tehot

Životní styl a zdravotní rizika

I žena po čtyřicítce by se měla chránit před početím. U těchto žen přibývá různých gynekologických problémů, především nepravidelností menstruačního cyklu, které většinou končí kyretáží, ale také přibývá např. děložních myomů a mohou se už objevit i první příznaky blížícího se přechodu – návaly horka a noční pocení. Výběr antikoncepce se tedy řídí i tím, aby se současně tyto problémy odstranily, nebo aby se jim alespoň předcházelo.

Vhodným řešením může být zavedení nitroděložního tělíska. Už během prvních tří menstruačních cyklů dochází k výraznému snížení krvácení při menstruaci a úplně se normalizují hodnoty krevního obrazu. Po třech letech od zavedení nitroděložního tělíska může mít žena menstruaci v podobě slabého špinění a jen trvající asi tři dny (asi pětina žen nemenstruuje vůbec).

Psychika čtyřicátnic

tehotŽeny po čtyřicítce jsou zralé a sebevědomé. Vedou aktivní život s nepravidelným režimem. Rozvíjejí své zájmy a potřebují být v dokonalé kondici, rozhodně už je nenajdeme jen „u plotny“. Tyto ženy mají tendenci žít naplno a využít všech svých možností. Dochází tak k psychické proměně ženy, kdy už nechce být submisivní, ale naopak velmi aktivní a „svá“.

Proto je pro ni menstruace v tomto období přítěží. Dnešní moderní antikoncepční prostředky jí vycházejí vstříc a dovolují jí realizovat veškeré tužby a potřeby. Jsou nepostradatelnou součástí života aktivní moderní ženy 21. století.

Mohou kuřačky používat antikoncepci?

Ženy kuřačky jsou po čtyřicítce vystaveny hrozbě žilní trombózy, kdy antikoncepci v pilulkách nemůžou nadále užívat. Dochází u nich k silnému krvácení a častým komplikacím klimakteria.

Definitivním řešení ale nemusí být odstranění dělohy. Ženy mohou být zcela bez potíží a stejně tak i jejich ultrazvukové kontroly nevykazují žádné nepříznivé změny na děloze a vaječnících. Proto je pro ně a i pro ženy s epilepsií či diabetičky nitroděložní tělísko nejlepším způsobem antikoncepce.

Karcinom prsu – strašák všech žen

Výskyt karcinomu prsu spadá stále do nižších věkových skupin. Častější výskyt tohoto zhoubného onemocnění v nižším věku žen bývá někdy dáván do souvislosti s vlivem hormonů, zejména estrogenů.

Pozorování z posledních let však naznačují, že na urychlení růstu nádorů se podílejí spíše některé starší typy progestinů. Otázka pohlavních hormonů a karcinomu pravděpodobně ještě dlouho zůstane zahalena tajemstvím.

Zdroje: www.antikoncepce.cz, MUDr. Mirka Jonášová (gynekoložka), PhDr. Zdeňka Sládečková (psycholožka)

Používáte antikoncepci? Jakou?

Reklama