Ochranu proti neplánovanému otěhotnění řeší snad každá žena. Ale přes to, že možností existuje nepřeberné množství, býváme konzervativní. Většina z nás sáhne po klasických hormonálních tabletách. Co když je pro vás ale mnohem vhodnější jiné řešení?

Oblíbeným řešením mezi českými ženami bývá hlavně hormonální antikoncepce. Řada z nich už ale netuší, že má na výběr z celé řady jejích variant.

pill

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Je nejčastěji používanou metodou a funguje na bázi dvou hormonů, estrogenu a progesteronu. Existuje ve více formách:

  • Pilulky se užívají denně, obvykle v 28denních cyklech. To znamená, že 21 dní pravidelně každý den užíváte tabletku a následujících sedm dní je vynecháte. V té době přichází menstruace.
  • Náplast po nalepení na kamkoli na tělo účinkuje celý týden, pak ji vyměníte. Takto postupujete 3 týdny po sobě a následuje sedmidenní pauza pro menstruaci. Výhodou je nejen vyhnutí se každodennímu užívání, ale i to, že se účinné látky vstřebávají přímo do krve, takže nezatěžují trávicí ústrojí. To platí i u následující formy.
  • Vaginální kroužek si žena sama zavede na 3 týdny do vaginy. Po této době následuje sedmidenní pauza, kdy při přichází menstruace.

Jak funguje

Antikoncepce zablokuje ovulaci a navíc vytvoří hlen v kanálku děložního hrdla, který ztěžuje průchod spermiím.

Výhody a nevýhody

Nesmíte zapomínat na jejich pravidelné užívání (s náplastí či vaginálním kroužkem se riziko snižuje), pak jsou velmi spolehlivou metodou. Navíc mohou pomoci upravit menstruační cyklus a zbavit bolesti spojené s menstruací či bojovat s akné. Ale pozor, pro některé ženy, například ty s rizikem hluboké žilní trombózy, není kombinovaná hormonální antikoncepce vhodná.

Gestagenní hormonální antikoncepce

Tělu dodává jen progestiny, nikoli ženské pohlavní hormony estrogeny. Existuje ve formě:

  • Pilulek, které se užívají denně, ale vždy ve stejnou dobu. Tolerance jsou pouhé 3 hodiny.
  • Injekcí, kterou aplikuje do svalu lékař jednou za 3 měsíce.
  • Podkožních implantátů účinkujících po dobu 3 let, ale ty nejsou v současné době v ČR dostupné.
  • Nitroděložních tělísek, která nabízejí minimálně tříletou ochranu a u některých ženy výrazně zeslabují nebo dokonce zamezují menstruačnímu krvácení.

Jak funguje

Gestagenní hormonální antikoncepce zablokuje ovulaci a vytvoří hlen v kanálku děložního hrdla, který ztěžuje průchod spermiím.

Výhody a nevýhody

Je vhodná i pro řadu žen, kterým lékař nedoporučí kombinovanou hormonální antikoncepci. Nesmí ji ale užívat ženy s rakovinou prsu či potížemi se srdcem. Opatrnost je na místě hlavně v případě, že zvolíte injekční metodu aplikace antikoncepce, jejíž aplikace je nevratná.

Nehormonální antikoncepce

Některé ženy volí raději ochranu před otěhotněním bez hormonů. Ať už ze zdravotních důvodů, nebo z přesvědčení. Možností sice nemají tolik, jako v případě hormonální antikoncepce, přesto je z čeho vybírat.

Nehormonální nitroděložní tělísko zajistí ochranu před otěhotněním po dobu pěti let. Využívá přitom působení měděného, zlatého či stříbrného drátku. Ten má na spermie negativní vliv a brání jim v cestě pohlavním ústrojím. Navíc, jako cizí těleso, přitahuje bílé krvinky. I ty spermie hubí.

Výhody a nevýhody

Výhodami jsou bezesporu bezstarostná ochrana a nízká cena. Patří totiž k nejlevnějším moderním antikoncepčním metodám. Nevýhodou je, že způsobuje silnější a bolestivější menstruaci.

Spermicidy ve formě gelů, čípků, globulí, pěn či krémů chemicky znemožňují spermiím pohyb, takže nemají šanci doputovat k vajíčku. Účinkují sice až pár minut po aplikaci, ale některé vydrží až deset hodin.

Výhody a nevýhody

Hubí dokonce i bakterie a viry, ale přenos choroby zcela nevylučují. Jejich aplikace je snadná, ale je po ní třeba chvíli počkat, než dojde k pohlavnímu styku.

Otěhotnění brání i takzvaná bariérová antikoncepce. Jde o klasickou mechanickou zábranu, která spermiím vůbec nedovolí proniknout, kam nemají. Ať už jde o klasický kondom, vaginální pesar či ženský kondom.

Rovněž vypočítávání plodných a neplodných dní či přerušovaná soulož jsou v Česku často používanou formou antikoncepce. S jejich spolehlivosti to ale už tak růžové není.

Čtěte také:

Reklama