Zdravotní pojišťovny přestaly od 1. ledna proplácet lidem mnoho výhod, kterými lákaly klienty. Týká se to například obrouček na brýle, příspěvků na antikoncepci či na bílé plomby nebo proplácení návštěv bazénu a sauny.

Nejedná se jen o VZP, na kterou je uvalena nucená správa, ale i o ostatní zaměstnanecké pojišťovny. Příkaz přišel z Ministerstva zdravotnictví ČR. Těm pojišťovnám, které jej nesplní, hrozí nucená správa též. Pan ministr Rath chce tak dosáhnout úspor ve zdravotnictví.

„V případě VZP se jedná dokonce o porušování zákona, když výše zmíněné výhody svým klientům poskytovala,“ uvedl Vladimír Dryml, šéf odboru kontroly ministerstva zdravotnictví. Úhrady antikoncepce z provozního fondu VZP jsou porušením vyhlášky ministerstva financí z roku 2003 a přímo porušením zákona o VZP z roku 1991. „Domnívám se, že placením prostředků na antikoncepci z jakéhokoli fondu dochází k porušování zákona. V této souvislosti jsme oznámili všem pojišťovnám, že porušují zákonné předpisy."

VZP každý rok na úhradu antikoncepce svým klientkám proplácela 110 miliónů korun. Letos tomu tak nebude. Jediné, co lze zatím hradit, jsou očkování např. proti klíšťové encefalitidě nebo chřipce. Dle ministra Ratha je očkování prevence, tudíž jeho proplácení je nutné. Obroučky na brýle a antikoncepce však prevencí nejsou. Peníze ze zdravotních pojišťoven nejdou prý na „zdraví“, ale optikům nebo fitcentrům.

Tzv. “plavenky“ od pojišťovny mít nemusím, i když vydat se občas zadarmo do bazénu není k zahození. Ale obroučky na brýle potřebuji a při dnešních cenách byla každá uspořená koruna navíc dobrá. O antikoncepci nemluvě. Ze soukromého průzkumu, který jsem provedla u svých kamarádek a známých, vím, že této výhody využívaly všechny. 1. lednem tohoto roku si antikoncepci budou hradit v plné výši. Třeba tak budou moci využít nových zákonů se zvýšeným porodným či rodičovským příspěvkem. Ale nejsem si tak úplně jistá.

Co bude následovat? Rovnátka? Kontaktní čočky? Příspěvky na ně jsou také porušováním zákonů nebo vyhlášek, páni ministerští úředníci?

Reklama