a3b90f940bea4-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Proč je pro pleť důležité, abychom požívali produkty s SPF? (SPF je zkratka pro ochranný faktor proti slunečnímu záření) 
Nadměrné slunění urychluje stárnutí pleti, vznik pigmentových skvrn a vrásek, vysušuje a může hrát významnou roli při vzniku rakoviny kůže. Zároveň je třeba říct, že slunce jako takové není nepřítel – jeho role v ochraně našeho zdraví je naprosto zásadní. Je jediným přirozeným zdrojem vitamínu D, kterého máme jako Češi málo, ale totéž kupodivu platí i o zemích, kde slunce svítí násobně víc než u nás. Hraje kritickou úlohu pro naše duševní zdraví a podobně. Jediné, co je třeba mít na paměti, je, že grilovat se na slunci jako párek je úplný nesmysl. V takovém případě je celkem jedno, co na sebe mažeme. Možná se nějaký čas nespálíme, ale nečekejme, že pokožka vlivem nadměrného slunění nebude stárnout. Já osobně doporučuji v našich zeměpisných šířkách pro běžný pohyb ve dne ochranný faktor 15, ochranu zvyšujeme podle toho, jak očekáváme, že se slunečnímu záření vystavíme. Pro všechny, kteří si myslí, že je SPF 50 spasí… Z hlediska photoagingu bude daleko efektivnější SPF 15 celoročně. O tom se ale tolik nemluví a málokdo SPF celoročně používá.  

V jakých produktech ho najdeme? Jedná se o běžné produkty jako je krém či make – up? Nebo pokud chceme být chránění před slunce, musíme použít speciální produkty pro ochranu proti slunci? (tedy sluneční řadu) 
Orientace ve výrobcích je celkem jednoduchá – kosmetika, která chrání před slunečním zářením, to uvádí na obalu. Můžeme ho najít i v dekorativní či pěstící kosmetice, nejen ve slunečních řadách.  

Myslíte si, že je to důležitá složka produktů?  
Určitě ano, ale nemyslím si, že vždycky platí pravidlo „čím víc, tím líp“. SPF faktor je důležitý, ale nebála bych se v jeho používání uplatňovat zdravý rozum. Venku prší, jdu se projít v čepici s kočárem nebo třeba na nákup? Opravdu se nemusím mazat padesátkou. Abychom při výrobě dosáhli takového stupně ochrany, je třeba použít látky, které naši pleť trochu zatíží, a to je při běžném, každodenním provozu, kdy je třeba zataženo, dle mého názoru zbytečné. 

Vnímáme to jako zákazníci, že produkty takové složky mají? Jakou s tím máte zkušenost?  
Řekla bych, že z ochrany před sluncem je dokonce mezi zákazníky téma číslo jedna – nebo přinejmenším dva, po sledování takzvaných „toxických“ látek ve výrobcích. A často toho využívají toho lidé, kteří chtějí spotřebitele strašit, případně nabírají body na vytváření problému, kde není. Nechci tím říct, že ochrana před UV zářením není důležitá, ale vypjaté hádky na sociálních sítích jsou pro mě překvapivé. Jak říkám, většinou stačí používat vlastní hlavu – a každá ochrana před sluncem je lepší než žádná. 

838ac0219ee99-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud takové produkty používáme, vydrží taková ochrana obličeje celý den?  
Toto opravdu nelze říci. Pokud se namažete chemickými filtry, tak ty se při dopadu UV záření spotřebovávají. Záleží tedy, jak dlouho na slunci budeme. Pokud použijeme filtry fyzikální, které UV odráží, ale nadměrně se zpotíte, částečně se odplaví... Pokud použijete mix filtrů, teplota vzduchu i vlhkost budou „tak akorát“ a půjdeme z domu do auta, pak maximálně za auta do kanceláře, kde budeme celý den a na slunce vyjdeme v pět v podvečer, tak za těchto okolností i večer stále ještě chráněni budeme. Chcete šplhat na Sněžku? Vezměte si tubu s SPF sebou a v průběhu dne se domažte. I když vyrazíte ráno s padesátkou, opravdu nelze čekat, že ochrana bude celý den netknutá. 

Co když používám více produktů, které mají SPF ochranu, která může být rozlišná. Ta ochrana se sčítá nebo jak to je? 
Nesčítá, nenásobí… Pokud mám například krém s SPF 15 a překryji ho make-upem s SPF 10, nečekejme SPF 25. Bude to něco nad 15, ochrana se tzv. naboosteruje. Ale přesná hodnota by se musela změřit.  

Jak tedy poskládat péči, pokud jsme někde na dovolené u moře? Jak chránit pokožku a při tom použít dekorativní kosmetiku?  
U moře je základ péče o pleť stejný. Jemné, ale důkladné čištění včetně pleťového tonika, krém na obličej a dekolt, a jako poslední krok použijeme přípravek s SPF. Pokud se bavíme o situaci, kdy se třeba jdeme navečeřet do restaurace a chceme vypadat hezky, dekorativní kosmetiku naneseme až po krému s SPF. Předpokládám, že ráno na pláž se líčí málokdo, ale i tam patří krém s SPF na pleť jako poslední. 

V produktech, které používáme na noc by ale tato složka být neměla, je to tak?  
Neměla, protože je zbytečná. Přes noc naše pleť užije úplně jiné látky, regenerační, hydratační nebo třeba zklidňující.  

2b79dc8895595-obrazek.jpg
Foto: Daniel Zahrádka

Lenka Průšová je vyhledávanou odbornicí v oblasti vývoje finálních kosmetických produktů a v poslední době i zdravotnických prostředků a léčiv. Po studiích na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze pracovala jako specialistka na vývoj bytové chemie, v roce 2011 však přesídlila do kosmetického průmyslu. Na univerzitě Vrije v Bruselu roku 2014 absolvovala zkoušky pro hodnotitele bezpečnosti kosmetiky. Od konce roku 2018 je jejím zázemím společnost CB21 Pharma a značka Canneff. Zpočátku pracovala jako ředitelka kosmetické sekce, od března 2020 jako provozní ředitelka. Je zároveň spolumajitelkou. Pod značkou Canneff najdete jak kosmetiku, tak farmaceutické produkty. K dnešnímu dni pro Canneff a pro jiné převážně zahraniční značky vyvinula zhruba 500 kosmetických produktů, které se úspěšně prodávají na trhu EU.

Čtěte také: 

TÉMATA:
OPALOVÁNÍ