Všude dobře, doma nejlíp. Říká se to tak. Ale někdy je tohle pořekadlo daleko od pravdy. Někteří z nás se cítí nejlépe někde, kde bohužel doma nejsou. Nekteří si sní o cizích městech za hranicemi. Nedávno jsem narazila na Roberta. Rob je čtyřiadvacetiletý cizinec, který už několik let sní o tom, že opustí svůj rodný Londýn a vydá se za štěstím do Prahy.

Co se mu na Čechách tolik líbí? Jak vnímá náš národ? A co říká na české ženy a dívky? Neodolala jsem a položila mu několik otázek.

Kdy jsi poprvé slyšel o České republice?
Asi před dvanácti lety ve škole. Ale to nebylo nijak zajímavé.

A kdy pro tebe začala být zajímavá?
Když jsem se dozvěděl, jak dobří jste v pití piva a že moje oblíbená značka vlastně pochází z Čech (smích). Hned jsem veděl, že se tam jednou podívám.

Jak vidím, povedlo se.
Ano, asi dva roky poté, to bylo v roce 2008, jsem chtěl se spolužáky o prázdninách udělat dlouhý výlet a navštívit velká města v Evropě. Paříž, Řím, Berlín, Prahu... V Praze se mi líbilo nejvíc, a tak jsem se tam pak ještě vrátil. Jezdím tam asi čtyřikrát za rok a doufám, že jednou už zůstanu.

Čím tě Praha zaujala?
V Praze člověk najde od každého něco. Jsi z Asie, můžeš jít na sushi, do čínské restaurace, thajské, indické. jsi z Ameriky, je tam Starbucks, KFC. Je tam Mexiko, Francie, Itálie. Všechny země na jednom místě (smích). Je pestrá. Nejvíc miluju její atmosféru, krásnou architekturu. Je plná historie. Na rozdíl od Londýna má snazší hromadnou dopravu a lepší počasí.

Ale to samé má přece i Londýn. Já bych řekla, že je ještě zajímavější.
Protože jsi tam doma. Už to znáš. A Londýn je pro tebe cizí, exotický. A já to mám naopak. Londýn mě nebaví.

A jak jsi na tom s češtinou? Co byla první slova, která ses naučil?
Špatně. Pro mě je to hodně složitý jazyk, složitá výslovnost a písmena se znaménky. Čtení a psaní v češtině je těžké, na to používám internetový překladač. Mluvení je pro mě lepší. Ale když na mě mluví někdo česky, skoro mu nerozumím. Jako první jsem se naučil základní fráze jako: Dobrý den, na shledanou, děkuji, prosím, jak se máte? Výslovnost mě učí několik přátel, Čechů. Myslím, že když jsem se naučil francouzsky, že i česky se naučím.

Je problém se v Praze dorozumět anglicky?
V obchodech a restauracích ne. Když se někoho na ulici zeptám na cestu, tak někdy mi lidi řeknou, promiň, já jsem taky turista, nebo mi nerozumí. Stalo se mi, že jsem zabloudil a nevěděl jsem, kudy se dostanu zpátky do hotelu. Zrovna nikdo, koho jsem se ptal, nerozuměl anglicky. Ani policista, byl jsem opravdu bezradný. Teď už radši nosím GPS.

Jmenuješ se Robert. Víš, co u nás znamená Robertek?
(Smích) Ano, vím, přátelé z Česka mě na to upozornili. Většinou se představuju svou přezdívkou.

Jsou Češi jiní než Angličani?
Ne, já myslím, že rozdíly mezi nám nejsou. Jen Češi víc sledují hokej. Ale ten by začali sledovat i Angličani, kdyby měli dobrý tým. A možná máte lepší holky.

Vážně? V čem například?
Myslím, že Češky jsou hezčí. Víc divoké, milé a přístupné. A prý umí líp vařit.

Třeba jsou na tebe milé, protože jsi cizinec. Je to sexy...
To je možné (smích). Další důvod se sem přistěhovat.

Jak to chceš vlastně udělat?
Od školy pracuju jako manažer, tak budu hledat práci v Praze v tom oboru. V nějaké mezinárodní firmě, kde nebudu potřebovat češtinu, ale angličtinu nebo francouzštinu. Až dostanu práci, budu shánět byt, a až budu mít byt, začnu chodit na kurzy češtiny pro cizince. A někdy si tady najdu ženu a budeme mít děti.

Chceš, aby tvá žena byla Češka?
Samozřejmě!

Reklama