Milé ženy in,

obdivuji redakci, že se pustila do tohodle hodně citlivého tématu, které určitě rozvíří vlnu emocí a protichůdných názorů.

Já musím říct, že jsem se o trest smrti zajímala tak nějak od střední školy, nevím, snad proto, že jsem měla k tomuhle docela blízko - strejda hlídal vězně ve vězení, děda policista, a později můj manžel - jak jinak - policista.

Zajímala jsem se hlavně o praktiky trestu smrti prováděné spíše v minulosti, ale jedno u mě bylo vždycky stejné - vždycky jsem byla rezolutně PROTI trestu smrti. Bylo to asi ideály dětství a růžovými brýlemi, které mi postupně z nosu spadly, a teď už vidím jasněji.

Trest smrti jednoznačně neodmítám, ale rozhodně neříkám ANO. Většina zastánců trestu smrti ho zastává s tím, že smrt za smrt, a co jiného pro vraha, který zabil? Jsem pro trest smrti, ale v tom případě, kde soud dokáže zaručit na 100 %, že obviněný a odsouzený je opravdu VINNÝ a bohužel, v minulosti dávné, ale i nedávné je spousta spousta případů, kdy byl popraven nevinný člověk, a to je pro mě jako když společnost zabije stejně jako jiný vrah a v tu chvíli se stydím, že jsem její součástí.

Určitě většina řekne, ale v téhle době už jsou soudy neomylné, ale já musím říct: kdepak, kde berete tu jistotu? Vždyť soudci a personál okolo jsou taky jenom lidi a nikdy nebudou vědět vše, i když by si to určitě přáli.

Tak tedy trest smrti pro ty, kteří si to zaslouží, například za vraždy dětí a podobně, ale ne takové popravy, jako jsme viděli např. u Husajna, ale podle práva a podobně. Ne, že někdo někde řekne, je vinen, a oni jdou a bez řádného soudu ho na veřejném místě popraví střelou do zátylku. To ne! To je pro mě - pro člověka nemyslitelné. Když už se něčeho obviněný dopustil, musí mu být umožněn řádný soud a hlavně SPRAVEDLIVÝ!

To jsem odskočila od toho, co jsem hlavně chtěla, že například taková Kalifornie, která uděluje trest smrti téměř za každou vraždu, to mi přijde jako dost zbabělé - protože udělit trest smrti v takových případech mi přijde jako dost jednoduché řešení pro společnost.

Já osobně jsem pro to, aby si to takový zločinec měl odsedět a hlavně odčinit prací pro společnost - například dříve takové doly a podobně. Nemyslím zase nelidskou dřinou, ale prachobyčejnou prací. Ne, nevěřím, že by se vrah po několika letech za mřížemi dokázal změnit, ale pro někoho - žít s cejchem viny je dost těžké.

Kdo chcete zkusit trochu jiný zážitek a nahlédnout na tuhle problematiku z trochu jiné stránky, najděte si na internetu adresy vězňů z Ameriky, kteří si chtějí dopisovat. Já jsem si s jedním na střední škole dopisovala, byl právě z Kalifornie a bylo a je to pro mě dost zvláštním zážitkem.

Doufám, že alespoň část věcí, co jsem vám chtěla napsat, je pro vás srozumitelná, ale je toho tolik, co bych k tomu chtěla říct, a tolik emocí, které jsou dost protichůdné a sama občas nevím, co ano a co ne, ale snad pochopíte alespoň něco. A doufám, že jsem nikoho moc nenaštvala, ale takový je prostě můj náhled na věc.

Jinak, jestli mohu, jestli to někoho zajímá - zvu vás na své laické internetové stránky o trestu smrti: http://trestsmrti.wz.cz/ a dále doporučuji knihu Martina Monestiera Historie trestu smrti.

Vaše ladyannn


Děkujeme za podrobný a zajímavý příspěvek i za pozvání...

Jen pár úvah k zamyšlení:
Jenže my nemáme doly, kam bychom mohli posílat vězně pracovat. Nemáme pro ně často vůbec žádnou práci.

Ano, může se samozřejmě stát, že následkem justičního omylu bude potrestán nevinný - ale také se může stát, že zásluhou téhož omylu bude propuštěn vrah a ten znovu zabije - jakmile vstupujeme do soudního procesu, jakmile na sebe, byť ve velmi omezené míře jako „společnost", bereme právo i povinnost chránit lidské životy, bereme tím na sebe zároveň riziko selhání a tím smrti někoho, koho jsme měli chránit. Tomu se stejně nevyhneme, ani tím, že budeme odmítat trest smrti.

Co si po problematice trestu smrti myslíte Vy, ženy-in? Koho byste určitě potrestaly a koho ne? Nebo jste zásadně proti trestu smrti? Podělte se o své názory na redakce@zena-in.cz!

Reklama