Zapomněla jste si vzít někdy svoji antikoncepční tabletku? Že se vám to ještě nikdy nestalo? Bohužel bylo prokázáno, že 30–47 % žen si zapomene vzít alespoň 1 tabletku v cyklu! Dvě nebo více tablet v cyklu zapomíná užít 22 % žen!

 

Čím jste mladší, tím častěji na svoji antikoncepční pilulku zapomínáte. Odjela jste již někdy na víkend a doma jste si zapomněla antikoncepci? Pak víte, že po návratu z víkendu jste sice pokračovala v užívání tabletek, ale musela jste ještě asi 7 dnů používat kondom, a to nemluvím o tom, že jste si zkazila víkend... No a navíc jste ještě začala slabě špinit a bylo třeba začít používat tampony nebo slabé vložky.

 

Víte, že vynechání tablet (zejména z počátku cyklu, tedy hlavně prvních 7 dnů) může vést k selhání antikoncepčního účinku?! Víte, že je ale velmi jednoduché řešení všech těchto problémů ? Ne? Vždyť je to tak jednoduché!!!! Existuje totiž náplast, která plně splňuje antikoncepční požadavky a výrazně vám pomůže s zapomínáním! Stačí ji jen jednou týdně nalepit a navíc budete vypadat více sexy!

 

Hodně cestujete? Létáte z kontinentu na kontinent a střídáte časová pásma? Tak pro vás je tato náplast zcela ideální! Nemusíte si hlídat časové posuny. Inteligentní mechanismus náplasti je nastaven tak, že posun času pro něj není důležitý a vy se na antikoncepční efekt můžete plně spolehnout. Jste zvyklá si posouvat svoje měsíční krvácení podle svých pracovních plánů nebo podle své dovolené, nebo se vám to zrovna prostě nehodí? Není žádný problém. Náplast je velmi flexibilní a cyklus se dá jednoduše posunout. Tuto možnost je pak s výhodou použít u tzv. dlouhých cyklů, kdy je možno aplikovat náplast v 9 týdnech a pak teprve vložit 1 týden bez náplasti. Je to obzvláště vhodné pro ženy trpící tzv. menstruační migrénou. To je stav, kdy v době pauzy, kdy jste bez antikoncepce, se dostavují pravidelné bolesti hlavy vážící se právě na menstruační cyklus.

 

Víte, že průjmová onemocnění, zvracení nebo dokonce antibiotika snižují účinnost tabletkové antikoncepce? Ta se totiž vstřebává ze střev a při zmíněných problémech je její vstřebávání snížené a i při pravidelném užívání může dojít k selhání antikoncepčního účinku a nechtěnému těhotenství. Tuto slabinu však antikoncepční náplast nemá! Ta je spolehlivá i v těchto případech.

 

Ano, tato náplast se stane vaší nejlepší přítelkyní, pokud si ji budete správně aplikovat a správně se o ni starat... Zaručí vám jednoduchý aplikační mechanismus, nemusíte na ni denně myslet, splní základní požadavky na antikoncepční efekt, nevadí jí vaše denní hygienické návyky ani sportovní aktivity včetně plavání, umožní vám si řídit svůj menstruační cyklus, ale přece jen jsou věci, které sama neumí. Neumí se sama vyměnit, ale nezoufejte, počítá s 48hodinovou rezervou v antikoncepčním účinku! Takže si ji klidně můžete vyměnit o něco později. Jen jedno tedy opravdu nedokáže, a to je ochránit Vás před sexuálně přenosnými chorobami. O to se již budete muset postarat sama. (Nejúčinnější ochranou je kondom. Mimochodem víte,že jej znali již na začátku 19. století?)

 

Ptáte se, o jaké inteligentní náplasti to celou dobu hovořím? Tak tedy, celou dobu hovořím o transdermální antikoncepci EVRA. Tato náplasťová antikoncepce je určená pro ženy v plodném věku. Účinnost byla prokázána u žen od 18 do 45 věku. Mechanismus účinku náplasti je stejný jako u antikoncepčních tablet. Spočívá v zabránění ovulace (neuvolní se vajíčko z vaječníku) a v zahuštění cervikálního hlenu (tím se ztíží průnik spermií do dělohy). Podání kůží je již dávno známé. Účinné látky (hormony) se přes kůži dostávají do krevního oběhu a touto cestou až k místu určení. Při aplikaci přes kůži se účinné látky vyplavují do těla plynule a postupně, což zabezpečuje jejich vyrovnanou hladinu v krvi - nedochází k vzestupům a poklesům, jak je tomu u tablet. Antikoncepční náplast EVRA se vyměňuje jen jedenkrát týdně, čímž se snižuje pravděpodobnost, že zapomenete a porušíte dávkovací režim. Evra má 99% účinnost v prevenci nechtěného těhotenství.

 

Má však i svoje omezení a ne všechny ženy ji mohou používat! Jsou stavy a nemoci, pro která platí zákaz používání antikoncepce, ať je v jakékoliv aplikační formě! Je nutné vědět, že i kouření a vyšší tělesná hmotnost zvyšují určitá rizika spojená s užíváním veškerých forem antikoncepce. Proto je třeba vždy se o antikoncepci poradit u svého ženského lékaře/ky.

 

MUDr. Alexandra Stará