Čtenářka eli.emanuela touží po domečku, ale zatím žije v bytě, který nemá ani balkon. A tam se jí nedaří udržet při životě žádné bylinky. Díky eli.emanuelo za Váš příspěvek. Zkusila jste to vypěstovat ze semínek? Ty bylinky, co se prodávají, jsou rychlené a je možné, že zcela vysílené. Proto vám hynou. Ty ze semínek by mohly vydržet…

Když jsem byla dítě, měli jsme zahrádku. Maminka tam pěstovala nejrůznější dobroty a i já si tam zkoušela něco vypěstovat. Dodnes vzpomínám na ty báječné jahůdky a meruňky, které jsme sklízeli. Chuti domácího ovoce se nic nevyrovná. Například si nekupuji jahody z obchodu, neb to, co tam prodávají, to nejsou jahody. Na pohled pěkné, ale chuť to nemá žádnou. A ani u leckterého místního zemědělce to není lepší - známé se dokonce z takových jahod její dítko pozvracelo.

Moc bych si přála svým dětem kupovat zeleninu i ovoce, které má chuť. Dcera odmítá jíst téměř vše a já se jí ani nedivím. S příchodem jara vyrážím na trhy a hledám, který zemědělec má jakž takž chutnou zeleninu a dobré ovoce, ale příliš úspěšná nejsem. Nemluvě o tom, že sezona netrvá věčně.

Bohužel nemám možnost pěstovat. Jeden čas jsme měli k dispozici malou zahrádku, ale to k ničemu nevedlo - bylo to příliš daleko na to, abychom tam pravidelně jezdili zalévat, navíc nevhodná lokalita (příliš vlhká půda, nedostatek sluníčka, ...). A ani pěstování na balkonu nepřichází v úvahu, neb balkon nemáme.

Chtěla jsem si alespoň dopřát čerstvé bylinky, kterými bych kořenila jídla místo kupovaných směsí. Doma se do polívek dávalo maggi, přitom stačí jen špetka soli a libeček a chuť je vynikající. A ta vůně čerstvých bylinek! Učinila jsem pár pokusů a koupila bylinky v květináči. I když jsem je přesadila a pečlivě se o ně starala, nikdy nevydržely. Ani ta pažitka, o které mi kdekdo říká, že je to jak plevel a roste to samo. Ne, žádné bylinky mi doma nevydrží.

Sním o domečku se zahrádkou, kde bych si mohla vypěstovat vše, co mám ráda. Chtěla bych se dívat na dceru, která nadšeně trhá maličké jahůdky a pochvaluje si, jak jsou vynikající. Chtěla bych vařit meruňkové marmelády, které jsou opravdu meruňkové, a ne jablečné s troškou meruňkového aroma. A tak by se dalo pokračovat. Zatím vyrážím do přírody, do turisty nenavštěvovaných oblastí, a trhám bezové květy na domácí sirup, sbírám lesní maliny a podobně.

Třeba se někdy domečku dočkám. Do té doby ale nehodlám sedět s rukama v klíně. Neustále hledám, co bych doma, v našich bídných podmínkách, mohla vypěstovat. Stále pátrám, jak alespoň bylinky udržet při životě. Držte mi prosím palce, abych aspoň něco domácího měla...

eli.emanuela

Text nebyl redakčně upraven


  • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
  • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
  • Máte nějaký zajímavý recept?
  • Jak se z vás stala zahrádkářka?
  • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
  • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
  • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

Reklama