Její datum narození přesně neznáme. Uvádí se, že to bylo mezi léty 1501-1507. Byla tedy minimálně o deset let mladší než král Jindřich VIII. (1491-1547). Vzdělání získala v Nizozemí a ve Francii, kde se naučila i tamní způsoby chování i umění okouzlit muže a kde se stala dvorní dámou královny Klaudie Francouzské, první manželky Františka I. Do Anglie se vrátila kvůli naplánované svatbě se svým bratrancem, z níž ale nakonec sešlo. To jí bylo něco málo přes dvacet let.

cf486182e1bda9be004a54ed1ae40067.jpgFoto: Mladá Anna Boleynová.
Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Brzy získala místo dvorní dámy královny Kateřiny Aragonské (1485-1536), manželky Jindřicha VIII. V té době nevypadal Jindřich zdaleka tak odpudivě, jak ho známe z pozdějších portrétů – jako vousatého a obézního panovníka připomínajícího horu sádla. Tehdy byl ještě vysoké atletické postavy a na rozdíl od tehdejších panovníků se nezajímal jen o války, ale též o vzdělání, miloval hudbu, vyznal se ve filozofii a teologii, uměl obstojně latinsky.

Anna Boleynová neměla po návratu do Anglie o nápadníky a ctitele rozhodně nouzi. Měla černé vlasy, černé oči a krásnou pleť. Byla krásná, vzdělaná a proti královně Kateřině hlavně mladá. Král se rozhodl, že se stane jeho milenkou. Jenže dostal od ní košem. Anna odmítla být jeho metresou!

Navíc ztrácel naději mít s manželkou, jež už překročila čtyřicítku, syna, kterého nutně potřeboval. Rozhodl se, že se s Kateřinou rozvede a pojme za manželku Annu. Tady narazil na odpor papeže. Několik let se s ním snažil rozumně domluvit, ale marně. Musel tedy sňatek anulovat sám. Aby to bylo možné, musel se odpoutat od katolické církve. A tak mu nezbylo nic jiného, než přetrhat pouta s Vatikánem a založit novou církev a postavit se do jejího čela..

j.jpgFoto:  Jindřich VIII. v pozdějších letech – portrét Hanse Holbeina.
Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

S Annou, která už byla těhotná, se oženil nejdříve tajně v lednu 1533, protože se obával o legitimitu nenarozeného dítěte (doufal v syna). Brzy poté anuloval své první manželství s Kateřinou, společnou dceru Marii prohlásil za bastarda a oficiálně se oženil s Annou. Papež ho za to exkomunikoval, ale z toho si už teď Jindřich nic nedělal.

Manželství s Annou však bylo kratší, než všichni předpokládali. Anna totiž stejně jako Kateřina Aragonská nedokázala splnit jediné královo přání – dát mu dědice. 7. září 1533 porodila místo očekávaného syna „jen“ holčičku, budoucí královnu Alžbětu I. Jindřich se brzy ze zklamání vzpamatoval a dal Anně další šanci.

King-Henry-and-Anne-Boleyn-Deer-shooting-in-Windsor-Forest.jpg
Foto: Anna Boleynová při lovu s králem Jindřichem VIII. od W. P. Fritha.
William Powell Frith, Public domain, via Wikimedia Commons

Další těhotenství však skončila potratem či porodem mrtvého dítěte. Jak moc zpočátku po Anně toužil a miloval ji, o to víc ji začal nenávidět… Musí ji nahradit jinou ženou! Tentokrát ale našel na omluvu svého činu vysvětlení. Obvinil královnu ze zrady, incestu a čarodějnictví. V soudním procesu byla Anna uznána vinnou a odsouzena k trestu smrti.  Všechna obvinění byla podle historiků smyšlená, nicméně královna byla 19. května roku 1536 sťata. Pouhých jedenáct dní po smrti Anny Boleynové se Jindřich VIII. oženil potřetí…

800px-Anne-Boleyn-London-Tower.jpgFoto: Anna Boleynová noc před popravou od É. Cibota.
Édouard Cibot, Public domain, via Wikimedia Commons

Jindřich VIII. a jeho některé ženy se staly vděčným tématem pro literáty i filmaře. Už dříve u nás běžel seriál Tudorovci a zrovna teď můžete sledovat šestnáctidílný seriál o Kateřině Aragonské s názvem Španělská princezna. Tento týden proběhla i v našem tisku zpráva o minisérii o Anně Boleynové, kterou 1. června začala britská televizní stanice Channel 5. Ta vzbudila velkou nevoli diváků. Ve snaze o antirasismus byla role Anny Boleynové svěřena černošské modelce a herečce Jodie Turner-Smithové. Názor si na to už udělejte sami…

60c0a5b460187obrazek.png
Foto: Podpis Anny Boleynové.
Connormah, Anne Boleyn, Public domain, via Wikimedia Commons

Zdroj info: Giuliana Rotondi: Královny a princezny, 2018

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama