Vyrazili jsme do ulic našeho hlavního města a zastavili několik mužů, abychom jim položili zákeřnou otázku: Co si myslíte o mužích na rodičovské dovolené a zda by na ni sami šli? Dostali jsme skutečně zajímavé odpovědi.

Když jsme se o mužích na rodičovské dovolené bavili v redakci na poradě, vyslovil šéf Radek domněnku, že důvod pro to, aby muž šel na rodičovskou dovolenou, je prakticky vždy finanční. Tedy má-li žena vyšší příjem, je to prostor pro to, aby šel na rodičovskou chlap. Oponoval jsem mu konkrétním příkladem muže, který šel na rodičovskou dovolenou, protože si to chtěl u druhého dítěte prostě vyzkoušet, a navíc mu to přišlo vůči manželce fér, ale Radek ho označil za výjimku potvrzující pravidlo. Tak jsem se rozhodl udělat mezi náhodnými muži anketu a položit jim tyto tři otázky...

 1. Co si myslíte o mužích na rodičovské dovolené?
 2. Jaký je podle vás nejčastější důvod toho, že muž jde na rodičovskou dovolenou?
 3. Šel byste sám na rodičovskou dovolenou?

Dostal jsem skutečně zajímavé odpovědi...

Olda (43 let, obchodník)

Olda

 1. Že chtějí trávit čas s dětmi. Muži dnes mají málo času na děti. Já třeba každou naši dovolenou trávím jako rodinnou, abych si děti užil.
 2. Nemám nejmenší představu, proč na ni jiní muži chodí.
 3. Máme dvojčata, na rodičovské dovolené jsem nebyl - i tak to byl pěkný záhul. Fungoval jsem jako au-pair. Ale šel bych, pokud by byla manželka lépe finančně zajištěná, tak v tom nevidím problém.

František (60 let, kapitán dálkové plavby v penzi)

František

 1. Připadá mi to normální.
 2. Většinou pro to, že má manželka zaměstnání, které nemůže opustit.
 3. Šel bych, klidně. O děti jsem se staral normálně. Byl jsem vždycky měsíc v práci a měsíc doma, práce mi to takhle umožnila. S manželkou jsme se v podstatě střídali.

Michal (28 let, student)

Michal

 1. Trošku jste mě zaskočil. Proč ne, když chtějí...
 2. Pracovní vytíženost žen?
 3. Záleží čistě na situaci, ale kdyby byla nutnost, tak asi ano.

Jak vidno, finance ženy hrají v rozhodování muže o tom, zda půjde na rodičovskou dovolenou, skutečně velkou roli, tak tedy dávám (zcela nepokorně) šéfovi za pravdu.

Kam dál?

Reklama