Hormonální antikoncepce patří mezi nejoblíbenější přípravky zabraňující početí. Současným trendem, který určují samy uživatelky, je tzv. hormonální antikoncepce s přidanou hodnotou. A supernovinkou pak vývoj nové skupiny antikoncepce, která obsahuje přirozený estrogen. Na něm pracují vědci z farmaceutické firmy Bayer Schering Pharma.

Tento estrogen se přirozeně tvoří v ženském organismu, rychle se vstřebává i odbourává. Má také menší vliv na metabolismus jater. Tento převratný objev dává kombinované hormonální antikoncepci zcela nové možnosti pro její uživatelky, protože jim poskytuje přirozenost.

Pro ženy bude taková antikoncepce opět mnohem uživatelsky příznivější. Odbourají se další nežádoucí účinky a budou ji moci užívat i ženy, kterým doposud doporučována nebyla. Kdy ale bude dostupný uživatelkám, to zatím experti nedokážou odhadnout.

Hormonální antikoncepce s přidanou hodnotou…

Doba, kdy antikoncepční účinnost byla jediným požadavkem uživatelky na hormonální antikoncepci (HAK), je dávno pryč. Do povědomí žen se tento fakt dostal jako samozřejmost a žádají od antikoncepce další benefity. Moderní přípravky jim další přínos nabízí v nemalé míře: Od obecných pozitivních účinků HAK - pravidelný cyklus, mírné až minimální krevní ztráty během krvácení, ústup menstruačních bolestí, snížení rizika pánevní zánětlivé nemoci, snížení rizika vzniku mimoděložního těhotenství, až ke specifickým účinkům.

Přidanou hodnotou současné hormonální antikoncepce je především medicínský a kosmetický účinek. Díky některým přípravkům mohou ženy řešit problematickou pleť a léčit akné. „Nejnověji je zaznamenán příznivý vliv na fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu, například cyklický přírůstek hmotnosti, bolesti a napětí v prsou, podbřišku, otoky končetin, náladovost. Tyto příznaky řeší antikoncepce s drospirenonem, Yaz či Yadine. Právě zvýšení hmotnosti je jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů pro přerušení užívání hormonální antikoncepce.  Požadavkům uživatelek na použití antikoncepce ve vyšším věku, tedy až do období perimenopauzy, období kolem přechodu, vyhovuje antikoncepce s velmi nízkým obsahem estrogenu, tedy Mirelle,“ říká gynekoložka Dagmar Makalová.

Pro ženy, které již neplánují rodinu nebo neplánují těhotenství v blízkém časovém horizontu, je výhodnou formou antikoncepce nitroděložní systém s hormonem. „Nitroděložní systém Mirena vylučuje nízké množství progestinu. Ten působí především v místě uvolnění, tedy v děloze a blízkém okolí. Celkový vliv na organismus je tak minimalizován, navíc systém zabrání nadměrným krevním ztrátám při menstruaci. Tlumí se vznik a růst svalových degenerativních uzlů ­myomů. Nespornou výhodou Mireny je její délka účinku. Žena nemusí na antikoncepci myslet celých pět let. Nitroděložní systém je možné aplikovat už 6 týdnů po porodu,“ dodává Makalová.

Další výhody mohou uživatelkám přinést i nové režimy dávkování pilulek. „Například u režimu 24/4 je výhodou mírnější kolísání hladin hormonů v organizmu. Kolísání hladin hormonů totiž může vyvolat určité nepříjemné příznaky z vysazení, jako třeba nevolnost, nadýmání a otoky, napětí a citlivost prsou a změny nálady. V případě antikoncepce s drospirenonem je tato stabilní hormonální hladina navíc umocněna účinky drospirenonu, který má pozitivní vliv na psychické a fyzické příznaky spojené s premenstruačním syndromem,“ vysvětluje Makalová.

Z historie antikoncepční pilulky…

Dá se říci, že pilulka ovlivnila lidstvo 20. století více než Einsteinova teorie relativity, atomová bomba či internet. K vývoji antikoncepční pilulky vedla relativně dlouhá cesta.

4000 let před naším letopočtem
Najít způsob, jak se chránit před nechtěným otěhotněním, hledalo lidstvo už od počátku civilizací. Staří Egypťané před 4000 lety využívali k zamezení ovulace přírodní estrogen, který se vyskytuje v roztlučených jádrech granátových jablek. S pomocí vosku byly z této směsi vytvořeny malé čípky. Ženy ve starém Egyptě také používaly pesary (vaginální kloboučky), které lubrikovaly medem.

1550 před naším letopočtem
V tomto období byl vystaven zřejmě první recept na antikoncepci, který byl vypsán na papyru. Historikové se domnívají, že se v této době používal krokodýlí trus, který si žena před pohlavním stykem zavedla do pochvy.

Od středověku
Lidé začali hledat jiné a praktičtější formy antikoncepce. V této době se začaly používat kondomy ze zvířecích střívek a z rybí kůže, později dokonce i z plátna.

20. století…
Prvním předpokladem pro vývoj hormonální antikoncepce bylo zjištění, že je menstruace řízena hormony, které se tvoří centrálně v mozku a ve vaječnících ženy. Toto zjištění prokázal v roce 1901 insbrucký fyziolog Ludwig Haberlandt a dal tak vědě seriózní předpoklad pro vytvoření hormonální antikoncepce.

V roce 1919 byl stejným vědcem objeven princip antikoncepční pilulky a po dlouhém zkoumání jednotlivých chemických složek preparátu došel výzkum až k prvním klinickým studiím v roce 1956 na 6000 ženách v Puerto Ricu a na Haiti.

První antikoncepční pilulkou se stal preparát Enovid. Obsah hormonů byl tedy velmi vysoký. Již v roce 1961 však byla v Evropě představena další pilulka Anovlar, která jich už obsahovala podstatně méně. V šedesátých letech však byla předepisována pouze vdaným ženám jako lék na poruchy menstruace.

Není se čemu divit, v té době byl sex pro potěšení stále ještě tabuizovaným tématem. Toto tabu se však začalo postupně měnit a v Německu v roce 1964 již pilulku užívá 1,7 % žen v plodném věku.

O čtyři roky později je žen užívajících antikoncepční pilulku již 12 %, ženy požadují právo, aby mohly o svém těle rozhodovat samy. Pilulka však byla již od začátku zajímavým tématem pro média, v červenci roku 1961 o novém způsobu antikoncepce informoval například časopis Stern. Ani v ČSSR není pilulka tabu, píše o ní Mladý svět, informace se objevují i v televizních a rozhlasových relacích.

Pilulka způsobila i paniku, jak informoval v roce 1971 německý týdeník Die Zeit. Antikoncepce byla obviněna z klesající porodnosti, postupně se však tento mýtus vyvrátí a pilulce jsou naopak připisovány pozitivní přínosy. Význam pilulky lze charakterizovat ve faktu, že přispěla ke změně společenského postavení ženy. Otevřela také dosud tabuizovaná témata sexu, a to jak mimomanželského, tak i invalidních lidí a seniorů. V neposlední řadě také pilulka zlepšila reprodukční zdraví uživatelek.

Užíváte antikoncepci? Pokud ano, jakou a proč právě tuhle?