image.pngFoto: Shutterstock

Zatímco na antigenní testy z rukou odborníků na odběrových místech máte nárok jednou za tři dny, a to ještě za podmínky, že jste v posledních 90 dnech neprodělala covid 19, testovací sada pro domácí použití je k dispozici kdykoli. Navíc už není nedostatkovým zbožím. K mání je nejen v lékárnách, ale nově také v některých supermarketech. Jenže i tato pohodlná cesta ke zjištění pozitivity na koronavirus má svá ALE. Velmi záleží na tom, po jakém výrobku sáhnete.

Antigenní testy jsou oproti PCR testům méně citlivé. Největší šanci, že nákazu ve vašem těle odhalí, máte ve chvíli, kdy je v něm viru nejvíce. To bývá zhruba pátý den od infikace, tedy velmi pravděpodobně v době nástupu prvních příznaků. Pokud ve vás koluje jen malé množství viru, existuje velká pravděpodobnost, že zůstane nerozpoznán. Výhodou ale je, že neuvrhnou do karantény i člověka, který v sobě má tak málo viru, že nikoho dalšího nejspíš nenakazí.

605457847e439image.pngPřestože výrobci antigenních testů deklarují jejich analytickou citlivosti mezi 90 a 97 procenty, při použití neproškolenými osobami to může být mnohonásobně méně. Nemusí být proveden naprosto správně a často bývá složité z destičky správně vyhodnotit výsledek. Proto žádný test na covid-19, který je v Česku volně prodejný, není oficiálně výrobcem určen pro domácí použití. A ještě před pár měsíci to nedoporučovalo ani Ministerstvo zdravotnictví ČR. Za jediný správný způsob považovalo návštěvu odběrového místa. Následně ale pod tíhou situace začalo udělovat výjimky vhodným rychlotestům pro samotestování veřejnosti v domácích podmínkách. 

  • Dbejte tedy na to, aby byl daný test Ministerstvem zdravotnictví ČR schválený pro domácí, tedy laické použití. Tady je jejich seznam.

Není test jako test

Při výběru antigenního testu doporučeného ministerstvem pro domácí použití se zaměřujeme hlavně na výběr způsobu odběru. Tedy zda vzorek dostaneme ze slin, stolice, dutiny ústní či z přední části nosu. Jenže to by nemělo být hlavní kritérium.

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR nyní vyvinuli rychlý a snadný způsob porovnání antigenních testů. Do porovnání zahrnuli 13 různých testů dostupných na českém trhu, mezi testy jsou rozdíly až stonásobné. Nevyškolené osoby se ve vyhodnocování testů výrazně liší a častěji hodnotí testy falešně negativně.

605457e55a7e6image.png„Na českém trhu se v současnosti prodávají desítky různých antigenních testů na detekci SARS-CoV-2. Výrobci těchto testů uvádí citlivost (senzitivitu) a přesnost (specificitu), která ale ve většině případů neprošla nezávislým posouzením. To je způsobené i tím, že prověření a porovnání testů je časově náročné a vyžaduje velký počet vzorků od pacientů,“ uvádí tvůrci nové metody pro porovnání testů.

Kromě limitu detekce se při testování antigenních testů vědci zaměřili také na zřetelnost hodnoceného pozitivního proužku, tj. na to, jak výrazně daný test zobrazuje pozitivní nález. „Zřetelnost proužku se mezi testy lišila, stejně tak jednotliví hodnotitelé stejný vzorek hodnotili různě. Právě proto je pro co nejlepší vyhodnocení výsledku antigenního testu naprosto zásadní, aby hodnotitelé prošli aspoň krátkým tréninkem a naučili se spolehlivě rozpoznat pozitivitu,“ doporučují vědci.

testy-antigen.jpgTabulka porovnání testů dle citlivosti k nukleoproteinu SARS-Cov2 (menší = lepší). Zdroj: ÚOCHB AV ČR

Čtěte také:

Reklama