Jaké podmínky by měla splňovat dokonalá, tedy ideální antikoncepce?
Ideální antikoncepce by měly být:
- absolutně spolehlivá (tedy zábrana oplodnění ve 100 %),
- zcela zdravotně neškodná,
- neměla by negativně omezovat prožitek při pohlavním styku
- jednoduše použitelná
- levná, tedy pro každou ženu snadno ekonomicky dostupná
- po přerušení, vysazení antikoncepce, by měla mít žena ničím neomezenou možnost přirozeně otěhotnět
Z pohledu uvedených podmínek dosud ideální antikoncepce neexistuje.
Přestože však existuje ke každé antikoncepční metodě množství různých výhrad, bývá antikoncepce většinou méně riziková než nechtěné těhotenství nebo provedení umělého přerušení těhotenství neboli interrupce.
Z historie antikoncepce
V době prehistorické byl pravděpodobně růst populace lidí omezován pouze katastrofickými událostmi, jako byly epidemie, infekční choroby, hladomory, válečné události a živelné pohromy. Stav lidské populace byl regulován i vysokou mateřskou a dětskou úmrtností. Lze ale předpokládat, že existovaly primitivní metody, které vedly k potratům nechtěných početí. Známé bylo i usmrcování živě narozených dětí (infanticida). O antikoncepčním chování našich předků si můžeme udělat představu, když se seznámíme s antikoncepčními metodami přírodních národů, žijících ještě v současnosti. První písemné záznamy o antikoncepčních metodách jsou dochovány v egyptských papyrech (Ebersův a Petrieho papyrus), v Bibli, v mezopotamských tabulkách, indických eposech (Ratirahasya) a ve spisech čínských autorů. Některé antikoncepční metody, používané i v současnosti, mají prastaré historické kořeny. Již biblický Onan prováděl přerušovaný pohlavní styk (coitus interruptus).
Extragenitální styk, ať už ústy (odborně orální), do konečníku (odborně rektální) nebo mezi stehny (odborně inter crura), byl známý a zaznamenaný na mnoha místech naší planety.
Příklady
2000 let př. n. l. se prý čínské ženy bránily početí tak, že pily nápoj obsahující olovo a měď.
Starověké Řekyně prý zase používaly vaginální tampony namočené (buď nasáklé olivovým olejem nebo namočené do olivového oleje) olivovým olejem, medem a cedrovou pryskyřicí.
V Mezopotámii se zase užívaly tampony uhnětené z medu a drcených mandlí.
Islámské ženy, které netoužily po dalším potomkovi, si prý do pochvy vkládaly stočené listy smuteční vrby.
Spolehlivost účinnosti antikoncepční metody je dnes běžně hodnocena způsobem podle Pearlové (Pearl index neboli PI), což je číslo, které udává počet nechtěných těhotenství na „100 ženských roků“. Tzn. kolik by otěhotnělo žen, kdyby jich 100 používalo jeden celý jeden rok jednu konkrétní metodu.
Tabulka spolehlivosti nejpoužívanějších metod | |
Druh antikoncepce |
Riziko otěhotnění v procentech (%) |
nechráněný styk |
80-90 |
přerušovaná soulož |
16-23 |
kondom |
4-14 |
tablety (pouze s jedním hormonem - gestagenem) |
0,1-2,6 |
vaginální globule nebo krém |
0,68-2,8 |
hormony (jiné než tablety) (injekce, implantáty, náplasti apod.) |
0-1 |
nitroděložní tělísko |
1,5- 5,0 |
nitroděložní tělísko s hormonem |
0,02-0,2 |
tablety (s kombinací hormonů - estrogen/gestagen) |
0,1-0,4 |
sterilizace ženy |
0-0,5 |
sterilizace muže 0-0,5
Kdy a jak byly objeveny pilulky proti početí:
Na počátku 40. let minulého 20. století učinil Russel Marker v Mexiku šťastný objev. Zjistil, že extrakt ze sladkých brambor lze snadno přeměnit na ženský pohlavní hormon progesteron. Tento hormon řídí u ženy pravidelné uvolňování vajíčka za vaječníku neboli ovulaci. R. Marker neváhal a okamžitě založil společnost, která měla jeho objev zpeněžit. Vzorek sloučeniny byl zaslán Gregorymu Pincusovi do USA, významnému biologovi na univerzitě v Massachusetts. Tento vědec
G. Pincuse nezajímal rozvoj regulace porodnosti, ale jistou Margaret Sangerovou ano. V antikoncepci spatřovala způsob, jímž by bylo možné snížit počet dětí u chudých lidí. Získala pro G. Pincuse peníze na výzkum „regulace porodnosti tabletami“. S pokusy se začalo nejdříve v Bostonu a v roce 1955 pak mezi chudými ženami v Portoriku. V roce 1957 byla „pilulka“ ve Spojených státech schválena jako hormonální antikoncepce.
Metody antikoncepce rozdělujeme na dvě velké skupiny, na antikoncepci mužskou a na koncepci ženskou.
Přehled dnes používaných antikoncepčních metod1. Antikoncepční metody mužské
Přerušovaný pohlavní styk
Prezervativ, kondom
Méně používané metody mužské antikoncepce
Podvázání chámovodů (mužská sterilizace, vazektomie)
Metody k potlačení tvorby spermií (supresivní metody)
Coitus saxonicus
Tantrický sex
2. Antikoncepční metody ženské
Přirozené metody antikoncepce – plodné a neplodné dny
Je kojení antikoncepcí?
Bariérové metody
Chemické metody
Nitroděložní tělísko (IUD = intrauterine device)
Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce po pohlavním styku
Sterilizace ženy
Umělé přerušení těhotenství (je zařazeno, i když se nejedná o antikoncepční metodu)
MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu
Nový komentář
Komentáře
Sandy:
ahojky,jak pak se má klučina?Už je to asi kus,viď?Neplánujete ještě jedno?
Sandy: No jo, ale já jsem nervózní, protože už jsem stará, víš? A taky proto, že mě celá rodina prudí, kdy už teda budu těhotná, už mi to fakt leze krkem. Nesnáším ty debilní otázky typu "A kdy už budete mít dítě?" "A snažíte se?"
Já jsem tedy rozhodně neotěhotněla hned po vysazení HA. Neberu ji už 5. měsíc a nic.
Lucie22: Moje kamarádka taky nemůže otěhotnět po HA a druhá, co to neplánovala nic nebrala, tak je v sedmém týdnu a v květnu mají svatbu
*Kotě*: My taky používáme tenhle druh antikoncepce
ale už si říkám, že jakto, že se ještě nestala náhoda a já nejsem v tom? Jestli jsme s miláčkem v pořádku. Protože všude čtu, jak neplánovaně některá paní,(slečna) přišla do jiného stavu...tak nevím
Jiank já jsem proti HA. Myslím, že to tělu škodí. ALe všechno má svoje pro a proti. Taky jsem ji užívala,ale neseděla mi. A jsem ráda, že jsem "čistá"
holky nemáte s Belarou některá zkušenost?
Necelých pět let beru Logest. Nejdřív mi cystickou uzlovitou mastopatii v prsou srovnal, ale dneska jsem měla nález zpátky
Takže musím dobrat platíčko a budu zkoušet Belaru - snad to bude OK!
Já doufám, že nejpozději příští rok ty pilule budu moct vysadit, už je beru asi sedm let a jsem z toho už celá nesvá...
Zuzča: a já ho bez HA měla 45, 38, 25, atd. no prostě hrůza.
Katuška: tak t t nepotěším, cyklus má být dlouhý max. 35 dní, pak už to není zdravé
Fiona: Lucie22: to je právě asi individuální. Zatím se tím netrápím, no chtěla bych vysadit asi na podzim, ještě si nechci rozházet léto, uvidíme. Člověk se tím nemůže trápit asi předem, když to ani nezkusil. Jen mě mrzí, že když mluvím doma nebo s někým s příbuzenstva o HA, tak hned že je to svinstvo, a že dřív to taky nebylo a nemají děti a bla bla bla, tak se bojím, že mi to dají ještě někdy pořádně sežrat.
radši na to nebudu ani myslet. Starší lidi jsou děsný.
Suntel: Víš já být Tebou tak se tím moc netrápím třeba vysadíš a bude to hned.Jak dlouho si brala Pramino?A kdyže to plánujete myslím vysazení?
Lucie22: já už jí mám od 17, tak to už je šest. Teď mám Yadine, předtím Pramino. Přišlo mi, že mi zadržuje vodu v nohou, prostě oteklý nohy, spíš když se blížila menstruace. No nevím, také se toho bojím, ale je to pro mě pohodlnější než nepravidelný MC.
Suntel:HA jsem brala 5 let.Nejprve Logest,a pak Pramino.
Gabi: ano, to je pravda. Já také na HA nic nesvádím. Já jí užívám a jsem spokojená. A co nastane po jejím vysazení nevím.
Lucie22, Suntel: OK, hormony ovlivňuje v těle všechny procesy, ať už je vylučuje libovolná žláza nebo jsou dodávány uměle. Bohužel nevíme, co přijímáme třeba ve stravě apod. Ještě žádnému týmu se nepodařilo zpracovat funkční model simulující činnost celého endokrinologického systému člověka, tj. nikdo vlastně nic neví. Podívejte se kolik máte kolem sebe lidí, kteří žili a žijí s hormonální disbalancí a žádného lékaře to nezajímá. A když už se porucha diagnostikuje, tak se léčí nesystémově a metodou "pokus-omyl". Proto říct, že HA to všechno rozházelo lze úplně jednoduše, ale také nikdo neví, zda nějaká neodhalená porucha tam nebyla před užíváním HA, zda se nezměnila produkce některé žlázy s vnitřní sekrecí atd. Všichni máme rádi jednoduchá řešení, ale člověk je dost složitý systém, na který působí hodně vlivů. Komplexně vyšetřit jednoho člověka a najít příčiny a vlivy hormonální nerovnováhy je tak drahá a dlouhodobá záležitost, že se skoro nedělá.
Lucie22: Luci, a jak dlouho si brala HA ty? Teda jeslti jsi ji vubec brala?
Pavluska:
Pavluska: Přeji holčičkám všechno nej,nej....ať mají v životě hodně
štěstíčka.
jasmina: mně se
tahle forma "antikoncepce" taky vyhovuje už skoro 4 roky a zatím je to v pohodě
... a kdyby se teď něco změnilo, vůbec bych se nezlobila, naopak