Anne Harrisonová (1775-1864) byla rovněž první manželkou prezidenta, která v této roli ovdověla. Navíc díky své nemoci a náhlé manželově smrti vlastně ani nevkročila do Bílého domu.

am.jpgFoto: Anne Harrisonová
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Anna se narodila jako dcera hlavního soudce Nejvyššího soudu v New Jersey, který se stal velkým vlastníkem pozemků v jihozápadním Ohiu. Když jí byl rok, zemřela její matka, a tak ji její otec, převlečený za britského vojáka, na koni převezl k prarodičům, kteří se o ni v následujících letech starali. Na dívku té doby se jí dostalo mimořádného vzdělání v soukromé dívčí internátní škole. Otec se po matčině smrti stihl oženit ještě dvakrát.

V roce 1794 se Anna se svým otcem a novou nevlastní matkou přestěhovala do Ohia. Při návštěvě příbuzných v Lexingtonu v Kentucky na jaře roku 1795 se seznámila s o dva roky starším poručíkem Williamem Harrisonem. Annin otec však vztah neschvaloval, přál si pro dceru jinou partii. Vadilo mu především Williamovo povolání, a tak dceři přikázal, aby se s Williamem rozešla. Dál to trochu připomínalo Romea a Julii, ale naštěstí bez tragického konce. Mladí ho neposlechli, scházeli se dál, a když Annin otec odjel na pracovní cestu do Cincinnati, utekli a tajně se vzali. Pochopitelně bylo zle. Se sňatkem se Annin otec smířil až po delší době, teprve když její manžel začal dosahovat vojenských úspěchů.

nos.jpg
Foto: William Harrison
Rembrandt Peale, Public domain, via Wikimedia Commons

Manželství ale bylo podle všeho šťastné. Páru se narodilo deset dětí a čtyřicet vnoučat. Bohužel ale většina z dětí zemřela v dětství nebo v mládí. William Harrison přežil šest svých dětí a Anna dokonce devět!

William Harrison sice začínal v armádě, kde dosáhl velkých úspěchů, ale většinu svého života strávil v civilu. Před počátkem Harrisonova prezidentství žili manželé na farmě North Bend v Ohiu a byli tu šťastní, i když William už byl senátorem za stát Ohio. Když kandidoval na prezidenta a drtivě ve volbách zvítězil, nebyla Anna vůbec nadšená. Její plány byly jiné - už si chtěla s manželem užívat klidného stáří.

Když se William Harrison chystal na inauguraci do Washingtonu, Anna jej nedoprovázela. Byla nemocná. Bulvár neexistoval, takže bohužel historie blíže nespecifikuje, jakou nemocí trpěla. Nově zvolený prezident tehdy požádal svou snachu Jane, vdovu po svém synovi, aby ho do Washingtonu doprovázela a Annu až do jejího příjezdu, který byl naplánován na květen 1841, zastupovala.

Prezidentův inaugurační projev 4. března 1841 trval hodinu a půl a dodnes je nejdelším v prezidentské historii. Traduje se, že si prezident odmítl vzít zimník a kvůli nedostatečnému oblečení při tomto projevu se nachladil, dostal zápal plic a o měsíc později 4. dubna 1841 zemřel jako první úřadující prezident. Dnešní lékaři a s nimi i historikové jsou však jiného názoru. Protože prezident onemocněl až po třech týdnech, původní teorii téměř vylučují. Údajně mohla být příčinou tyfová nákaza, způsobená primitivními hygienickými podmínkami v Bílém domě. Kanalizační systém byl totiž ve Washingtonu zřízen až v roce 1850.

ded.jpg
Foto: Smrt Williama Harrisona
N. Currier (Firm), Public domain, via Wikimedia Commons

Pravdou ale zůstává, že se Anna dozvěděla o manželově smrti doma v North Bend a do Washingtonu už neodjela. Paradoxně byla první dámou, která vlastně nikdy do Bílého domu nevkročila. Po manželově smrti zůstala na rodinné farmě se svým synem Johnem Scottem a pomáhala vychovávat jeho děti. Jedním z jejích vnuků byl Benjamin Harrison, který se rovněž stal prezidentem USA. Anna Harrisonová se stala první vdovou po prezidentovi, a tak také v červnu 1841 jako první obdržela vdovskou penzi - jednorázovou částku ve výši 25 000 $.

wh.jpg
Foto: Bílý dům
Shutterstock

Svého manžela přežila o 23 let, zemřela v úctyhodném věku 88 let…

Zdroj info: Christof Mauch: První dámy Ameriky, 2001, Wikipedie-angl.

Na našem webu jste si mohli také přečíst: