Zachránila už miliony žen před nechtěným těhotenstvím. Není proto divu, že i antikoncepce má svůj vlastní Světový den, který připadá právě na dnešek. Jaké ale máte možnosti, když odmítáte zásobit tělo kontroverzními hormony?

antikoncepce

Nechme teď stranou osvědčený kondom, jehož použití závisí hlavně na vašem protějšku. Tentokrát se zaměříme výhradně na způsoby, jakými se můžete chránit vy sama, aniž byste se o nich musela dohadovat s partnerem. Jaké to jsou?

Když pomineme přirozené metody antikoncepce, jakými je přerušovaná soulož nebo počítání plodných dnů, pořád vám zbývá ještě dost možností.

Nitroděložní tělísko

Ačkoli většina gynekologů dnes dává přednost hormonálním nitroděložním tělísku, existují i ta nehormonální. Zavádí se do děložní dutiny, kde pak roky působí. Jak? Měď, zlato, nebo stříbro, které obsahují, sem jakožto cizí těleso přitahují bílé krvinky. No a ty se zase starají o hubení spermií. Jak prosté!

Nehormonální tělísko je navíc cenově přijatelnější, než to hormonální. Má ale i své nevýhody, jako je silnější menstruace nebo riziko zánětu. Chcete vědět více?

Pesar

Nestárnoucí klasika, dalo by se říct. Jednou z variant této bariérové antikoncepce je cervikální klobouček vyrobený ze silikonu, latexu či umělé hmoty. Jak už název napovídá, žena jej jednoduše vsune do pochvy a nasadí na děložní čípek, kde vytvoří mechanickou zábranu. Další možností je vaginální pesar, jinak také vaginální diafragma. I ten má tvar kloboučku, ale nenasazuje se až na děložní čípek. Díky pevné pružince, co jej obepíná, se usadí v pochvě tak, že ji přepaží. Zadní okraj přiléhá k zadní poševní stěně a přední směřuje ke stydké sponě.

Než si pro jeden z nich poběžíte do lékárny, poraďte se nejprve se svým gynekologem ohledně vhodné velikosti a aplikace. To je základ úspěchu.

Vaginální hubka

U nás sice není tato polyuretanová pomůcka většinou k dostání, ale to neznamená, že ji musíte opomíjet. Po zavedení do pochvy (těsně před stykem) má dvě funkce. Nasává do sebe ejakulát a současně jej chemickou cestou ničí.

Pokud byste si ji chtěly vyhledat na zahraničním trhu, zadejte „vaginal sponge“.

Femidom

Možná jste na první dobrou rozklíčovaly, že jde o dámský kondom, který funguje podobně, jako ten pánský. Jen s tím rozdílem, že žena nemusí čekat na erekci a ochotu svého partnera. Jde o zhruba 17 cm dlouhý kondom, který má na obou koncích pružné kroužky. Jeden je nutné vsunut co nejhlouběji do pochvy, druhý vyčnívá z poševního vchodu.

Chemická antikoncepce - spermicidy

Pokud se vyhýbáte pouze hormonům, ale chemické přípravky vám nevadí, můžete se chránit proti nechtěnému otěhotnění spermicidy. Na trhu existují v mnoha podobách, ať už to jsou krémy, gely, pěny, tablety, čípky nebo vaginální tampony. Fungují tak, že svým působením ochromí a poškodí spermie, takže nedoputují, kam by rády.

Použití je velmi snadné. Aplikují se do pochvy těsně před pohlavním stykem. Jen tabletám a čípkům je třeba dát pár minut na rozpuštění.

I když působí 2 až 10 hodin, je třeba aplikovat před každým pohlavním stykem novou dávku. Výjimkou jsou vaginální tampony, které po zavedení účinkují až 24 hodin, a to i při opakovaném styku.

Bonusem spermicidů je částečná ochrana před některými pohlavně přenosnými onemocněními, jako je například kapavka nebo chlamydie.

Jsou vážně tak účinné?

Tyto metody antikoncepce sice neobsahují hormony, ale na druhou stranu u nich zase hrozí vyšší riziko nechtěného otěhotnění (s výjimkou nitroděložního tělíska). Větší ochrany před ním můžete dosáhnout jejich vhodnou kombinací. Když například doplníte pesar či dámský kondom spermicidem, riziko neplánovaného početí klesá.

antikoncepce

Čtěte také: