Podobně jako je tomu u módy, kosmetiky nebo zdravých potravin, trendům podléhají i jména dětí. Dávno tomu, kdy se jména dědila z děda na otce a z otce na syna. Teď už sledujeme i to, co je aktuálně in, jak libozvučí našemu uchu i jak hezky vypadají s budoucím příjmením.

jméno

Podle Českého statistického úřadu přední příčky nejčastějších a nejoblíbenějších jmen v České republice drží mezi dívčími jmény Eliška, Tereza a Anna, u chlapců je to Jakub, Jan a Tomáš.

Vzadu se nedrží ani trendy moderní jména ovlivněná cizími zeměmi, kulturami nebo dokonce filmy a seriály. Pro představu ČSÚ uvádí: Adléta, Aleška, Gréta, Háta, Josefa, Klotylda, Mája, Barnabáš, Čestmír, Dalimil, Diviš, Hanuš, Kryšpín.

Také se častěji vyskytují složená jména jako např. Dominik Bartoloměj, Dominik Junior, Dominik Ferdinand, Alžběta Viktorie, Amálie Perla a mnoho dalších...

Pestrost jmen je vyšší u dívčích jmen, během loňského ledna vybrali rodiče holčičkám 201 různých jmen a chlapečkům 164 jmen.

jméno

jméno

Průzkumy také říkají, že se obliba jmen mění většinou v desetiletých cyklech.

Jak se dále promeňuje doba na jménech? Zkracují se (Ella, Ema, Max ...), užívají se taková, co se dobře vyslovují například v anglickém jazyce (David, Daniel, Stella...) nebo se svou výjimečností zcela odlišují od tolik „normálních“ jmen jako je Klára, Veronika, Petr nebo Martin (Sawyer, Orson, Summer, Armani...).

jméno

jméno

Foto: Český statistický úřad

Jak jména dětí vnímáte vy? Dáváte přednost staré dobré klasice nebo se snažíte být originální a jedineční rodiče? A tak jsme se zeptaly, jaká jména jsou podle vás ty nej?

  • Mirka – Liliana a Oliver
  • Stáňa – Laura a Jiří
  • Jana – Tereza a Jakub/Jan
  • Klára – Aneta a Vojtěch
  • Ivon – Vanessa/ Agnes a Jakub/Matěj
  • Michaela – Ema a Max

A co bychom vybraly my v redakci?

obob

obob

 

obob

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Také si přečtete:

Reklama