Ač byla sama Anne pilotkou a navigátorkou, držitelkou mnoha rekordů, ale také spisovatelkou, a dokonce i matkou šesti dětí, upadla tak trochu v zapomnění. Její obrovský přínos pro rozvoj letectví stojí ve stínu jejího muže, amerického národního idolu, kterému přezdívali “Lucky Lindy“ nebo “osamělý orel“. Ten v roce 1927 jako první přeletěl Atlantský oceán – cestu z New Yorku do Paříže urazil za 33 hodin.

Anne pocházela z Englewoodu ve státě New Jersey, kde se narodila v roce 1906 do rodiny obchodníka Dwighta Morrowa. Ten se později stal velvyslancem v Mexiku a senátorem. Annina matka byla učitelkou, věnovala se ale i charitě a příležitostně psala básně. V době svých vysokoškolských studií na Smith College byla Anne velká romantička a idealistka.

S Charlesem Lindberghem se seznámila v prosinci 1927 na slavnostní recepci uspořádané jejím otcem u příležitosti Lindberghovy návštěvy Mexika. Udělal na ni neuvěřitelný dojem! I Charles byl Anne okouzlen. Neměl do té doby s ženami valné zkušenosti, i když po svém legendárním letu si nemohl na nezájem žen a dívek vůbec stěžovat.

Byli do sebe velice zamilovaní, ale kvůli médiím se scházeli tajně. Ještě před svatbou v roce 1929 získal Charles Annu pro letectví. Ta mu úplně propadla. První roky manželství létali spolu. Jejich průzkumné lety budily velkou pozornost a publicitu. Během pěti a půl měsíce například po Severním a Jižním Atlantiku nalétali více než 30.000 mil.

Díky publicitě a ztrátě soukromí potkala rodinu tragédie. Po únosu jejich nejstaršího syna našli na parapetu obálku s dopisem tohoto znění: „Dear Sir!
Have 50,000$ redy 25000$ in 20$ bills 15000$ in 10$ bills and 10000$ in 5$ bills. After 2-4 days we will inform you were to deliver the Money. We warn you for making anything public or for the Police. the child is in gut care. Indication for all letters are signature and 3 holds“.

Bylo to v době hospodářské krize a 50 000 dolarů byla  ohromná suma. I když manželé zaplatili dokonce dvojí výkupné, chlapečka jim nevrátili. Celý případ, na němž pracovalo 24 detektivů, byl plný nejasností a byl neustále rozebírán v mediích celého světa. Vyšetřování k ničemu nevedlo.

Zmrzačené tělíčko v pokročilém stádiu rozkladu bylo nalezeno teprve po deseti týdnech úplnou náhodou v křoví u silnice. Podle pitvy měl chlapeček proraženou lebku údajně brzy po únosu. Protože pachatel či pachatelé se do dětského pokoje dostali po žebříku, který na místě činu zůstal a měl zlomenou jednu příčku, bylo docela možné, že jim chlapeček spadl a zemřel už při únosu. Teprve po více než dvou letech byl údajný pachatel vypátrán, a i když tvrdil, že je nevinen, skončil roku 1936 na elektrickém křesle.

Lindberghovi měli dalších pět dětí, ale manželství až tak harmonické nebylo. Charles Lindbergh byl velký pedant a vyžadoval od celé rodiny stoprocentní poslušnost. V roce 1935 opustili Lindberghovi z obavy o svou bezpečnost USA a odstěhovali se do klidnější Evropy. Žili nejdříve v Anglii a pak ve Francii. Anne se věnovala výhradně rodině a začala psát. V Evropě se Anne seznámila s letcem Antoinem de Saint-Exupérym. Vzniklo mezi nimi krásné přátelství, byl to platonický vztah. Saint-Exupéry byl přesně takový, jaká byla i jeho literatura. Takového muže si kdysi křehká Anne představovala ve svých romantických snech.
Před začátkem druhé světové války se Lindberghovi vrátili do USA. Anne se tu věnovala výhradně rodině a psaní. Citově ale její křehká duše dost strádala, protože Charles Lindbergh neměl příliš velký smysl pro rodinu, své poslání viděl někde jinde.

V Americe se stala Anne velice populární spisovatelkou. Napsala celkem třináct knih, z nichž mnohé se staly bestsellery. Za svůj dlouhý život získala za svůj přínos k rozvoji letectví řadu vyznamenání a několik doktorátů. Byla uvedena do Americké národní aviatické síně slávy a do Národní síně slávy žen.

Anne Lindberghová zemřela 7. února 2001 v krásném věku nedožitých 95 let. Svého manžela přežila o dvacet šest let….
 
Foto: Wikipedia, youtube

Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama