Sněmovna v pátek napopáté schválila registrované partnerství homosexuálů. Premiér Paroubek už v září řekl, že uzákonění tohoto svazku patří mezi priority sociálních demokratů. Minulý týden vydal „doporučení“, aby všichni poslanci ČSSD hlasovali pro. Až na jednoho poslušně zvedli ruku, přidali se komunisté a unionisté. Proti byla část ODS a celá KDU-ČSL. Ano, nabízí se otázka, zda to není jen sbírání předvolebních bodů, i to je možné. Nicméně tento zákon v naší zemi chyběl.


Co umožňuje?
Svazek bude zapsán v občanském průkazu, partneři  mají nárok na informace od lékařů o zdravotním vztahu každého z nich. Dále podíl na dědictví společně s ostatními příbuznými zemřelého. Je ustanovena vzájemná vyživovací povinnost. Nemusí proti sobě svědčit u soudu.

Na druhou stranu homosexuální páry nemohou adoptovat děti. V původním návrhu se nesměli ani starat o dítě, i kdyby pocházelo z předchozího heterosexuálního svazku jednoho z nich. Zde nastala změna – může jim být svěřen jejich biologický potomek.

Ale neradujte se předčasně, vy, kdo s touto normou souhlasíte. Zákon musí projít Senátem a pak jde k podpisu prezidentovi. Ten se postavil proti a v senátu má většinu pravice. I když představitel Gay iniciativy herec Jiří Hromada vidí naději v tom, že senátoři často nehlasují podle barvy svých klubů, ale individuálně. Obávám se, že to bude běh na dlouhou trať. Ale první krok již byl učiněn.

Hlasování byli přítomni i zástupci Gay a lesbické ligy, kteří za svá práva bojují už mnoho let a jsou čím dál tím víc vidět a slyšet. Určitě znají podrobně různé průzkumy veřejnosti, zda svazek homosexuálů ano, či ne. Tyto průzkumy ukazují, že Češi jsou k homosexuálům tolerantní. Spíš jsem si myslela, že jsou lhostejní.

Slyšela jsem některé názory, že takové partnerství je zvrhlost, tito lidé nepatří do slušné společnosti, je to morální bahno, ale zvedla se vlna oponentů – heterosexuálů, kteří tato vyjádření odsuzovali a s registrovaným partnerstvím souhlasí. A bylo jich mnohem víc než těch, co nesouhlasí. Navíc jejich argumenty byly nesmírně rozumné a tolerantní.

Na chvíli jsem si oddechla.

Přece jenom nejsme tak lhostejní, snad...

Reklama