Životní styl a zdravotní rizika

I žena po čtyřicítce by se měla chránit před početím a doporučuje se ještě jeden rok před poslední menstruací. U těchto žen přibývá různých gynekologických problémů, především nepravidelností menstruačního cyklu, které nezřídka končí kyretáží, ale také přibývá např. děložních myomů, a mohou se už objevit i první příznaky blížícího se přechodu – návaly horka a noční pocení. Výběr antikoncepční metody lze vést tak, aby se současně tyto problémy odstranily, nebo aby se jim předešlo.

Vhodným řešením může být zavedení nitroděložního systému. Již během prvních tří menstruačních cyklů dochází k výraznému snížení krevních ztrát při menstruaci a zcela se normalizují hodnoty krevního obrazu. V současné době po třech letech od zavedení nitroděložního tělíska může mít pacientka menstruaci v podobě slabého špinění v délce tří dnů (asi pětina žen nemenstruuje vůbec).

Psychika čtyřicátnic
Ženy po čtyřicítce jsou velmi zralé a sebevědomé. Vedou aktivní život s nepravidelným režimem. Rozvíjejí své zájmy a potřebují být v dokonalé kondici, rozhodně už je nenajdeme stát u plotny. Tyto ženy mají tendence žít naplno a využít všech svých možností. Dochází tak k psychické proměně ženy, kdy už nechce být submisivní, ale naopak velmi aktivní a svá. Proto je pro ni menstruace v tomto období přítěží. Dnešní moderní antikoncepční prostředky jí vycházejí vstříc a dovolují jí realizovat veškeré tužby a potřeby. Jsou nepostradatelnou součástí života aktivní, zralé a moderní ženy 21.století.
 
Mohou kuřačky používat antikoncepci?
Ženy kuřačky jsou po čtyřicítce vystaveny hrozbě žilní trombózy, kdy pilulková antikoncepce nemůže být nadále užívána. Nastává silné krvácení a časté komplikace klimakteria. Definitivním řešení nemusí být odstranění dělohy. Ženy mohou být zcela bez potíží a stejně tak i jejich ultrazvukové kontroly nevykazují žádné nepříznivé změny na děloze a vaječnících. Tento způsob antikoncepce je vhodný i pro ženy s epilepsií a pro diabetičky. 

Karcinom prsu – strašák všech žen
Výskyt karcinomu prsu spadá stále do nižších věkových skupin. Zvyšující se incidence tohoto zhoubného onemocnění v nižších věkových skupinách žen bývá někdy dávána do souvislosti s vlivem hormonů, zejména estrogenů.

Pozorování z posledních let však naznačují, že na urychlení růstu nádorů se podílejí spíše některé starší typy progestinů. Otázka pohlavních hormonů a karcinomu pravděpodobně ještě dlouho zůstane zahalena tajemstvím.


Zdroje:
www.antikoncepce.cz
materiály Bayer Schering Pharma
MUDr. Mirka Jonášová (gynekoložka)
PhDr. Zdeňka Sládečková (psycholožka)

Používáte antikoncepci? Jakou?

Soutěž:Předčasný pohřeb

Reklama