Stojí tak trochu v pozadí, moc se o ní neví, ale je velmi důležitou osobou. Bez ní by se festival Porta určitě neobešel. Kromě toho je ale Anna Roytová i milá a usměvavá žena.

A byla taková i v době, kdy jsem ji poznala na festivalu Porta v Řevnicích, kam chodím od té doby, co se tu finále Porty koná. Anna Roytová má na starosti jeho vedení a působí také jako předsedkyně o. s. Porta. Teď už je v důchodu, takže má víc času na své koníčky, ale bývaly doby, kdy musela skloubit práci, děti i své další zájmy. A nebylo to jednoduché.

Musím říct, že jsem o Vás moc informací nezjistila, kromě Vašeho spojení s Portou. Můžete nám o sobě prozradit něco jiného? Hrála nebo zpívala jste někdy v nějaké kapele? Vím, že žijete v Českých Budějovicích, odkud pochází hodně známých folkových kapel. Nebo ještě hrajete? Připadáte mi jako velká muzikantka...
Já jsem absolvovala hudební školu ve hře na klavír a rodiče chtěli, abych se stala učitelkou hudby. Také jsem sportovala, hrála jsem volejbal a ligu ve stolním tenise, tak nebylo moc volného času na hudbu. Teď si chodím zahrát jen stolní tenis a mám i více času na piáno. Zpívala jsem ve školním sboru, byla jsem jednou ze sólistek.

ana

Usměvavá Anna Roytová

Náš magazín je hlavně pro ženy, a tak mi dovolte pár ženských otázek. Jak se podle Vás dá skloubit péče o děti s kariérou, zaměstnáním? Musela jste to někdy řešit?
Měla jsem štěstí - když byly děti malé a potřebovala jsem, vždy pomohla mamka. V době, kdy jsem byla v práci, nestíhala jsem vše potřebné, nebylo to vždycky jednoduché. Skloubit zaměstnání, starost o rodinu, mé koníčky a Portu byl problém, Porta je práce na plný úvazek. Pomáhal mi manžel a rodiče. Naštěstí pro Portu jsem teď v důchodu, děti jsou samostatné a mohu se plně věnovat jen Portě.

Jste rozená Jihočeška. Jací jsou podle Vás Jihočeši? Já jsem se do Jižních Čech přistěhovala, když mi bylo 9 let, a trvalo docela dlouho, než nás v městečku lidi přijali. Jsou Jihočeši takhle uzavření?
Jihočeši jsou opravdu nedůvěřiví, a tím pádem ze začátku i uzavření. Jsou určitě velkými patrioty.

Jaké místo byste čtenářkám doporučila? Kam by se měly podívat, až pojedou na jih naší republiky?
Je těžké vybrat jedno místo, v jižních Čechách je krásná krajina (např. Novohradské hory, Lipenská přehrada) a mnoho historických objektů. Ale určitě bych doporučila návštěvu Českého Krumlova a Hluboké nad Vltavou.

Jaký jste typ - venkovský do domku, nebo městský, panelákový? A povedlo se Vám bydlet podle Vašich představ?
Měla jsem štěstí, že jsem nikdy nebydlela v paneláku. Bydlíme ve městě, ale jezdíme na chalupu. Teď v důchodu tam od jara bydlíme a Portu řídím díky počítači ze samoty u lesa...

A jaké je Vaše oblíbené místo? Tahle chalupa?
Ano, to je jasné, jsou to Borovany u Českých Budějovic, kde máme chalupu. K rybníku to mám pět minut, do lesa sto metrů a ráno a večer si mohu „přes plot“ povídat se srnkami a divokými prasaty. A přitom se může náš pes zbláznit...

Když se teď dívám do papírů, napadá mě, že máte zvláštní příjmení - Roytová s Y. Našla jsem, že žen s tímto jménem žije v republice jen 16. Věděla jste to?
Ano, tohle sleduje manžel.

To jsem ale trochu odbočila... Pojďme si povídat o Portě. Jak jste se k ní dostala?
To bylo rychlé. Dostala jsem nabídku, jestli mohu pomoci při organizování jihočeského kola Porty. Asi jsem se osvědčila, a tak mě v roce 1995 pozvali k práci na celostátním finále, které se tehdy konalo v Plzni.

ana

To je asi velká změna být jedním z organizátorů, nebo vše organizovat. Teď je veškerá zodpovědnost na Vás. Myslela jste na začátku, že jednou budete mít finále na starosti?
Určitě ne, to mě ani nenapadlo. Ale na valné hromadě Sdružení Porta jsem byla zvolena předsedkyní. A tím vše začalo...

Kolik času Vám práce pro Portu zabere? Je to celý rok, nebo si někdy můžete „odpočinout“?
Práce se netýká jenom samotné Porty, ale musím také zajišťovat chod Občanského sdružení. Je to tedy celoroční práce s měnící se intenzitou.

Co všechno obnáší přípravy na finále Porty, které se teď každý rok koná v řevnickém Lesním divadle?
Je toho dost. Příprava začíná již s ročním předstihem. Důvodem je zajištění vystoupení hlavních hvězd. Pak následuje množství jednání o získávání peněz. Jednak jsou to osobní setkání s partnery, pak vyplňování žádostí o granty, příspěvky apod. Také se upřesňuje program na obě řevnické scény. Musí se sestavit týmy pořadatelů, zajistit všechny technické i provozní věci, objednat ubytování a samozřejmě nezapomenout na potřebné písemnosti...

A samotný festivalový víkend?
Ten je již vyvrcholením celoročních příprav. Samozřejmě se do nich zapojují kolegové ze Sdružení, bez jejich pomoci si průběh Porty neumím dost dobře představit.

Můžete si Vy sama vůbec ten festival vychutnat, nebo je to jenom práce a starost?
Festival si moc nevychutnám, pořád je co řešit. Ale když si chci někoho poslechnout, udělám si čas. Mám radost, když slyším ohlasy návštěvníků, že se jim v Lesním divadle líbí, a slibují, že přijedou i příští rok.

Jakou hudbu máte ráda? Předpokládám, že musíte mít k folkové a country hudbě vztah, jinak byste se asi k Portě nepřidala, nebo se mýlím?
Mám ráda melodickou hudbu, vícehlasy, a tudíž bluegrass a country hudbu. Willie Nelson, Vince Gill, John Denver jsou mí oblíbenci, z našich pak Robert Křesťan, Spirituál Kvintet, Rangers. Z hudebních nástrojů vede dobro.

ana

Mně se tato hudba taky líbí, i když vím, že někteří lidé ji považují za špatnou, nebo ji dokonce odsuzují. Já mám jiný názor - vždyť Portu kdysi vyhrál třeba Xindl X, to hodně mladých lidí, kteří ho poslouchají, asi vůbec netuší. Kdo vlastně Vás z naší hudební scény poslední dobou zaujal?
V poslední době sleduji vzestup oblíbenosti Tomáše Kluse.

Ten měl na Portě taky vždycky úspěch, když tu vystupoval jako host „jiného“ žánru. Proč jste ho letos nepozvali?
Tomáš Klus byl na Portě dva roky za sebou, a my musíme program obměňovat, takže tu letos bude někdo jiný.

A prozradíte nám, kdo to bude?
Letos vystoupí Yellow sisters.

Na co v souvislosti s Portou ráda vzpomínáte? Stalo se Vám něco, co Vás třeba pobavilo, nebo naopak nepotěšilo?
Potěší mne, když si v programu Porty divák najde svou kapelu nebo zpěváka. A je skvělé, když se po skončení programu v areálu sejdou diváci i umělci a hrají a zpívají spolu...

Nejhorší zážitek mám z Porty v Plzni. Měla jsem v buňce jednání a přihnala se bouře. Strom, který byl nad buňkou, se zlomil a projel střechou. Zlomený kmen skončil metr nad mou hlavou. Bylo to tak rychlé, že jsem se nestačila ani leknout.

Moc Vám děkuju za rozhovor a přeju, ať se letošní Porta vydaří!

Fotky: Dáša Borovská

Letošní festival Porta se koná 28.–30. 6. Více informací najdete na www.porta-festival.cz

Další zajímavé rozhovory v našem magazínu:

Reklama