Ústav pro kontrolu léčiv zanesl hormonální antikoncepci do navrhovaného seznamu volně prodejných léků s omezením. Návrh neprošel. Dlouhodobá hormonální antikoncepce se i nadále bude vydávat pouze na lékařský předpis. Bez lékařského předpisu v lékárně dostanete pouze „postykovou“ antikoncepci – Postinor. Ani ten však nedostanete jen tak. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš však prohlásil, že jednání s odborníky budou i nadále pokračovat.

 

Přestože se některé pacientky, když navštíví gynekologickou ordinaci kvůli předepsání receptu, se svým lékařem ani nevidí a celá záležitost se vyřídím prakticky jen mezi dveřmi nebo dokonce už v čekárně, nebude antikoncepce ani nadále volně k dostání.

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadil dlouhodobou antikoncepci do návrhu seznamu léků, které se budou vydávat sice s omezením, ale bez předpisu. Tento návrh ale schválen nebyl. Gynekologové se totiž ohradili tím, že pokud by pacientky nemusely pravidelně navštěvovat ordinaci, nechodily by ani na nutné preventivní prohlídky.

 

Bez receptu se bude vydávat pouze nouzová antikoncepce, jako je Postinor. Musí ale být splněno několik podmínek. Zákaznice tuto antikoncepci dostane pouze za předpokladu, že jí byla již v minulosti nejméně jednou předepsána, což lékárník bude muset najít v databázi. Navíc musí být žena či dívka starší šestnácti let.