Přestože léky mají primárně pomáhat, jakožto cizorodá látka v organismu mohou přinést i nežádoucí účinky. Ani přípravky proti alergii nejsou výjimkou. Není třeba se zbytečně dopředu obávat, je ale dobré o nich vědět.
Podívejme se tedy na možné nechtěné dopady léčiv běžně užívaných na různé typy přecitlivělostí. Ne u všech, kteří je berou, se potíže musí objevit, ale je dobré o nich vědět.
1. Antihistaminika
První generace měla jeden zásadní vedlejší účinek, a to ospalost. Dále způsobovala zácpu, sucho v ústech a u dětí mohla vyvolávat noční můry. Novější typy mají poněkud jiný mechanismus účinku, přičemž sedativní a další nepříjemné vlivy jsou již minulostí.
2. Dekongestiva
Mohou zvyšovat krevní tlak, proto nejsou doporučována pacientům trpícím tímto problémem či těm, kteří mají zelený zákal. Dále způsobují u části lidí nespavost, podrážděnost a mohou též snižovat proud moči.
3. Kortikosteroidy
Jsou poměrně efektivním léčivem, avšak o to více nežádoucích účinků lze u nich zaznamenat.
Při krátkodobém užívání se může objevit:
- nárůst tělesné hmotnosti,
- zadržování tekutin,
- zvýšení krevního tlaku.
Při dlouhodobé konzumaci mohou vést k:
- potlačení růstu,
- cukrovce,
- šedému zákalu,
- řídnutí kostí,
- svalovému oslabení.
Při užívání inhalačních steroidů může nastat kašel, chrapot či houbová onemocnění dutiny ústní.
4. Bronchodilatancia
Jde o velmi účinné léky, bohužel u nich hrozí předávkování, které může být velice nebezpečné. K příznakům nadměrného užití patří:
- zvýšený tlak krve,
- zrychlená srdeční frekvence,
- bolení břicha a hlavy,
- křeče.
5. Stabilizátory mastocytů
Jsou aplikovány lokálně, avšak i v takovém případě jsou nechtěné projevy možné. Nastat může:
- dráždění hrdla,
- kašel,
- vyrážka na kůži.
Kapky do očí mohou způsobit pálení či bodání a vidění může být chvíli rozmazané.
6. Antileukotrieny
Mívají nežádoucí účinky velmi zřídka. Pokud k nim dojde, mohou to být:
- bolesti žaludku,
- pálení žáhy,
- zvýšení teploty,
- ucpaný nos,
- kašel,
- vyrážka,
- bolesti hlavy,
- podrážděnost,
- změny chování.
V případě, že se po užití jakéhokoli léku necítíte dobře, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Zdroj: www.bez-alergie.cz
Nový komentář
Komentáře
gerda — #8 Tak kortiko v podobě mastičky, to je ještě ok, není to zásah do celého organismu. To jsem taky mazala, když jsem měla v dubnu fototoxickou reakci při doxy a měla jsem nos jak rudolf a hřbety rukou rudé. Ale prednison a podobná svinstva ani smykem..
wich — #5 tak to moje kožařka ne. Ta nezapomene upozornit, že okamžitý efekt je sice příjemný, ale nesmí se to nikdy přetáhnout. Jen pár dnů, kdy je nejhůř. Je pravda, že když se rozleze ekzém a svědí ve dne v noci, člověk je šťastný, když to na chvilku přestane.
wich — #6 ale dyť já vím, to mělo být něco jako bonmot
gerda — #4 Nečíst příbalové letáky je pěkná blbost. To je jak ta baba, co si po zubařském zákroku dala pět valetolů během krátkého času a dostala se do apalického stavu
Nebo ty hvězdy, co chlastají na chřipku Coldrex a k tomu si dají Paralen
To je srandovní, jak se u těch kortiko uvádí nežádoucí účinky jako pár kilíček navíc, zavodnění atp. přitom to jsou nebezpečná svinstva. ISák nám drží na uzdě spoustu procesů, nedovedu (no, spíš bohužel dovedu) si představit, co se s organismem na kortikoidech stane. Doktoři zbrojí proti antibiotikům, ale kortikodiy rozdávají na potkání
já vím, taky jsem alergik, jen je asi lepší nečíst příbalové letáky
gerda — #1 no jo, ale jak k tomu má člověk astma, tak je rád, že je rád, ale většinou na běžné antialergika není žádné negativní reakce, už to je vychytanější
gerda — #1 kdyby to bylo jen tohle a jen par dni, tak jo....ale po trech mesicich duseni a kompletni ztrate cichu mi ty kortikoidy prisly celkem vhod...
šmarjá, to už snad lepší červené oko a opuchlý nos?!