Jak ženská sterilizace probíhá?
Jde o přerušení vejcovodů. Zákrok lze provést několika způsoby, přičemž některé z nich dnes již vyžadují jen ambulantní ošetření.
- Běžnou metodou je ta laparoskopická, která je takzvaně miniinvazivní. Vyžaduje sice celkovou narkózu, ale operace trvá maximálně 20 minut. Pomocí vpichu v dolní části břicha je k vaječníkům zaveden nástroj s optikou, který výbojem elektřiny vejcovod přeruší. Popřípadě je možné jej podvázat za pomoci kroužků či svorek.
- Často se do sterilizace ženy přerušením vejcovodů pouštějí lékaři (výhradně po jejím souhlasu) rovnou při porodu císařským řezem. Jde o takzvanou laparotomickou operaci, která prodlouží pobyt ženy na sále o pouhých pár minut.
- Hlavně v zahraničí je rozšířena takzvaná hysteroskopická metoda. Při ní lékař postupuje přes pochvu a dělohu. V Česku je dnes dostupná vylepená metoda s názvem ESSURE. Při ní lékař přes pochvu a dělohu vsune do vejcovodu speciální měkké spirálky. Ty si během tří měsíců, kdy žena musí užívat jinou antikoncepci, najdou své místo a takzvaně zarostou, čímž vejcovod zneprůchodní. Velkou výhodou tohoto zákroku je fakt, že jej lékaři provádí ambulantně, bez narkózy, a trvá pouhých deset minut. Žena se pak do 24 hodin po něm může vrátit do pracovního procesu.
Přestanete být ženou?
Vůbec ne! Sterilizace pouze zabrání plodnosti přerušením vejcovodů. Pohlavní žlázy ženy však zůstávají zachovány. Proto i nadále žije nezměněným sexuálním životem a také menstruuje. Vajíčka se totiž nepřestávají v pravidelných cyklech uvolňovat. Kam odcházejí, když jsou vejcovody přerušené? Nikam, tělo si s nimi hravě poradí – během pár hodin je vstřebá jako kteroukoli jinou buňku.
Žena po zákroku navíc ani nepřestane být schopna odnosit dítě. Otěhotnět ale může už jen metodou asistované reprodukce – IVF. Může se ale také stát, že sterilizace selže, a žena otěhotní i přes ni. Tato pravděpodobnost je ale oproti ostatním formám antikoncepce velmi nízká (cca 0,5 % žen).
Kdy můžete sterilizaci podstoupit?
Z vážných zdravotních důvodů mohou dnes lékaři provést sterilizaci u ženy starší 18 let. I ta musí se zákrokem souhlasit a má po poučení lékařem povinně celý týden na rozmyšlenou. „Zdravotními důvody se podle zákona o specifických zdravotních službách rozumí takové nemoci nebo vady, u nichž existuje vysoká míra pravděpodobnosti vážného ohrožení zdraví nebo života matky v důsledku těhotenství nebo porodu, nebo zdravého vývoje, zdraví či života budoucího dítěte,“ uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že vyšší věk ženy (nad 35 let) už není chápán jako zdravotní riziko pro otěhotnění, jak tomu bylo dříve.
Kolik vás to bude stát?
Ze zdravotního pojištění je hrazena pouze sterilizace z vážných zdravotních důvodů. Přerušení plodnosti na přání ženy je chápáno jako další druh antikoncepce, a proto si ji musí sama hradit. Cena se různí v závislosti na metodě zákroku, délce hospitalizace nebo druhu lékařského zařízení. Přerušení vejcovodů tak může vyjít na 6 000, nebo taky na 25 000 korun.
Čtěte také:
- Antikoncepce bez hormonů? Máte spoustu možností
- Nehormonální nitroděložní tělíska z pohledu gynekoložky – bude vhodné i pro vás?
- Nitroděložní tělísko ano, nebo ne? Radí primář Jaroslav Hulvert
Nový komentář
Komentáře
Manželce udělali laparotomickou sterilizaci hned při císařáku. Chtěli jsme to oba. Třetí dítě nechceme, manželka se bojí doktorů, užila si jich dost. Takhle už můžeme být klidní, že se nic nestane. Neplatili jsme nic.
Podstoupila bych to jen ze zdravotnich duvodu,nikdy nevite co se stane,najdete si noveho partnera ktery si bude dite prat,nebo nedej boze o sve dite prijdete a co pak?Leda jen to umele oplodneni a to je taky velmi rizikove,s nejistym vysledkem.