po sobě tu svojí slátaninu, pokud to pochopíš, tak jsi dobrá.
tatulah: co jako?
shb: co to meleš?
Dík za článek
...je nehorázné jakou genocidu provedli evropani na indiánech, když jim zabírali zem.....jeden z mnoha lidských počinů, který nemůže a nesmí zůstat bez následků
a vůbec, lidi si kopou hrob už nějaký čásek....
jóóó jednoho dne vyhraje debilita (jako např. na velikonočních ostrovech) a civilizace skončí- a pomůže si samozřejmě sama, není třeba zásahu zhůry ani zvenčí...
někteří piráti taky tvrdili, že svou "prací" pomáhají své zemi.
Geronimo nebyl předlohou Vinetoua.karel May se o něm zmiňuje jen jednou:Kmeny ztratily pocit sounáležitosti, který jim vštípil Vinnetou...Jména náčelníků jako Geronimo jsou pak zapsána do dějin jen krvavým písmem....
Geronimo pr svou bezpečnost byl schopen obětovat ženy a děti.(citována Enigma)