Trávíte ráda čas s rodinou a přáteli? Chodíte s kamarádkami do divadla? O víkendu vyrážíte na dlouhé výlety? Pravděpodobně ano. Zkuste si teď ale představit, že byste se toho všeho najednou vzdala. Místo divadla nebo posezení se sklenkou v oblíbené vinárně byste den co den zůstávala sama doma. A výlety s rodinou byste vyměnila za sledování teleshoppingu v televizi. Pro vás je to možná děsivá představa, ale pro spoustu pacientů s inkontinencí je to bohužel realita. Přitom stačí málo a vůbec to tak být nemusí.

inko

Téma úniku moči je velmi choulostivé a není jednoduché o něm se svým okolím otevřeně mluvit. Pacienti se za svůj problém často stydí a vlastně si ho nechtějí přiznat ani sami před sebou, natož ho začít rozebírat se svými blízkými. A aby předešli nechtěným příhodám, raději se příliš nevzdalují od toalety. Den co den je pronásledují pocit nejistoty, trapnosti a ponížení. Ve výsledku se pak začnou stranit společnosti a vyhýbají se i aktivitám, které dřív dělali s radostí.

Takové řešení však nikdy nemůže dlouhodobě fungovat. Neléčená inkontinence se zaprvé časem zhoršuje a zadruhé tím do značné míry trpí i psychické zdraví pacienta. Ten se bude cítit čím dál víc izolovaný a návrat do běžného společenského života pro něj bude obtížnější.

Svěřte se partnerovi

Prvním krokem, který je v tomto ohledu nesmírně důležitý, je sebrat odvahu a svěřit se někomu za svých blízkých. Většinou to bývá partner, ale samozřejmě to může být i dcera nebo syn, rodič nebo blízký přítel. Prostě kdokoli, komu důvěřujete. Přesně podle přísloví, které říká, že „sdílená bolest je poloviční bolest“, uvidíte, že se vám uleví. Aspoň trochu. Minimálně už budete mít někoho, s kým si můžete promluvit o svých pocitech a obavách.

Klíčovou roli v boji s inkontinencí a sociální izolací pak hraje udržení vysoké kvality života. To zahrnuje hlavně svobodu volně se pohybovat mezi lidmi bez neustálého strachu, že se něco přihodí. Spousta pacientů je přesvědčena, že se kvůli inkontinenci jejich život zásadně změní a budou se muset omezovat ve většině jinak běžných situací.

Diskrétní pomocníci z lékárny

Únik moči se ale dá udržovat zcela pod kontrolou. Poraďte se se svým lékařem, ať už praktickým, urologem nebo gynekologem, o nejlepším způsobu léčby. A aby se člověk s únikem moči mohl bez obav kdykoli vydat do společnosti, je důležité používat speciální absorpční pomůcky. Jejich výběr je dnes velmi široký, a tak je třeba volit takové inkontinenční vložky, které brání protečení, zápachu a vlhkosti. Pro sebejistotu ve společnosti je důležitá také jejich diskrétnost a pohodlí.

V lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb je k dostání mnoho různých druhů od slipových vložek až po natahovací kalhotky, speciální pomůcky pro ženy i pro muže. Každý si tak může zvolit takový typ, který vyhovuje jeho problému i životnímu stylu. Pro lepší orientaci navštivte www.tenacz.cz, kde si můžete zároveň objednat i vzorky zdarma k vyzkoušení.