Z kampaně NESEHNUTÍ

„Žena by měla být dobrá milenka, hospodyňka a matka." Zhruba tak nějak zní staré rčení, jež je nepsaným mottem šovinistů. Vývoj v demokratických zemích už tento názor víceméně vytěsnil na okraj nebo k tomu má blízko. To však neznamená, že sexismus ve smyslu nadřazenosti jednoho pohlaví nad druhým je tentam. Není. A to čas od času připomínají různé nevládní organizace.

Aktuálně je hlasitá kampaň iniciativa NESEHNUTÍ (Nezávislé Sociálně Ekologické hnutí), které vyrazilo do boje se sexistickými reklamami, tedy reklamami diskriminujícími a zobrazujícími ženy a muže stereotypně. Jeho aktivisté konkrétně například upozornili na reklamní billboardy a už kontaktovali firmy, jejichž reklamní akce mají sexistický podtext. V případě jedné firmy dlouhodobě a opakovaně, a také zaslalo podnět Radě pro reklamu.

Sexistické prasátečkoVyhlásili ale také soutěž Sexistické prasátečko, která má za cíl vybrat nejvíce sexistickou reklamu, se kterou se v Brně, ale i po celé České republice můžeme setkat. „Soutěž má upozornit na problematické reklamy, které jsou každodenně kolem nás. Cílem soutěže není jejich zhotovitele odsoudit, ale upozornit je na to, že jejich reklamy mohou někoho urážet. Domnívám se, že řada firem si to vůbec neuvědomuje,“ vysvětlila Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ. „Sexistické reklamy nejsou pouze reklamy, kde se objevují nahá těla. Navíc každou reklamu, kde je zobrazeno nahé tělo, rozhodně nelze považovat za sexistickou. Velmi záleží na kontextu,“upřesnila.

Návrhy od kohokoliv bude iniciativa Nesehnutí přijímat do konce srpna 2009 a v následujících týdnech se uskuteční hlasování, které bude zakončeno slavnostním vyhlášením vítězné reklamy na podzim.

Aktivistky proti sexismuV boji proti sexismu proslula také Kyselá žába, kterou letos naposledy vyhlásilo sdružení Žába na prameni. Její anticenu získala řada významných osobností, včetně politiků, mezi nimiž nechyběli ani současní rivalové Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. „Chlap s gulami" Topolánek ji získal nebo byl nominován hned několikrát. O nich jste se mohli dočíst v článku Jsem sexista. No a? Vyplácí se to! Případně jste si mohli nevyzvednutou Topolánkovu anticenu vystavit doma. Připomeňte si to článkem Kupte si Kyselou žábu premiéra Topolánka.

Sdružení Žaba na prameni však letos z finančních důvodů muselo pozastavit své aktivity, a tak padla i anticena Kyselá žába. Antisexistickou aktivitu sdružení si můžete připomenout klipem, který vytvořilo s dalšími organizacemi.

Boj proti sexismu v češtině odvádí od problému

České feministky nikdo zatím nemohl seriózně podezřívat z toho, že řeší pseudoproblémy nebo se snaží hledat problémy tam, kde nejsou. Přesto jsou v poslední době zesměšňovány především kvůli jejich snahám o zásahy do gramatiky. Ty se prozatím nesetkávají s pochopením společnosti, která mnohé představy změn pravopisu vnímá často jako zbytečné nebo komické. To se pak mohou snažit dostat z hlavy převážně mužů, mnohdy ale i žen sexistické názory, jak chtějí, stačí ale jedna nešikovně naplánovaná akce a jejich snažení jde vniveč.

„Z generace na generaci se traduje rozdělení na slabé a silné pohlaví. Dozvídáme se, že muži jsou lovci a ženy strážkyně ohně v domácím krbu, ženy nemají buňky na techniku, zato ale ten nepořádek líp vidí, což znamená, že úklid by měl být ženská práce,“ říká Jana Valdrová z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. A na tomto stereotypním uvažování se podle ní podílí i pravopis například se svým automatickým používáním mužských tvarů na ženy.

V diskusi nad tímto problémem dají často za pravdu feministkám i jejich zarytí odpůrci. Ovšem dokud nezazní slova, jež by se měla stát genderově korektními novotvary, jako například genijka (génius), zabijačka (zabiják), člověčka (člověk)...

Myslíte, že sexismus je u nás příliš zakořeněný, nebo se naopak domníváte, že se jedná o pseudoproblém? Napadá vás jiné podobné geniální slovo ženského tvaru jako génijka?

Reklama