Když se po roce 1989 otevřely hranice, tisíce mladých Čechů se vydalo na zkušenou do Británie - země, která v mysli mnohých z nich ztělesňovala představu svobodného světa. Režisér Marek Sklář se v polovině devadesátých let za některými z nich vypravil. Ptal se jich na motivaci k odchodu, na jejich přání a ambice a sledoval, jak se vyrovnávají s životem v cizině. Zároveň se snažil zachytit atmosféru společnosti hrdé na své po staletí budované hodnoty, která dává šanci všem příchozím. Vznikly tak Svobodné anglické listy, kombinace dokumentárního filmu a cestopisného fejetonu inspirovaného knihou Karla Čapka.

Po deseti letech se režisér do Anglie vrací, tentokrát si na cestu bere Kunderův román Nesnesitelná lehkost bytí. Hodně věcí se za tu dobu změnilo: Češi už nepracují pouze jako uklízeči, prodavači a barmani, ale dělají kvalifikovanější práce, díky levným letenkám a novým komunikačním technologiím mohou snáze udržovat spojení s domovem. Proměnila se i Anglie. Teroristické útoky na Londýn v roce 2005 vyvolaly vlnu bezpečnostních opatření po celé zemi a Britové dnes daleko více diskutují o imigrační politice a svém vztahu k přistěhovalcům. Z lidí, s nimiž M. Sklář natáčel před deseti lety, zde zůstala jen Daniela, pro kterou se Anglie stala novým domovem. Stále ale přicházejí noví Češi se svými sny, očekáváními i pochybnostmi. Jak zde obstojí?

Anglické listy 2 pod vlivem Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí, dokument režiséra Marka Skláře, uvede Česká televize ve čtvrtek 27. září na ČT2 od 20.00 hod.

Viděla jste dokument Svobodné anglické listy o životě Čechů ve Velké Británii? Zajímá vás jejich osud a vývoj, kterým si prošli? Pustíte si zítra od osmi ČT2? Byla byste taky schopná odjet z ČR do zahraničí a tam začít nový život? Co by pro vás byl asi největší problém?

zdroj: TZ České televize

Reklama