Annette v tom byla nevinně. Byla Australanka, kde bylo plavání běžné i pro ženy. Tam směly ženy používat speciální verzi mužských plavek bez sukní už od roku 1870. To ale bylo v Evropě či USA naprosto nepředstavitelné a šokující. Tehdejší mravy totiž vyžadovaly, aby se ženy koupaly v dlouhých šatech ke kolenům nošených společně s punčochami, takže nebylo vidět ani kousek kůže. Vlastně o žádné koupání či plavání ani moc ještě nešlo, ženy se prakticky na pobřeží vodou jen tak brouzdaly… Jenže Annette nebyla obyčejná rekreantka obdivující krásy moře, ale v té době už slavná sportovkyně, která přišla na bostonskou pláž trénovat na plavecký závod.  Proto takové pozdvižení.

Annette se narodila v roce 1886 do hudební rodiny. Její tatínek byl houslista, maminka francouzská pianistka a učitelka hudby. Oba provozovali úspěšnou Conservatoire de Musique. Jako dvouletá holčička Annette onemocněla rachitidou neboli křivicí. Naštěstí se nemoc zachytila včas, Annette se vyléčila, nosila totiž do sedmi let těžký krunýř na srovnání kostí. Předepsanou léčbou pro posílení nohou byly lekce plavání, které si velice zamilovala a kterému se v Austrálii běžně věnovali muži i ženy.

Ve svých šestnácti letech se stala Annette australskou držitelkou rekordu v závodě na 100 yardů a postupně získala rekordy na všech plaveckých tratích. Stala se první ženou, která uplavala za pět hodin 27 mil řekou Temží z Putney do Blackwallu. Ve Francii se pak zúčastnila spolu se 17 muži závodu na řece Seině, kde skončila jako třetí. Později se jako první žena pokusila přeplavat Lamanšský průliv, a to dokonce třikrát. Bohužel neúspěšně.Foto: Wikipedia

Incident na bostonské pláži ji paradoxně získal publicitu a otevřel cestu ke slávě. Když přestala závodit, začala vystupovat ve vodních kabaretech. V Londýně pro ni postavili originální skleněnou nádrž, kde předváděla podvodní balet a skoky do vody. Postupně si vychovala své následovnice, které spolu s ní tančily ve vodě. Jejich baletní čísla připomínala dnešní synchronizované plavání.


Foto: Wikipedia, youtube

Brzy se ozval i film. Zpočátku to byly krátké snímky, později už celovečerní němé filmy, ve své době velice populární. K některým si sama psala scénáře. V duchu boření tradic a v roce 1916 se stala první herečkou, která se ve filmu svlékla. Bylo to ve snímku Dcera bohů. Ten se sice do dnešních dnů nedochoval, ale ví se, že jeho rozpočet jako první překročil milion dolarů. Annette se tak stala první Australankou, která dobyla Hollywood. Ani v náročných scénách se nenechala zastupovat dublérkou.Annette byla celoživotní abstinentka a vegetariánka. Od dvacátých let 20. století se stala propagátorkou zdravého životního stylu. Psala články a knihy, byla zvána na přednášky, točila instruktážní filmy o plavání a nutnosti pohybu vůbec. Otevřela si dokonce své vlastní lázně i obchod se zdravou výživou.

Za druhé světové války pracovala v Červeném kříži, a i když už to byla paní v letech, jezdila s úspěchem americkým vojákům předvádět svou podvodní show. V propagaci plavání pokračovala i po válce, když se spolu s manželem vrátila do Austrálie. V roce 1974 byla tato mimořádná žena oceněna Mezinárodní plaveckou síní slávy ve Fort Lauderdale na Floridě v USA. Zemřela v úctyhodných 89 letech v roce 1975…

Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama