Někdy se můžete setkat s označením zkratkou A1/1, zejména v chovatelství a dostizích.
Však dostihy byly také tím, proč se anglický plnokrevník vůbec zrodil. Šlechtila se v něm rychlost a chuť bojovat o vítězství.
Nahlédnutí do historie
I když přídomek „anglický“ získal až s rozmachem dostihového sportu v 17. a 18. století hlavně v Anglii, toto plemeno má původ v orientálních koních, kteří také vynikají vytrvalostí a rychlostí. V Anglii ovšem zažívá rozmach, který má jediný cíl – uspokojit touhu šlechty po dostihovém rychlém koni. Vliv arabských koní přestává po roce 1770, kdy se chov uzavírá už pouze pro koně anglického plnokrevníka.
Na začátku celého plnokrevného chovu stálo stádo arabských klisen a tři hřebci. Nejslavnější z nich je nejspíš Darley Arabian, hnědák, kterého jeho majitel lord T. Darley vyměnil za zbraně od arabského šejka. Další dva se jmenují Berley Turc a Godolphin Barb.
Darley Arabianův potomek Elipse, nikdy neporažený legendární kůň, pak založil další významnou linii. Dodnes každý anglický plnokrevník musí doložit svým rodokmenem příslušnost k jednomu ze tří těch úplně prvních hřebců, kteří stáli u zrodu. Plnokrevný kůň, který má své předky i mezi jinými sportovními či jinými plemeny koní, je pak nazýván polokrevník.
Laik ho na první pohled nerozezná, bývá však těžší, robustnější a má mírnější povahu.
Zpočátku se tito koně chovali pouze v Anglii, až ve 20. století se rozšířili do celého světa. Dostihy se stávají atraktivní záležitostí a chov je pečlivě zapisován do plemenných knih. Platí například pravidlo, že hříbě musí být pojmenováno jménem, jehož počáteční písmeno se shoduje s jménem matky.
Všechna tato jména pak podléhají schválení, slavná jména se nesmí opakovat, maximálně jednou za několik let.
Anglický plnokrevník natolik vyniká svými vlastnostmi, že byl využit při šlechtění dalších plemen, například amerických klusáků, angloarabů, nebo amerického jezdeckého koně.
Dnešní využití
Je zpravidla dostihové či v parkurech, military a drezuře. Jsou rychlí, dobře skáčou, ovšem v porovnání s jejich arabskými předky jsou velmi málo vytrvalí. Zatímco arabský kůň zvládne několik hodin cvalu v kuse, anglický plnokrevník vydrží sotva pár desítek minut.
Jeho rychlost a eleganci můžeme obdivovat na dostihových drahách. Hříbata se seznamují se sedlem již v roce a půl, ve dvou letech začínají závodit a o rok později se běhá tzv. klasická trojkoruna, což je soubor tří prestižních dostihů. Velká jarní cena v květnu, České derby v červnu a St. Leger v srpnu či září. Výsledky těchto dostihů mají často vliv na další zařazení či nezařazení do chovu.
Z výše uvedeného vyplývá, že anglický plnokrevník brzy vyspívá, přesto někteří trenéři koně pošetří a nechají ho dostatečně uzrát. Zběsilý úprk za brzkým úspěchem nebývá vždy správným řešením.
Koně, kteří v dostizích doslouží, velmi často končí u soukromých majitelů. Je sice krásné mít doma vysloužilého šampióna, ale je to oříšek pro zkušeného člověka. Je velmi často třeba takového koně dávat do pořádku i po stránce zdravotní. Může mít problémy s pohybovým aparátem, šlachami apod.
Povaha
Jejich chtivost po soutěžení se projevuje i v jejich povaze. Nejsou nervní, ale potřebují svůj řád a klid. Pokud navíc kůň pochází z dostihového prostředí, jakýkoliv lidský ruch mu může připomínat dostihy a probudí se jeho nezvladatelná touha běžet a běžet…
Vše ale záleží na individuální povaze koně. Některý je stvořen jen pro běhání a jiný nad svým počínáním přece jen více přemýšlí a zaslouženého důchodu si dokáže užít. Přesto je anglický plnokrevník považován za koně se spíše problematickou povahou, potřebuje profesionální přístup a nebývá příliš přátelský, což je způsobeno jeho vyšlechtěním – musí časně vyspět, aby byl už ve dvou letech schopen běhat dostihy.
Nový komentář
Komentáře
Děkuji.
kareta: To je prostě jen pojmenování plemen. Teplokrevníci jsou štíhlejší koně zaměření na rychlý pohyb, chladnokrevníci jsou mohutní koně zaměření na sílu, ale jak teplokrevníků tak chladnokrevníků existuje plno, to nejsou nějaké vyhraněné skupiny. Prostě typ plemene, jako u psů ovčáci nebo teriéři.
kareta: Já to chápu asi tak, že u chladnokrevníků se předpokládá, že se vyvinuli z prehistorických koní severní Evropy. Teplokrevníci mají původ orientální...
Jaký je rozdíl mezi teplokrevníkem a chladnokrevníkem? Může mi někdo vysvětlit?
Lilinka: Jsi moc náročná.takové téma,si můžem asi otevřít jen my dva,eventuelně Palizová,kterou nenávidím,po posledním rozhovoru,snad Páleníček,kterého pamatuji jako malinkého synečka,a pomáhal jsem mu odkopnout odskok,a možná,ještě jiní,abych neurazil.
rumcajs.tm: Áááá, poctil jsi mě svými vykřičníky
Btw pro mě jsou A 1/1 celkem nezajímevé téma, doufám, že se tu někdy objeví článek i o jiných
Lilinka: No vidíš,s tebou se dá mluvit o koních!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rumcajs.tm: Kdyby někdo u kladrubáka zapřel klabonos, tak by to byl blbec, pro kterýho by bylo škoda i jednoho vykřičníku Klidně žij dál
Lilinka: Apropo,Lilinko,co bys dělala,kdyby Ti někdo,zapřel u kladrubáků,které máš ráda,Klábonos??to by bylo asi vykřičníků!
Lilinka: Máš pravdu,stačil.Ale není moc témat na nettu,kde jsem silný v kramflekách,a to pak své ne,,zdúrazním mnoho vykřičníkama.omlovám se tedy,že žiju.
rumcajs.tm(14): A nestačil by vždycky ten vykřičník jen jeden?
Renáto Petříková.Propagace plnokrevníků,je sice krásná věc,ale je to věc názoru.Mít krásného araba,je chlouba každého chovatele!navíc,Já měl 10koní Furiozo nonius,a furiozo šagia,a jednoho,mého mazlíčka,si koupila televize ostrava.Dlouho,jsem brečel,bo mi chyběl.pojmenoval jsem ho IRIS,JAKO KRÁSNOU KVĚTINU,A ON SE MI ZATO ODVDĚČIL.Byl hodný jako pes. doslova,:::sedni, lehni,vstaň,vem si z pusy cukříček.
Když už takový rozsáhlý elaborát,,,,,!!!tak by bylo záhodno,taky vzpomenout dva koně!!!!!!KERTAK,A TARPÁN!!!Já sedlal remonty 1,5roku,jen aby si zvykly na sedlo,a nebály se lidí!!!!!!!!!!!!A mj.plemená kniha,,se česky jmenuje,dženerl staatbuk!!!!!!!!když A,,,,,tak i B !
Kamaradka planuje zakoupit Frisa, jako Lilinka trpi na pevnou kostru. Tady se hojne vyskytuji qatteri, na kterych ovsem vypadam jak Kacer Donald - nohy do praku
Bébina: No oni fakt jsou ranější, než jiná plemena. Když majitel spěchá a obsedne takhle brzy ČT nebo cokoliv jiného, tak ten kůň ve čtyřech letech nejen že nezávodí, ale ani nechodí. A1/1 závodí, sice se opotřebuje rychleji, než kůň na rekreační ježdění, ale vrcholoví sportovci z řad lidí jsou na tom podobně.
Z toho, ze majitel specha a obseda rocni nevyvinute hribe vyplyva, ze jde o brzy vyspivajici plemeno? Vsechna plemena koni bez ohledu na plemennou prislusnost jsou fyzicky plne vyspela az kolem 5teho roku. Je jedno, jestli je to metrovy shetlend, stihly achaltekinec nebo tunu vazici chladas. Casne obsedani ma za nasledky jen vetsi fyzicke opotrebovani a zkraceni casu, po ktery je kun schopny pracovat. V 10ti letech, kdy je jiny kun na vrcholu sil byva uspechany kun jiz notne opotrebovany, navic hribe praci nemusi ustat take psychicky.
Moje kobyla Dorka, kterou jsem jezdila 11 let byla "obyčejný" ČT a kolik jsme si toho společně užily!
kareta: Frísani jsou nádherní a pak se mi líbí ještě kladrubáci, andalusiani, tinkeři, clydesdalové...Mám ráda celkově robustnější plemena
kareta: máme stejný vkus, aspoň co se koníků týká .. jak tak koukám na poslední foto ..to nebude anglický plnokrevník
Nikoliv Elipse, ale Eclipse .. dle legendy podle zatmění, které bylo když se narodil ... nešlo by to opravit?