Nakazit se některou z více než dvaceti pohlavně přenosných chorob může být snazší, než možná tušíte. U některých ani není zapotřebí přímo pohlavního styku, stačí i méně kontaktní sexuální aktivity. A co hůř, ani sám nakažený si vůbec nemusí být svého onemocnění vědom, protože může probíhat bezpříznakově. Jaké příznaky by vás měly zavést k lékaři?

Léčba pohlavních chorob je ze zákona povinná a podléhá také povinnému hlášení a dlouhodobému sledování pacienta.

AIDS

Jde o takzvaný syndrom získaného selhání imunity a jeho původcem je virus HIV. Toto smrtelné onemocnění vyřadí z provozu obranyschopnost našeho organismu, takže je pro člověka nebezpečná každá viróza a stoupá riziko nádorových onemocnění.

Vyšetření krve odhalí virus až za dva měsíce od infikace. V průběhu druhého až šestého týdne od nákazy se u nakaženého mohou objevit příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Řada lidí na sobě ale v počátečním stadiu nepozoruje žádné příznaky.
Ačkoli už lékaři nejsou zcela bezmocní, a pacientovi život s virem dost usnadní, nikdy ho nevyléčí.

hiv.jpg
Foto:Shutterstock

Kapavka

Původcem je bakterie, která postihuje nejen sliznice močové trubice, děložního hrdla nebo konečníku, ale třeba i oční spojivku, tady všude vyvolá hnisavý zánět.

Prvními příznaky, které se objeví kolem šestého dne, jsou výtok a obtíže při močení. Nejsou ale nijak zvlášť bolestivé, takže je ženy často bagatelizují. Přitom jsou už v té době infekční. Muže potrápí kapavka ve svých počátcích více. Za tři až pět dní od nákazy cítí pálení a řezání při močení, což doprovází i hnisavý výtok z močové trubice a její zarudnutí.

V chronickém stadiu, pokud není kapavka léčena, sice bolest ustane a výtok se objevuje méně často, ale bakterie napadá pohlavní ústrojí a může poškodit jeho plodnost. Napadá i jiné orgány a také klouby.

Syfilis

Tato bakteriální nemoc je známa také jako příjice. Tvoří asi tři procenta všech sexuálně přenosných chorob. Je léčitelná penicilinem, ale je důležité začít s léčbou co nejdříve. Velké riziko představuje hlavně po těhotné ženy, respektive pro plod. Vyústit však může i v psychické problémy, znetvoření obličeje, poškození orgánů nebo v demenci.

Inkubační doba trvá dva až čtyři týdny, pak se objeví první příznaky. Nejprve jsou to zvětšené mízní uzliny a nebolestivý, tvrdý vřed (od 5 mm do 2 cm) v místě vstupu bakterií, který pak sám od sebe zmizí. Zhruba devět týdnů od nákazy se objeví bělavá vyrážka, která mizí a zase se objevuje. Pokud nedojde k léčbě, nemoc se šíří a napadá důležité orgány.

syfilis.jpg
Foto:Shutterstock

Chlamydie

Jde o nákazu parazitickými bakteriemi, která může vyústit až v neplodnost, nebo v oslepnutí. Problém je v tom, že může probíhat bezpříznakově, takže se nezačneme léčit. Jakmile se dostane do chronické formy, bývá léčba složitá.

Problém s chlamydiemi se projeví bolestí při močení a sexuálním styku, svědění, pálení, bolestmi v podbřišku, výkyvy v menstruačním cyklu, nebo záněty očních spojivek. Muži mohou mít problém s chronickým zánětem prostaty a tvorbou spermatu.

Měkký vřed

Tohoto bakteriálního onemocnění, které hrozí téměř výhradně mužům, se musíte obávat hlavně při nechráněném sexuálním kontaktu s obyvateli tropických a subtropických zemích Asie a Afriky.

Během pár dní od nákazy se na genitáliích, kolem konečníku nebo i na stehnech objeví vyrážka, která se záhy mění v bolestivé vřídky (muži mívají jen jeden). Ty jsou měkké a plné žlutozeleného hnisu.

nemoci1.jpg
Foto:Shutterstock

LGV neboli lymfo

I za poměrně nové infekční onemocnění Lymphogranuloma venereum (LGV) zvanou také „čtvrtá pohlavní nemoc“ mohou chlamydie.

Pacienti mívají malátnost, bolesti hlavy, nechutenství, horečku či nevolnost. Zatímco u mužů se po několika dnech projeví nebolestivým vřídkem (do 3 mm) na penisu, ženy mají ložisko na děložním hrdle. Nemoc napadá mízní cévy a uzliny - tříselné u mužů, pánevní u žen. Výsledkem jsou otoky, vředy a píštěle pohlavních orgánů, ale také zúžení konečníku.

Genitální opar

Bolestivé onemocnění v oblasti pohlavních orgánů, které se často i přes léčbu vrací, způsobuje virus Herpes simplex – druhého typu.

Po pohlavním styku s nakaženým nejprve přichází svědění a bolest. Za pár dnů se objeví malá červená skvrnka, z níž se vytvoří bolestivé puchýřky a později vřídky, které mohou být i kolem konečníku. Mízní uzliny bývají zvětšené a citlivé, může přijít i zvýšená teplota, potíže s močením, malátnost. V konečném stadiu bují nemoc skrytě.

Velké riziko přináší genitální opar v případě těhotenství, při porodu se může přenést na plod.

Genitální bradavice a rakovina děložního čípku

Nákazou některými druhy lidských papilomavirů si můžete vykoledovat také genitální bradavice. Kromě nepříjemností spojených s jejich odstraněním a možným opětovným nárůstem hrozí ženám také riziko následného rakovinného bujení.

hpv.jpg
Foto: Shutterstock

U žen se mohou vyskytovat nejen na zevních rodidlech, na hrázi, kolem konečníku, ale také v pochvě nebo na děložním hrdle. Po uplynutí inkubační doby, která může být až šestiměsíční, se objeví drobné, růžové až červené měkké hrbolky. Je jich několik, takže připomínají květák. Brzy narostou a stanou se stopkatými.

Některé typy lidských papilomavirů, jimiž se můžete nakazit při sexuálním styku, jsou zodpovědné také za vznik rakoviny děložního čípku, ale také penisu, konečníku nebo krku u mužů.

Reklama