Je to mazlíček s polodlouhou hedvábnou srstí, která připomíná srst králičí. Tělo mají statné, hodně svalnaté a pevnou hruď. Zadní nohy jsou výše postavené než přední.

Mezi tlapkami mají chomáčky chlupů. Stejně huňatý je i jejich ocas, který je tak akorát v poměru k tělu. Péče o srst není náročná, protože kartáčování stačí jednou týdně.

Nejvíce na nich zaujmou krásné velké oválné modré oči.

Od všech ostatních kočičích plemen se liší jednou velkou zvláštností. Když tuto kočku zvedneme, nebo s ní jinak zacházíme, uvolní všechny svaly. Odtud se vzal název rag - hadr, doll - panenka, tedy někdy slýchávaný titul „hadrová panenka“. Tímto uvolněním všech svalů dává kočka najevo naprostou důvěru ke svému člověku.

Jsou to povahově velmi klidné kočky s poddajnou povahou. Jsou milé a potrpí si na mazlení. Svoji oddaností se podobají psům.

Je velmi vhodná do bytu a miluje společnost jiných zvířat, psů i dětí. Potřebuje opravdu velkou dávku lásky, jinak strádá. Pokud se cítí ohrožena, nemá potřebu se bránit, spíše se schovává a stahuje do sebe, což na ni může působit jako dlouhodobý stres. Drápky totiž tasí až ve chvíli nejvyššího ohrožení.

Je to jedno z mála plemen, které se snadno naučí aportovat či chodit na vodítku jako pejsek.

S Ragdolly se můžete setkat i při tzv. felinoterapii, což je podpůrná léčba somatických, zejména však psychických nemocí pomocí kontaktu s kočkou.

V České republice se stále jedná o velmi vzácné a málo rozšířené plemeno. Však bylo vyšlechtěno v USA teprve na konci 60. let 20. století. Ragdoll jsou přikřížené bílou perskou modrookou kočku a siamským kocourem. Kocour váží zhruba 7-10 kg, kočka o něco méně. Jejich zbarvení zraje s věkem, takže plně vybarvenou kočku uvidíte minimálně tříletou.

Paní Marcela Korešová z chovatelské stanice www.amaya.cz o svých miláčcích říká:

„A co bych řekla k ragdolkám? Jsou to velmi milá, přítulná a jemná stvoření. V žádném případě neplatí, že jsou méně citlivé na bolest. Patří výhradně do dobrých rukou. Ragdoll potřebuje blízkost milých lidí, mazlení, milé slovo. Já říkám, že jsou rodinný typ. Pokud máte více kočiček, případně i s kocourkem, tak ony vytvářejí  kočičí rodinu. Pokud jednu, nebo jednoho odnesete, tak se vzájemně hledají, a to poměrně intenzivně. Tento jejich vzájemný vztah ale vůbec nesnižuje intenzitu vztahu k člověku. Mamince porodila ragdoll koťátko v době, kdy byl doma ještě její syn-kocourek z předchozího vrhu, v té době již 7měsíční. A tato ragdoll ho tak dlouho lákala, až přišel k ní do porodnice, kde se mu chlubila s novým přírůstkem. Pak už tam s ní samozřejmě zůstal. Vzájemná intenzivnější náklonnost mezi kočičkami  i k člověku se samozřejmě vyskytuje u všech plemen, ale pro ragdoll je toto charakteristické."

 

A já jsem se v tomto případě opět do těchto modrookých krásek zamilovala, a tak jsem se poptala i po ceně:

 

„Upřímně, cena koťátek se pohybuje mezi 15 až 25 000 Kč. Cena však nevypovídá o kvalitě. Je to výhradně na chovatelích, kteří u tohoto plemene zaujali dost rozdílná stanoviska pro stanovení ceny. Kvalita je velmi srovnatelná, v podstatě každý z chovů má alespoň jedno zvíře dovezené ze zahraničí, což je nutné, jelikož je zatím chovných jedinců poměrně málo. Ale jako u všech plemen tak i zde je to pro některé chovy prestižní záležitost, pro jiné srdeční a další jsou příjemní praktici. Navíc ceny v Praze jsou u všech plemen vyšší než ve vzdálenějších místech republiky.“

 

Opět jedna z těch vysněných krásek, co říkáte?

Reklama