5baa23e6993afobrazek.pngPo dítěti už rozhodně netoužíte, naopak máte z dalšího otěhotnění strach. A jak vás obtěžuje neustále řešit antikoncepci! Jako by byla řeč o vás? Pak je možná na čase zvážit, zda by tím nejvhodnějším řešením nebyla sterilizace. Zvažovat ale musíte skutečně pečlivě. Jde totiž o nevratný zákrok.

Jak ženská sterilizace probíhá?

Jde o přerušení vejcovodů. Zákrok lze provést několika způsoby, přičemž některé z nich dnes již vyžadují jen ambulantní ošetření.

  • Běžnou metodou je ta laparoskopická, která je takzvaně miniinvazivní. Vyžaduje sice celkovou narkózu, ale operace trvá maximálně 20 minut. Pomocí vpichu v dolní části břicha je k vaječníkům zaveden nástroj s optikou, který výbojem elektřiny vejcovod přeruší. Popřípadě je možné jej podvázat za pomoci kroužků či svorek.
  • Často se do sterilizace ženy přerušením vejcovodů pouštějí lékaři (výhradně po jejím souhlasu) rovnou při porodu císařským řezem. Jde o takzvanou laparotomickou operaci, která prodlouží pobyt ženy na sále o pouhých pár minut.
  • Hlavně v zahraničí je rozšířena takzvaná hysteroskopická metoda. Při ní lékař postupuje přes pochvu a dělohu. V Česku je dnes dostupná vylepená metoda s názvem ESSURE. Při ní lékař přes pochvu a dělohu vsune do vejcovodu speciální měkké spirálky. Ty si během tří měsíců, kdy žena musí užívat jinou antikoncepci, najdou své místo a takzvaně zarostou, čímž vejcovod zneprůchodní. Velkou výhodou tohoto zákroku je fakt, že jej lékaři provádí ambulantně, bez narkózy, a trvá pouhých deset minut. Žena se pak do 24 hodin po něm může vrátit do pracovního procesu.

Přestanete být ženou?

Vůbec ne! Sterilizace pouze zabrání plodnosti přerušením vejcovodů. Pohlavní žlázy ženy však zůstávají zachovány. Proto i nadále žije nezměněným sexuálním životem a také menstruuje. Vajíčka se totiž nepřestávají v pravidelných cyklech uvolňovat. Kam odcházejí, když jsou vejcovody přerušené? Nikam, tělo si s nimi hravě poradí – během pár hodin je vstřebá jako kteroukoli jinou buňku.

Žena po zákroku navíc ani nepřestane být schopna odnosit dítě. Otěhotnět ale může už jen metodou asistované reprodukce – IVF. Může se ale také stát, že sterilizace selže, a žena otěhotní i přes ni. Tato pravděpodobnost je ale oproti ostatním formám antikoncepce velmi nízká (cca 0,5 % žen).

Kdy můžete sterilizaci podstoupit?

5baa23b7b8045obrazek.pngAčkoli dříve byla sterilizace ženy možná jen z vážných zdravotních důvodů, rok 2012 přinesl velké změny. Požádat o přerušení plodnosti mohou všechny ženy starší 21 let. Stačí podat písemnou žádost, nechat se lékařem za přítomnosti svědka z řad zdravotníků poučit o výkonu, a pak na zákrok počkat dva týdny. Právě 14 dnů je zákonem vyžadovaná lhůta, během které si žena ještě může tento nevratný krok rozmyslet. Pokud s ním souhlasí i nadále, mohou se lékaři pustit do práce.

Z vážných zdravotních důvodů mohou dnes lékaři provést sterilizaci u ženy starší 18 let. I ta musí se zákrokem souhlasit a má po poučení lékařem povinně celý týden na rozmyšlenou. „Zdravotními důvody se podle zákona o specifických zdravotních službách rozumí takové nemoci nebo vady, u nichž existuje vysoká míra pravděpodobnosti vážného ohrožení zdraví nebo života matky v důsledku těhotenství nebo porodu, nebo zdravého vývoje, zdraví či života budoucího dítěte,“ uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že vyšší věk ženy (nad 35 let) už není chápán jako zdravotní riziko pro otěhotnění, jak tomu bylo dříve.

Kolik vás to bude stát?

Ze zdravotního pojištění je hrazena pouze sterilizace z vážných zdravotních důvodů. Přerušení plodnosti na přání ženy je chápáno jako další druh antikoncepce, a proto si ji musí sama hradit. Cena se různí v závislosti na metodě zákroku, délce hospitalizace nebo druhu lékařského zařízení. Přerušení vejcovodů tak může vyjít na 6 000, nebo taky na 25 000 korun.

Čtěte také:

Reklama