Cítíte se po antikoncepčních tabletkách nafouklá, hlavně v období měsíčků? Problém může být v nevhodně zvolené antikoncepci, jak nedávno zjistila moje drahá polovička u gynekoložky, jsou údajně dva typy žen: jedny (těch je většina), které nadbytečnou vody z těla přirozeně vypuzují, druhé, které vodu naopak zadržují. Antikoncepční tablety, které se podávají běžně většině žen, způsobují určité větší zadržování vody - a záhada je vyřešena. Ženy, které vodu zadržují přirozeně, potřebují antikoncepci, která to nedělá, nebo dokonce takovou, která vodu z těla vypuzuje.

Zní to celkem logicky, ale přesto jsem se rozhodl zjistit víc. Zatelefonoval gynekologovi Gabrielu Horkayovi z ordinace PP GYN...

Co si o problému myslí gynekolog Gabriel Horkay

MUDr_Gabriel_Horkay_gynekologNěkteré ženy zadržují vodu více, je to hodně individuální věc. Způsobuje to hormon estrogen, který je ve všech antikoncepčních přípravcích stejný, liší se pouze gramáž. Druhá složka antikoncepčních tabletek je hormon gestagen. Ten má každá firma svůj specifický. A tady se dostáváme k jádru věci, každý hormon gestagen reaguje trochu jinak. Některé firmy teď vyvinuly speciální gestageny, které mají více močopudný účinek. Jsou asi dva nebo tři přípravky, z hlavy si teď vzpomenu na Yadine a Yas, které tento speciální gestragen obsahují. Ale jsou o trochu dražší než běžná antikoncepce.

Jak poznat, jestli vodu zadržujete, či nikoli? Podle doktora Horkaye to nejde poznat jinak než empiricky, tedy vyzkoušet to. Výrobci udávají, že při běžné antikoncepční pilulce žena přibírá okolo dvou až tří kilogramů. Pokud přiberete více, je tedy možné, že zadržujete vodu, a bylo by vhodné nasadit antikoncepci se speciálním gestragenem. „Bohužel ale pohledem na silnější ženu nic nepoznáme,“ říká gynekolog Horkay, „a neexistuje ani žádné speciální vyšetření, které by potvrdilo, že žena přibrala třeba deset kilo v důsledku zadržování vody při používání antikoncepce.“

Takže

Pokud jste neúměrně přibrala při používání nějaké antikoncepce (každý výrobce by měl v příbalových materiálech uvést horní mez možného nárůstu kilogramů), poraďte se se svým gynekologem, zda by nebylo vhodné vyzkoušet antikoncepci, která napomáhá vylučování vody.

Fotografie: www.pp-gyn.cz

Máte problémy s váhou při užívání antikoncepce?