Ráno se probudíte a máte krk jako v ohni, ucpaný nos a do toho kašel. Co uděláte jako první? Sežvýkáte kousek listu angínovníku čínského! Tedy pokud si tuto okrasnou i léčivou bylinku doma prozíravě pěstujete.

flo

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis/Iris domestica) z čeledi kosatcovitých pochází z východní Asie, kde si jej velmi považují. Už dávno je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Mečovité listy jsou plné prospěšných látek, jako jsou třísloviny, flavonoidy, glykosidy, saponiny, silice, ectorigenin a ectoridin, díky nimž mají schopnost dezinfikovat sliznice a uvolňovat hleny. Ulevují tak při kašli a zánětech dýchacích cest, působí blahodárně na hlasivky. Působí ale i preventivně.

Stačí přitom utrhnout kousek listu a přibližně půl minuty jej přežvýkat v ústech. Pak ho nepolykejte, ale vyplivněte. Toto můžete opakovat nejvýše šestkrát denně, protože pokud byste to s užíváním přehnali, můžete si naopak uškodit. Alkaloidy, které léčivka také obsahuje, jsou totiž mírně toxické. Výjimečně se může také stát, že je někdo na látky obsažené v angínovníku alergický. Proto dávejte po prvním užití pozor, zda vám neotekly dýchací cesty.

Nechce se vám do žvýkání listů? Připravte si z nich kloktadlo na bolavý krk. Lžičku nadrobno nasekaného listu zalijte vroucí vodou (cca 200 ml) a nechte čtvrt hodiny louhovat. Po vychladnutí si několikrát denně vykloktejte.

Léčivou sílu má také oddenek angínovníku. Má příznivý vliv na zažívání, ulevuje od zácpy i průjmu, působí močopudně. Zároveň vám uleví od revmatických bolestí

Jak angínovník pěstovat?                                                                 

flo

Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit venku i doma v květináči. Pokud ale chcete využít jejích léčivých účinků v zimě, ponechte si ji doma. Na záhonku totiž listy seschnou a bylinka se stáhne do země, kde přečká mrazy. Nic nezkazíte, když místo jejího růstu preventivně ochráníte před silnými mrazy například chvojím.

Na parapetu nebo na jiném světlém místě v domě vám navíc vykvete, takže se z ní budete radovat dvojnásob. Má totiž velmi pěkné oranžové květy s červenými skvrnkami, kvůli kterým se jí někdy říká leopardí lilie. Můžete se ale setkat i s jejím žlutými variantami. Kvete nejčastěji od června do září. Po odkvětu vytváří velké tobolky plné semínek, kterými si můžete rostlinku rozmnožit.

Na zeminu není náročná, jen nesmí být přemokřená, takže ji zalévejte s rozmyslem.

Čtěte také:

Reklama