Africká kopřiva (Coleus)
5c93798a0b276obrazek.png

Ačkoli tvarem svých listů připomíná obyčejnou kopřivu či hluchavku, jejich zbarvení už se s těmito běžnými rostlinami srovnat nedá. Okrasná květina z dalekých končinje k mání snad ve všech pestrobarevných variantách. A přitom není vůbec náročná na pěstování, zvládne to i úplný začátečník. Nejdůležitější je ponechat africkou kopřivu na velmi světlém místě, jinak vybledne. Pozor ale na přímé sluneční paprsky, ty nesnese. Zálivku vyžaduje pravidelnou, ale ne přehnanou. Prospěje jí vlhčí vzduch a rosení listů.

Užovník dvoubarevný (Caladium bicolor)
5c937a24ab558obrazek.png

Sloní ucho, nebo také Srdce Ježíšovo. I takové přezdívky nese tropická rostlina z povodí řeky Amazonky, kterou zdobí velké, zelené listy s červeným prostředkem (mohou být i v kombinaci s bílou). Ale tady platí, že za krásu se platí. Nejen tím, že je užovník jedovatý, takže byste měli být opatrní, co se manipulace s ním týče (o dětech a zvířatech ani nemluvě). Je také trochu náročnější na péči. Vzhledem ke své domovině má rád teplo (cca do 25 °C, v zimě méně) a vlhko. Nejlépe uděláte, když ho budete zalévat odstátou vodou pokojové teploty a často rosit (ne přímo na listy).

Alokázie (Alocasia)
5c937a5710cf9obrazek.png

Šípovité (nebo vejčité), vykrajované, zelené listy nádherně kontrastují se světlou žilnatinou, takže působí velmi dekorativně. Na výběr máte z celé řady kultivarů, z nichž naprostá většina je ale jedovatá. Patří totiž mezi árónovité rostliny. Tyto krásky původem z Filipín mají rády teplo a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou nahradíte pravidelným rosením. Nesnesou ale přímé slunce ani dlouhodobé přemokření substrátu.

Protažitka (Gynura aurantiaca)
5c937a807e6d1obrazek.png

Budete mít co dělat, abyste odolali pohlazení jejích sametových lístečků, z nichž vyrůstají fialové chloupky. Tato nenáročná pokojová rostlina, která zvládne i letnění, zdobila už příbytky našich prababiček. Miluje prosluněná stanoviště, na nichž teprve její zářivá barva dosáhne maxima. Má ráda mírnou až střední zálivku, ale chybu neuděláte, když necháte její substrát čas od času mírně proschnout. Květináč můžete i zavěsit do prostoru, protože rostlina pustí šlahouny.

Begónie královská (Begonia rex)
5c937ad2d6098obrazek.png

Nízká rostlinka původem z tropů je k mání ve velké škále barevných variant, z nichž každá vás okouzlí. Za to od vás bude vyžadovat pečlivé zacházení. Nesmíte ji ponechat napospas ostrému slunci, nezalitou ani přelitou, nesnese zalévání na listy a dařit se jí nebude ani ve velkém chladu (ideální teplota je 18 – 25 °C). Pak se vám odmění záplavou nádherných listů. V jaké barevné variantě, to už záleží na vašem výběru.

Čtěte také:

Reklama