obrazek.pngFany a pes je jedinečný animovaný film, který dětem poutavou formou a prostřednictvím příběhu dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika přiblíží události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR.

Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i velmi zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku – skutečně se to stalo,“ říká o filmu jeho režisér Matthias Bruhn.

Film Fany a pes vstoupí nejen do našich a evropských kin v listopadu u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. U nás konkrétně 9. listopadu v den pádu Berlínské zdi.

Hlavním postavám propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další.

Fany a pes

Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.

Film líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.

5d5548f29deb9obrazek.png

Hudba (k filmu na námět knihy Fritzi war dabei Hanny Schottové a Gerda Raidta) vznikla ve studiu ČT pod vedením Petra Pýchy (Musa) s hudebníky FILMharmonic Orchestra.

Na filmu Fany a pes se koprodukčně podílely čtyři země – Česká republika, Německo, Lucembursko a Belgie, režiséry jsou Ralf Kukula a Matthias Bruhn.

Podle koproducenta filmu Martina Vandase (jeho MAUR film stojí i za projekty Mimi & Líza, Fimfárum 2 a 3, Jedné noci v jednom městě atd.) podobně náročný film čeští animátoři ještě nedělali. Jen pro představu 1 den práce animátora = 1,5 vteřiny stopáže filmu. „Fany a pes vzniká metodou klasické 2D animace, která film řadí mezi tituly, jako je Červená želva z japonského Studia Ghibli - cenami ověnčený film včetně Oscara. Animátoři měli k dispozici zvukovou stopu a strefovali se na zvuk, což je jednodušší, než kdyby se namlouvalo herci do pohyblivých kreseb,“ popisuje.

5d55490779c16obrazek.png

A jak se k práci na filmu Fany a pes dostali?

Fany jsme poznali nejprve jako dětskou knížku, která nás oslovila jako rodiče, pamětníky roku 89. Dala nám ji přečíst naše kamarádka, producentka z Drážďan. Někdy před pěti – šesti lety…. Následovalo náročné financování, získali jsme podporu českého Státního Fondu kinematografie. Změnil se styl animace, následovalo náročné hledání animátorů… Z 60, kteří si zkusili test jich prošlo 6. Byla to výzva, ale také zkušenost. Vznikl film, díky kterému si mohu se svými dětmi povídat o tom, co jsem na vlastní kůži zažil a co si před rokem 89 moc dobře pamatuji. Ale taky naprosto nadčasový příběh o upřímném kamarádství, odvaze i úplně první zamilovanosti. O tom, že někdy mohou mít děti víc rozumu než rodiče. A že to rozumní rodiče poznají, pochopí i odmění,“ doplňují Alena a Martin Vandasovi, MAUR film.

5d5549165dd5aobrazek.png

Film byl podpořen Eurimages a na české straně Státním fondem kinematografie.

„Moc si pomoci Fondu kinematografie vážíme. Že nám věčil a jeho přístup a podpora animace i v případě minoritních koprodukcí je velmi důležitá. Díky ní získáváme velmi cenné know-how, mezinárodní kontakty i cennou zpětnou vazbu o stavu animace na českých tocích,“ říká Martin Vandas.

Reklama