Už pošesté se bude konat AniFest v Třeboni, městě s bohatou historií a vizáží přímo renesanční. Podle ředitele festivalu Petra Slavíka má AniFest díky městu, které je festivalu nakloněno, neopakovatelnou atmosféru, která okouzlí všechny návštěvníky této jarní akce.

Letos je podle Slavíka program koncipován tak, že nezklame ani laickou, ani odbornou veřejnost. Součástí festivalu bude například seminář pojmenovaný Drogy a televize, zajímavým zpestřením na závěr byla ukázka stereoskopických animací společnosti Gali – 3D.

Letošní ročník představí kromě nového festivalového designu a znělky (autorkou je Michaela Pavlátová, vítězka Grand Prix AniFest 2006) některé programové novinky (Dialogy – setkání s Břetislavem Pojarem), Produced by – představení význačných světových animačních studií, U kávy s... (posezení s některými zajímavými hosty festivalu), ale hlavně přivítá řadu významných osobností ze světa animace.

Soutěžní část AniFestu je opět rozdělena do 7 kategorií (celovečerní film, krátký film, televizní film a seriál, videoklip, reklama, znělka, studentský film, film vytvořený dětmi). Letošní novinkou je samostatná Mezinárodní soutěž internetových animací, kde o vítězi rozhodnou divácké hlasy. Z přihlášených 51 filmů z 19 zemí (včetně vzdálené Kolumbie nebo Brazílie) vybrala porota 12 soutěžních snímků a hlasování diváků již skončilo. Organizátoři tento první ročník pokládají za dobrý rozjezd a doufají, že v dalších letech budou moci představit ještě více filmů.

Pokud se do Třeboně vypravíte, čeká vás, jako každoročně, bohatý filmový program, který obsahuje stovky hodin projekcí. Organizátoři slibují mimo soutěžní snímky filmové hity pro nejširší veřejnost a české premiéry.

Mezi nimi najdete francouzský celovečerní film Renesance (režie: Christian Volckman), dále pak dánský snímek Ošklivé káčátko a já (režie: Michael Hegner, Karsten Kiilerich). Dále uvede AniFest premiérově dokumentární film Janka Růžičky a Adriana Kukala o Gene Deitchovi - světoznámém americkém animátorovi, který již léta žije a pracuje v České republice. Na AniFestu budou také exkluzivně uvedeny snímky Žabí proroctví (režie: Jacques-Remy Girerd, Francie, 2003) a Princezna (režie: Anders Morgenthale, Dánsko).

Mimo veselení filmové nabídne i letos AniFest nejrůznější doprovodný program. Mimo jiné je pro návštěvníky připraveno i divadelní představení. Každoročním lákadlem jsou také tzv. Školičky animace, kde si mohou děti pod vedením studentů výtvarných škol i jejich pedagogů vytvořit vlastní animovanou prvotinu.

V rámci AniFestu se konají také výstavy „Filmový svět Raoula Servaise“, „Prolínačky“ - práce studentů a absolventů Ateliéru Filmové a televizní grafiky VŠUP, „Od Saudka po Nebela aneb Český komiksový plakát“ a řada koncertů různých žánrů (Mokrej hadr, XXL, jazzové kompozice Radka Krampla a Rhythm Fantasy, Bennewitzovo kvarteto a skupina Čechomor). Akreditovaní návštěvníci si budou moci ve Festivalovém klubu poslechnout Yellow Sisters, Sestry Steinovy a Ridinu Ahmed.

Pokud se tedy do Třeboně vypravíte, nebudete rozhodně litovat. Nezbývá než popřát hezké počasí a nezapomeňte, že AniFest začíná už tento čtvrtek!!!

www.anifest.cz

Reklama