Římané právě tak jako Řekové a jiné starověké národy si velmi potrpěli na orákula – věštírny, kam se uchylovali před nějakým důležitým rozhodnutím, aby nabyli jistoty, jaký takové rozhodnutí přinese výsledek.
Věštírna v Delfách
Nejslavnější věštírnou všech dob byla věštírna v Delfách, nacházející se nad městem Delfy ve Fókidě, asi 150 km severozápadně od Athén. Největšího rozmachu dosáhla v 7.–6. století př. n. l. , kdy zde byly i pokladnice bohatých měst, a to podél cesty, vedoucí k Apollonovu okrsku. Nad jejím vchodem prý byl nápis Gnóthi seauton – Poznej sám sebe a Méden agán – Ničeho příliš. O názvu věštírny se vedou spory. Původně prý byla nazvána podle delfína, tvora zasvěceného bohu Apollónovi, bohovi světla, hudby a proroctví. Podle jiné pověsti vzniklo orákulum náhodou, a to když jednomu pastýři spadla do trhliny v zemi koza a poté dostala podivné křeče, podobné epileptickým. A protože epileptici byli tehdy pokládáni za posvátné bytosti, došlo k pokusu využít těchto omamných zemních výparů k vyvolání prorockého vytržení.
Pýthie
Delfské kněžky, kterým se říkalo pýthie, byly původně vybírány z mladých dívek, panen. To se ale časem neosvědčilo, když mnoho těchto mladých žen odcházelo z Delf, aby se provdaly za bohaté klienty věštírny. Proto byly později vybírány ženy starší. Před věštěním byla vždy kněžka oblečena do obřadního roucha a uvedena do sluje uvnitř či poblíž Apollónova chrámu. Posazena byla na vyšší trojnožku, umístěnou nad skalní průrvou, z níž vycházely známé výpary. Není zcela jasné, zda to byl oxid uhličitý, nebo sirovodík. Vlivem výparů pak upadala do extáze či transu, který někdy bohužel končil i smrtí. Její tvář se zkřivila, vyrážela výkřiky a nesrozumitelně blábolila. Tyto její skřeky se zaznamenávaly a k tomu určení kněží z nich zformulovali často dvojsmyslný výrok. Tito kněží měli zřejmě dokonalý přehled o problémech tehdejšího světa a už z charakteru a obsahu dotazů mohli uhodnout prognózu, kterou tazateli sdělili. Proroctví zpravidla neobsahovalo jasnou a zřetelnou odpověď na položenou otázku. Snad proto, aby skutečné rozhodnutí bylo ponecháno na tazateli samém.
„Ze svého hlediska považujeme i proslavenou věštkyni starověku – Pythii Delfskou, za velkou podvodnici. I ona ale byla bohužel, jako řada ostatních, spíše obětí promyšleného systému na produkci prognóz. V podstatě každá starověká věštírna, v Delfách, Délu, Abae, Tegyře či v Dodoně byla prognostickým ústavem, řízeným skupinou kněží. Samy věštkyně sloužily jen ve smyslu již zmíněné rekvizity. (J. J. Duffack: Hermekrator)
Velkoobchody s iluzemi
Vliv delfské věštírny v klasickém období postupně slábl. Její osud zpečetil zákaz uctívání pohanských kultů, který vydal císař Theodosius Veliký r. 395 n. l. Ostatně v té době byl Apollónův chrám už pouhou zříceninou.
Antické věštírny byly skutečnými velkoobchody s iluzemi, nedějemi i varováním. Měly i své různé, zvláštní speciality. Tak například v Dódóně v Épeiru, nejstarší věštírně Řecka, jejíž počátky sahají až do prehistorických dob, do 3. tisíciletí př. n. l., byly sestavovány věštby a proroctví podle šelestu listí posvátného dubu a podle bublání potoka. V Didymě, věštírně na anatolském pobřeží, jihozápadně od lýdských Sard, získávali kněží zase inspiraci pitím vod léčivých pramenů.
Věštění bývá většinou spojováno s osobou nějakého prostředníka – média. V době Platónově se poprvé objevila „soukromá média“ vydržovaná movitými majiteli. Módní se stala ve starověkém Římě také výroba různých amuletů, sloužících na ochranu před nemocemi a zlými duchy. Byly do nich vkládány byliny, brouci, ale také třeba mouchy. V jiných byla napsána různá slova a podobně.
Uctívači astrologie, věštění a amuletů dospívali většinou k popření svobodné lidské vůle a měli za to, že vše je v životě člověka předurčeno nezvratným osudem. My dnes víme, že člověk má zčásti svůj osud ve vlastních rukou. I tak si můžeme svým způsobem vyložit jeden z nápisů nad vchodem slavné Delfské věštírny - Gnóthi seauton -Poznej sám sebe.
zdroj: Velká kniha magie a čarování, Regia, 2000
Věříte, že člověk má svůj osud ve svých rukou, a nebo je dán nezvratně?
Nový komentář
Komentáře
Zkus online výklad snů
tak osud určitě máme někdy ve svých rukou. je hodně věcí, které můžeme díky radám karet změnit. ale jsou věci, které jsou dané a s těmi se musíme pouze smířit. jinak hodně zajímavý článek
Delfská věštírna byla zpočátku vlastně luxusní seznamka