Určitě se vám to už stalo taky, setkala jste se s kamarádkou, kolegyní či sestrou a na první pohled vás něco uhodilo do očí. Tentokrát neměla zrovna šťastnou ruku při výběru oblečení, přepískla to s make-upem a nebo si vytvořila účes, který nelichotí jejímu obličeji. A vám problesklo hlavou: „Ta má teda ránu!“ Jenže jak jí to říct?

Tak třeba kolega Jakub na to šel po svém. Tehdy jsem se vydala do práce bez make-upu, protože jsem předchozího večera přišla o všechny své šminky. Otevřu dveře kanceláře, pozdravím, on též, zdvihne oči od počítače, pak se podívá ještě jednou a vyděšeným tónem praví: „Proboha, co se ti stalo?“

Jak řeknete někomu, že mu to nesluší nebo nevypadá dobře?

Martin, 18 let
Řeknu to jednoduše a na rovinu. Ale snažím se neurazit. Třeba řeknu: Promiň, ale včera jsi vypadal/a nějak jinak. Lépe.

Anna, 21 let
Podle toho, co by na člověku vypadalo blbě. Řekla bych to nějak oklikou.Třeba kamarádka má zbytečně přeplácané šaty, řeknu: „Ty šaty jsou sice hezké, ale podle mě by ti víc slušely jen dvojbarevné, vynikne ti líp tvá postava.“ Tak nějak bych to řekla.

Martina, 33 let
Tohle jsem snad ještě řešit nemusela. Moji přátelé mají naštěstí dobrý vkus. A i když mají na sobě něco, co se mi třeba nelíbí nebo co bych já sama nenosila, tak jim to sluší. Ale kdyby se někdo opravdu vyhastrošil, tak bych se snažila říct to nějak jemně, abych neurazila. Ale zároveň bych zdůraznila, že je to můj subjektivní názor.

Hana, 24 let
Já jsem člověk, který řekne všechno na rovinu. A lidi, kteří mě znají, s tím už předem počítají. Takže pokud někdo vypadá blbě, řeknu mu, že vypadá blbě. Pokud vypadá jak úchyl z lesa, řeknu mu to taky. Pokud by to byl někdo z mých přátel, tak oni vědí, že jinak je mám ráda, ale tohle oblečení se mi prostě nelíbí. Ale stejně tak umím i pochválit.

Lenka, 41 let
Asi bych to neřekla. Každý nemá stejný vkus, a pokud si někdo něco oblékne, tak asi proto, že se mu to líbí a cítí se v tom dobře. Pak nemá smysl mu do toho kecat. Jiný případ je, když se mě přímo zeptá, co si o tom myslím. Pak řeknu, co se mi na tom líbí, nebo nelíbí. Jinak ať si každý nosí, co chce.

A jak byste to řekla vy?

Reklama