ketamin-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Deprese není jen špatná nálada

Ačkoliv se slovo deprese často používá v běžném životě k označení špatné nálady, ne každý, kdo je smutný, prožívá depresi. Deprese je psychická nemoc, nikoliv pouze změna nálady. Projevuje se mimo jiné i dalšími příznaky, jako jsou např. ztráta zájmů i obecné radosti ze života trvající alespoň čtrnáct dní. Podle psychologa Mgr. Stanislava Milotinského může být pacient při probíhající depresi smutný, bez energie, může odkládat jakoukoliv činnost, ztrácet chuť k životu či nemít zájem o sex. V těch nejtěžších případech člověka trpícího depresí trápí sebevražedné myšlenky, které mohou vést až k pokusům o sebevraždu.

Nová naděje v podobě léčby ketaminem

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že deprese je závažné duševní onemocnění. Při vhodné terapii by se měl stav zlepšit už během 4 – 8 týdnů. Nejprve si změny k lepšímu všímá okolí, léčený pacient většinou až o 2 týdny později. „Pokud pociťujete, že se vaše duševní zdraví nijak nelepší během 2 měsíců léčby a příznaky deprese neustupují, je vhodné zvážit změnu terapie. Jednou z možností je léčba ketaminem,“ tvrdí psychiatr MUDr. Filip Tylš. 

Ketamin je léčivo běžně používané v humánní i veterinární medicíně jako anestetikum. Slouží jako doplňkové anestetikum či jako šetrné anestetikum pro děti, účinkuje proti bolesti, působí jako prevence poškození mozku po záchvatu mrtvice a osvědčil se i v rámci léčby závislosti na alkoholu či opiátech.

V České republice jako první v celé Evropě vzniklo odborné zařízení na léčbu deprese ketaminem asistovanou psychoterapií (KAP). Za poslední rok a půl však jenom v Evropě přibylo minimálně 10 podobných zařízení a v USA to je více než 300 klinik. Indikace KAP se navíc rozšiřuje i na léčbu úzkostných poruch, a to konkrétně OCD, sociální fóbie nebo generalizované úzkostné poruchy. Dále pak na léčbu poruch příjmu potravy a post traumatické stresové poruchy. Ze současných výsledků léčby vyplývá, že po absolvování celkové léčby se zlepšení projeví u 70-80 % klientů. A to i u lidí, kteří dříve nereagovali na běžnou léčbu. „Dlouhodobě se potvrzuje, že některé látky s psychedelickými vlastnostmi mají při léčbě deprese podstatné uplatnění,“ potvrzuje psychiatr Tylš.

Proč tedy v Česku léčba ketaminem vzbuzuje u některých nedůvěru? Psychedelika jsou totiž neprávem označovaná za nebezpečnou drogu. Hlavním důvodem toho, proč někteří odsuzují či mají strach používat k léčbě deprese psychedelika, je to, že je vnímají jako nebezpečnou drogu. Přitom vědecké poznatky jasně poukazují na to, že díky ketaminem asistované psychoterapii dochází k úspěšné léčbě pacientů s depresí. Rovněž je ketamin vhodným lékem pro pacienty, kteří při léčbě deprese prostřednictvím antidepresiv bojují s nežádoucími účinky.

Léčba ketaminem asistovanou psychoterapií: Klíčové je správné dávkování a psychoterapie

Ketamin se přes 50 let běžně používá v medicíně, a to dokonce i u dětí jako anestetikum a analgetikum. Je tedy velmi bezpečný. V případě léčby duševních potíží se navíc používá pouze nízká dávka, která nevede k navození umělého spánku, ani nenavozuje bezvědomí.  Psycholog Milotinský však také dodává, že neméně důležitou součástí asistované léčby ketaminem je terapeutická práce s klienty.

Zdroj: National library of medicine - Efficacy of ketamine therapy in the treatment of depression, MUDr. Filip Tylš, Mgr. et Mgr. Stanislav Milotinský - Psychedelická klinika Psyon 

Reklama