shot

Rok 2010 není jen 50. výročím antikoncepční pilulky, ale je to především oslava možnosti, díky které může žena rozhodovat o svém životě, o své rodině i o své práci. Kromě antikoncepce přináší pilulka i další výhody spojené se zdravím ženy - pomáhá řešit i jiné problémy menstruačního cyklu, a zvyšuje tak celkovou pohodu každodenního života. Těchto pozitiv využívá dnes 605 milionů žen po celém světě.

S nápadem přišly ženy

S prvotním nápadem antikoncepce pro ženy přišly Margaret Sanger a Katherine D. McCormick. „Otec antikoncepční pilulky", jak je Američanovi Gregorymu Pincusovi přezdíváno, zrealizoval myšlenky obou žen a v květnu 1960 v USA dostala antikoncepční pilulka svou podobu, jak ji známe dnes, pod názvem Enovid®.

Přestože se pohled na sexualitu liší díky tradicím, zvykům a náboženskému přesvědčení každého národa, výzkum a vývoj společnosti Bayer Schering Pharma, která stála na počátku vývoje, pokračuje stále dál. Nyní se hlavně odborníci zaměřují na nové účinné látky, které by umožnily nižší dávkování a lepší snášenlivost pro ženský organismus.

Antikoncepční pilulka není jen revoluční objev v očích žen, ale i 200 předních historiků se shodlo na tom, že ani Einsteinova teorie relativity, ani atomová bomba, stejně tak ani počítač či internet neovlivnily společnost 20. století tak jako antikoncepční pilulka. (The Economist, US; 25. 12. 1993).

Jak ovlivňuje antikoncepce váš život?

Reklama