Oxidace probíhající v těle přispívá ke vzniku mnoha chorob i stárnutí. Je to velmi zjednodušeně řečeno proces, při kterém se tzv. volné radikály, nestabilní molekuly, hromadí v těle a napadají přilehlé tkáně, které poškozují. „Dá se říct, že kde se volné radikály objeví, tam způsobí problém. Mohou za rozvoj civilizačních chorob, za stárnutí tělesných orgánů i zhoršený stav pokožky. Jsou například zodpovědné i za úbytek kolagenu, výskyt vrásek nebo zvýšenou pigmentaci," říká odbornice na kosmetiku Denisa Jasinská.

orange.jpg

Foto: Shutterstock

Věrní spojenci zdraví i krásy

Volné radikály se tvoří při metabolických procesech v těle a další vznikají jako důsledek působení znečištěného okolního prostředí, výfukových plynů, chemikálií nebo třeba silného slunečního záření. K jejich výskytu přispívá nezdravé jídlo, užívání některých léků a také dlouhodobý stres. A jak se jim bránit? Především snahou o zdravý životní styl, pobytem v čistém prostředí, klidnějším životem. A zároveň tím, že se spolehneme na antioxidanty, které dokážou zdravé buňky před volnými radikály ubránit a ochránit.

Mezi známé antioxidanty patří například vitamíny C, E, betakaroten, koenzym Q10 a také selen. Při působení na pleť se ukázalo jako nejefektivnější kombinovat vnitřní užívání antioxidantů (konzumace zdravých potravin, především zeleniny, ovoce a vlákniny, bohatých na antioxidanty), s vnější péčí, která spočívá v používání kvalitních kosmetických přípravků obsahujících látky s antioxidačními účinky.

K těm nejvyhledávanějším patří v poslední době kanabidiol (CBD). Získává se z konopí setého ve formě oleje a má silné antioxidační, protizánětlivé a analgetické vlastnosti, takže dokáže předcházet poškození kůže volnými radikály. Pomáhá tak urychlovat regeneraci buněk, zpomalovat jejich stárnutí a zároveň hydratovat pokožku.

„Mezi další aktivní látky s antioxidačními účinky patří Celligent. Dovede chránit buňky před poškozením UVA a UVB zářením, zklidňuje pokožku po nadměrném slunění a hojí spáleniny. Zároveň pleť chrání před předčasným stárnutím,“ upozorňuje Denisa Jasinská.

624ae9c668289obrazek.jpg

1. Essenté Intenzivní zpevňující booster, 960 Kč / 2. FONTAINE 24 hod. vitamínový krém, kosmetika Capri, 663 Kč /
3. Rozjasňující sérum The Lab Room, White Orchid, 1 390 Kč / 4. Antioxidační sérum Nuxe Bio Organic, 705 Kč /
5. Antioxidační obnovující sérum Sebo Végétal Yves Rocher, 599 Kč / 6. Noční maska Slaměnka L’Occitane, 1440 Kč

Foto: Se souhlasem Essenté, Yves Rocher, Capri, White Orchid, Nuxe, L’Occitane
Zdroj: Odbornice na kosmetiku Denisa Jasinská, Tiskové materiály Essenté, DermStore, Very Well Health, Kiehl