Je zvláštní náhodou, že Anne Hathaway nese stejné jméno jako žena a múza Williama Shakespeara. Je pak vůbec překvapením, že od mládí toužila tato brooklynská rodačka stát se herečkou? Vášnivá aféra, kterou je pro ni v posledních letech filmování, se stala očividně dokonalým a zcela vhodným splněním jejího snu. Dcera právníka a zpívající herečky hrála Fantinu v americké produkci muzikálů Les Misérables a své umění zdokonalovala v prestižní newyorské Barrow Group. Už tehdy vynikala. Byla první dívkou svého věku, která byla do tohoto velmi vyhledávaného programu přijata. Právě během této doby se poprvé objevila na plátně. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Režiséři a producenti podlehli této nespoutané a dynamické dívce. Kamera si ji od začátku zamilovala a tato aférka ještě stále pokračuje. „Má úsměv Julie Roberts a hlas Judy Garland,“ svěřil se Garry Marshall, producent Pretty Woman, který takto v krátkosti shrnul své nadšení ze společné práce. Čím více rolí přicházelo, tím více si užívala zkoušení odlišných žánrů – od romantických filmů, po dramata, od komedií po kostýmní dramata – a tím více se publikum přesvědčovalo, že Anne Hathaway je, i přes svou proslulou jmenovkyni, skutečný originál.

Proč jste se stala herečkou?

Nemyslím, že jsem měla na výběr. Odjakživa jsem ráda hrála. Hrála jsem dokonce dřív, než jsem měla ponětí, že herectví je skutečně i zaměstnání. Měla jsem štěstí, že když jsem se mu začala věnovat profesionálně, měla jsem úspěch. Stále trochu nemůžu uvěřit, že se mi to podařilo. Ráda analyzuji své postavy skrz naskrz, jak to jen jde. Ráda kladu otázky, které mi pomáhají odhalit je a pak najít odpověď. Je to zábava. Neumím si představit, že bych dělala něco jiného.

 

Mrzelo Vás, když jste opouštěla některou ze svých postav?

Byla jsem smutná, když jsem končila s rolí Agentky 99 ve filmu Dostaňte agenta Smarta. Řada mých postav obvykle překonává vnitřní překážky. Všechny její překážky, tedy většina, byly fyzické. Hrála jsem ženu, která si věří, která se neomlouvá za to, že je výjimečná, za své dovednosti, znalosti, vzhled. Je to žena, která ráda dělá dojem. Bylo neuvěřitelně osvobozující chovat se takhle každý den. Takže jsem byla skutečně smutná, když jsem tuhle postavu opouštěla.

 

To byla poměrně akční role. Měla jste kaskadérskou dvojnici?

Měla jsem možnost dělat spoustu kaskadérské práce. Našli pro mě naprosto úžasnou kaskadérku, ale také mi říkali: „Prima, proč to nezkusit. Zkusíš se všechno naučit a my tě necháme ve filmu tak často, jak to jen půjde.“ Je hezké, když vidíte skutečně dlouhý záběr bez střihů a uvědomíte si, že celou dobu hrál skutečně herec. Ve filmech to mám ráda, takže jsem se snažila, jak to jen šlo. Nevím, jestli jste si všimli, ale mám na nohou dvě jizvy, které jsou ze soubojů z toho filmu. Docela jsem se při natáčení potloukla, ale nebylo to nic, co by mě oslabilo – nemůžu se dočkat, až se do toho zase pustím!

 

Přestože jste populární, podařilo se Vám uchovat jistou dávku tajemství. Je to úmyslné?

To je rozhodně má volba. Nechci být označovaná za celebritu. Jsou lidé, kteří jsou rádi středem pozornosti a nechávají se fotit, ale já k nim opravdu nepatřím. Pokud nemohu mluvit o něčem, na co jsem hrdá, jsem z té přemíry pozornosti nervózní. Radši bych jen vyrazila na večeři s přáteli nebo na opravdu hezkou schůzku s mým partnerem nebo trávila čas s rodinou. Ne že bych se snažila nějak vytvářet nějaké tajemno. Zkrátka jen věřím v soukromí.

 

Anne Hathaway se stala tváří Magnifique, nové vůně značky Lancôme. Zeptali jsme se jí proto na pár otázek o této spolupráci.

 

Jak jste se poprvé seznámila se značkou Lancôme?

Byla jsem poměrně mladá. Myslím, že mi bylo asi 13. Vypadala jsem jako kluk a o líčení jsem tehdy vůbec nepřemýšlela. Jednou sehnala moje kamarádka poukázky na líčení zdarma u stánku Lancôme v obchodním domě, kam jsme se vypravily, a dvě velmi milé dámy si nás vzaly na starosti. Šla s námi i maminka mojí kamarádky a moje maminka. Cítily jsme se naprosto dokonale, když byla celá věc u konce, jako by se přede mnou otevíral úplně nový svět plný možností. Najednou jsem si pomyslela, tak počkat, takhle můžu dospět, přijdu na to, jak to využít.

 

 

Jak došlo k tomu, že jste s Lancôme začala spolupracovat?

Tým Lancôme mě oslovil s tím, jestli bych s nimi chtěla pracovat na nové vůni. Byla jsem tím nadšená. Lancôme je značka, které si vážím velmi dlouho. Je to skvělá značka, které se daří být elegantní a exkluzivní, ale zároveň promlouvat ke všem ženám.

 

Jste tváří Magnifique, nové vůně značky Lancôme. Co Vás napadlo, když jste se s ní poprvé setkala?

Hned, jak jsem ji nanesla, padla mi. A to je přitom smyslnější než cokoli, co jsem měla možnost vyzkoušet. Zároveň v sobě má svěžest, kterou mám u vůní tak ráda. Je to podle mě velmi robustní vůně, komplikovaná, protože spojuje kořeněné prvky se svrchními květinovými tóny, s jemnějšími dřevitými a pižmovými spodními tóny. Bylo naprosto vzrušující odhalovat novou vůni a nový způsob vyjádření.

Překvapilo mě, že Magnifique je velmi dobrým zosobněním mých různých povahových rysů; myslím, že něco takového lidé ve vůních vždy hledají. Nejde jen o to, najít vůni, která představuje to, co jste ve skutečnosti, ale takovou, která bude představovat i způsob, jakým chcete být před ostatními. Tedy kdo jste a kým toužíte být.

 

Jaké pocity ve Vás Magnifique vyvolává?

Cítím se díky ní velmi svůdně. Dodává mi silný pocit ženskosti. Jde o vášeň, radost a plnost prožitku.

 

A teď zpátky k životu a názorech Anne.

 

Povězte nám něco o nejúžasnějších zážitcích a vzpomínkách, které máte.

Pokud jde o mou kariéru, jeden z naprosto krásných okamžiků se odehrál na filmovém festivalu v Benátkách. Byla jsem tam s filmem Ďábel nosí Pradu. Na podobných akcích se vždycky cítím jako holčička, co si hraje s kostýmy. Pořád jsem čekala, kdy mi někdo řekne: „Jak jste se sem dostala?“ a vyhodí mě. Ale byla jsem v Benátkách a došlo mi, že je mi 23 let, jsem podruhé na tomto festivalu, s opravdu známým filmem, stojím vedle Meryl Streep, mám na sobě krásné šaty od módního návrháře a okolo jsou stovky fotografů a fanoušků. Byl to prostě opravdu velký okamžik. A než bych přemýšlela o tom, že tam možná nepatřím, řekla jsem si: „Inu, možná sem dnes večer patřím.“ A ten moment jsem si vychutnala a cítila se naprosto úžasně.

 

Napadají váš ještě nějaké další, o které byste se ráda podělila?

Pro spoustu lidí je nejúžasnější vzpomínkou první polibek. Nemusí to nutně být první polibek v jejich životě, může to být první polibek s tím pravým člověkem. Dochází tam ke spojení, které přesahuje to, co se skutečně děje. A také ta nádherná záplava, která vás pohltí. A také to jsou chvíle, kdy lidé, které milujete, dobývají ve svém životě nová území, samozřejmě i vy sami ve vlastním životě – v takových okamžicích jsem vždycky velmi hrdá.

 

Jak byste popsala krásu?

Víte, jsou různé druhy krásy. Existuje liberální krása, když má někdo krásné proporce, tělo a symetrickou tvář s hezkými rysy. Ale to ve skutečnosti nic neznamená a nemyslím, že to přetrvává. Rozhodně to netrvá věčně. Krása je také kombinací inteligence, empatie, sebedůvěry a nezištnosti. Pokud se tyto prvky spojí, rezonují podle mého mnohem silněji než cokoli fyzického.

 

 

Co je láska?

Láska je schopnost padat, selhávat, uspět a zpochybňovat s jediným výsledkem: přijetí, vřelost a úcta. Je v tom i něco nepostižitelného. Jde  také o svobodu, protože láska člověka v životě přivádí do nových míst – cítí se zároveň povznesený, vyděšený, vášnivý, svůdný, tajemný i svěží.

 

Vášeň?

Vášeň je, alespoň pro mě, když vás něco zcela pohltí. Samozřejmě jde také o charakter, sílu a o svádění. Jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě je, když se poprvé zamilujete. Vášeň a hra svádění jsou v tu chvíli velmi silné

 

 

Co má Anne ráda?

 

Nejoblíbenější místo pro cestování?

Zbožňuji Paříž. Je velmi romantická a pokaždé, když ji navštívím, cítím se jako ve snu. V Paříži ve mně všechno evokuje romantiku a vášeň. Ráda se procházím po Place de la Concorde.  Paříž je opravdu magické město, ve kterém se vždycky naprosto ztrácím. Miluji i jih Itálie, kvůli jeho autentičnosti, a Řecko, to kvůli klidu. Z míst blíž domovu ráda navštěvuji Cape May, okouzlující městečko v New Persey, které je jednoduché a klidné.

 

Oblíbené koníčky?

Ve volném čase ráda chodím na túry – únik do otevřeného prostoru mi dává pocit svobody. Mám ráda přírodu a je velká pohoda moct prostě vypnout. Hodně si užívám čtení, které mi také pomáhá odpočívat a beru ho jako svého druhu cestování v duchu. Moc ráda mám fotografování, protože dává možnost téměř zachytit okamžik v čase, pocit, emoci.

 

Oblíbené knihy?

Atlas Shrugged od Ayn Rand a Naprosto osvětleno od Jonathana Safrana Foera. Ale mám ráda i klasiku jako Přesvědčení od Jane Austen.

 

Oblíbené skupiny a hudebníci?

Je jich tolik! Samozřejmě legendy jako Rolling Stones, ale také budoucí legendy, třeba Rufus Wainwright nebo Amy Winehouse. Její hlas je jedinečný a má úžasnou schopnost nahlížet klasické blues s velkou dávkou modernity. Líbí se mi Mika kvůli skvělému rytmu, do kterého se prostě nelze nepohybovat. Jenny Lewis jako sólová zpěvačka i spolu s Rilo Kiley. A také Elliot Smith. Jednou jsem postavila celou postavu na jedné z jeho písniček.

 

Oblíbené vůně?

Čerstvé růže – patří k nejlepším vůním na světě. Dům mojí babičky. Je to vlastně hodně obtížná otázka. Probírám se vzpomínkami a je zvláštní, že mé oblíbené vůně jsou většinou spojené s lidmi. Mám ráda vůni starých knížek. Opravdu moc se mi líbí vůně oceánu. Čerstvý jarní vzduch, když se člověk vypraví na výlet do lesa. Líbí se mi ta směs vzduchu a země. Mám ráda vůni spálených sirek nebo spáleného dřeva.

 

“Magnifique mi dává pocit svůdnosti a ženskosti. Tato vůně v sobě nese citovou prudkost a je oslavou vášně.“

Anne Hathaway

 

 

Reklama