shutterstock-1736145332.jpgFoto: Shutterstock

Věra, 40 let
Já se na nástup dcery do školy vysloveně těším. Chybí jí společnost dětí a sociální kontakt i kvalitní výuka. Obavy z koronaviru nemám a s rouškami nesouhlasím. Považuji nasazování a sundávání roušky xkrát za den v prostorách školy za nesmysl. Děti si tak sahají do obličeje mnohem častěji, než by to dělaly běžně. Nevěřím ani tomu, že každá maminka bude denně roušky vyvařovat, měnit, střídat. A jsem velmi zvědavá, jestli každé dítě s kašlem a nachlazením bude důsledně zůstávat doma. Kdysi jsem pracovala jako učitelka a vím, v jakém stavu rodiče děti posílali do školy… Podzim ukáže.

Monika, 37 let
Dcera půjde po prázdninách do první třídy. Nebojím se o ní, protože jsem pro promořování obyvatel. Kdyby ze školy covid-19 přinesla, alespoň bychom to už měli za sebou. Stejně nás to skoro všechny čeká. Nejsme riziková skupina, takže doufám, že by to všechno proběhlo v klidu. Jediné, co mě štve, je, že budeme mít různými opatřeními trochu zkažený nástup do školy. Pro prvňáčka je to velká událost a roušky a rozestupy by mohly docela zkazit dojem z prvního školního dne. Doufám, že učitelky k tomu budou přistupovat rozumně a nebudou malé děti zbytečně moc děsit.

Adéla, 41 let
Syna jsem do školy poslala už když byla možnost v minulém školním roce. Domácí výuka u nás moc nefungovala, takže jsem ocenila, když se školy znovu otevřely. Proto nemám problém poslat ho normálně v září. Z koronaviru strach nemám, to se víc bojím toho, jak se teď budou dohánět rozdíly, které se mezi dětmi udělaly. Někdo doma pracoval víc, někdo méně, někdo vůbec. Nezávidím učitelkám a učitelům, kteří si budou muset třídy znovu srovnat a najít nějaký styčný bod.

Lada, 39 let
Upřímně už se nemůžu dočkat, až obě děti po prázdninách odevzdám do škol. S koronavirem nás zbytečně straší, akorát vytvářejí paniku. Nesouhlasím s tím, aby děti ve škole nosily roušky a celkově s jejich zavedením od prvního září. To je jako co za datum? Začátek podzimu a respiračních onemocnění to není. Akorát se v nich budeme zbytečně pařit a kolabovat. Vláda už to vážně přehání!

Veronika, 43 let
Určité obavy samozřejmě mám, protože známá mojí maminky koronavirus měla a vím, že to není procházka růžovou zahradou. Ale školy by zavřené zůstat určitě neměly. Otevřela bych je, a pokud by se začal virus víc šířit, přešla bych zase na domácí výuku. V naší třídě fungovala skvěle a zapojily se všechny děti. U svých kluků mám spíš obavy, že nebudou dodržovat dezinfikování rukou a nošení roušek. Začínají přicházet do puberty a je s nimi těžká domluva. Jsem zvědavá, jak budou školy řešit nekázeň. Doufám, že ne nějakou ředitelskou důtkou apod.

Saša, 50 let
Mám doma středoškolačku a vím, že je na sebe hodně opatrná. Dezinfikuje si ruce, roušku nosí i tam, kde nemusí. Ale samozřejmě se o ni bojím. Ve škole přijde do kontaktu i s dětmi z okolních tříd, protože mají některé společné hodiny – třeba angličtinu nebo speciální semináře. Jakmile se do školy koronavirus zavleče, je vymalováno. V takovém případě bych ji zavřela. Myslím, že od prvního září se pandemie rozjede ještě víc. Všichni se vrátí z dovolené, bude víc lidí v MHD a prostě všude. Jsem ráda, že se vrátí roušky. Je to minimum, co můžeme udělat pro naši ochranu.

Čtěte také:

Reklama